Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

S tím souvisí i článek, který se tu před pár dny objevil. A to, že rozvoji bude bránit nedostatek mědi - na rozvody. Tak jsem se byl podívat do pojistkového "domečku" před domem. Ten tlustý kabel, co tam přivádí elektřinu, je hliníkový.

Jen ten kousek od pojistek k elektroměru je měděný, a má mít průřez 10mm2. I ten může být hliníkový, jen silnější.

Přitom - Budoucnost patří aluminiu. Ale Hliník se odstěhoval do Humpolce. Tak kde je chyba?

0 0
možnosti
JD

Pro denní celosvětovou spotřebu elektřiny by stačil panel 200 x 200 kilometrů.

0 0
možnosti
MB

Napadá mne taková kacířská otázka:

Kde a s jakými náklady se budou těžit suroviny pro výrobu "neefektivně pracujících" zařízení pro získávání nějak použitelné energie z onoho nevyčerpatelného zdroje - Slunce???

Klasická ukázka:

Generátor ve větrné elektrárně musí být vyroben na 100% projektovaného maximálního výkonu. Ale v celkovém ročním průměru té elektřiny vyrobí tak max. 25%. Není to plýtvání mědí, železem a neodymovými magnety?

2 0
možnosti
AT

Takovým pohledem můžeme kritizovat jakékoliv zařízení. Třeba spalovací motory s účinnosti pouhých 40%. Ale úvaha nad dostupností surovin pro nové technologie a jejich recyklací je správná.

0 1
možnosti
JK

od pocatku te solarni revoluce se traduje, ze na Zemi dopadne za 1 hodinu tolik vyuzitelne energie, kolik se ji na zemekouli za rok spotrebuje. Vzdy jsem tomu bez kontroly veril.

Jsem rad, ze se toho autor ujal a zhruba to jeste jednou propocital - skutecne to souhlasi

1 0
možnosti
LV

Pro všechny odpůrce dotaci na FVE - opravdu si myslíte, že tepelné, potažmo vodní nebo jaderné elektrárny v CR byly vybudovany bez státních dotaci?

1 1
možnosti
AT

To je možná i na mě, protože jsem dotace zmínil. Za prvé, nejsem odpůrce FV, sám ji mám na střeše (dotovanou) a od rána už 50kWh. Za druhé, ano, asi všechny velké elektrárny se stavěly za státní peníze. Nejsem proti, aby se subvencovaly i úložiště elektřiny (úmyslně nezmiňuji, na jakém principu). Ale do kalkulací návratnosti a efektivity dotace je nutné zahrnout i životnost těchto zařízení. Zatím nesrovnatelnou s elektrárnami, které jste zmínil.

0 0
možnosti
JR

J24a42n 13R65á23ž

8. 5. 2023 13:07

Nechali jsme si vloni instalovat na dům fotovoltaickou hybridní elektrárnu s teoretickým výkonem 6,5kW a kapacitou bateriového úložiště 10,5kWh. V současné době vysokých cen a tím, že máme v domě vše na elektřinu se ukazuje, že jen díky dotacím (!!) to byl dobrý nápad. Zdůrazňuji ale, že i přes dnešní ceny se jenom díky dotaci, která pokryla 50% pořizovacích nákladů, se jednalo o výhodnou investici! Musím tedy konstatovat, že FVE by bez dotací ze státního rozpočtu nezaručovala návratnost investice do doby, než se skokově sníží účinnost solárních panelů a skončí životnost záložních baterií a měniče!

Závěr: Pořídili jsme si na dům FVE v pozdním seniorském věku, takže je důvodné předpokládat, že naše doba dožití je přibližně stejná jako je životnost instalované FVE a tak cynická úvaha, že nám s manželkou soláry zlevní náklady na bydlení do konce života, ale starosti a náklady spojené s likvidací domovní FVE ponesou budoucí vlastnící domu, byla rozhodujícím faktorem pro její pořízení.

0 0
možnosti
JK

jakou mate denni spotrebu el. energie napr v prosinci. My mame 8,5kWp na strese ale bez baterii a premyslime ty baterky doplnit. Pri porizovani jsem si propocitali, ze se to nevyplati. Dnes stoji nbateky o neco mene.

Jak topite?

0 0
možnosti
AT

Nemyslím si, že ta vize je neprůchodná politicky. Spíše technologicky.

0 0
možnosti
LV

Jaké konkrétní technologické překážky máte na mysli?

0 0
možnosti