Co se děje na poli - místo hnojení pole dojení (2. část)
Minule jsme si řekli, že správné hnojení je krmení půdy, nikoliv rostlin. Průmyslová hnojiva tuto zásadu ale ve velké míře porušují. Z velké části jsou určena právě pro přímou spotřebu rostlinami. A přesto to nemusí být špatně. Jak je to možné?
Do kategorie průmyslových hnojiv řadíme dva druhy hnojiv:
1) Hnojiva v přírodě se vyskytující, ale nevzniklá v důsledku zemědělské činnosti (chilský ledek, mletý vápenec a pod),
2) Hnojiva syntetická, v přírodě se nevyskytující.
Proč je vlastně třeba průmyslově hnojit? Může za to honba za výnosy. Vyšlechtěné kultivary plodin dávají několikanásobně vyšší úrodu než jejich původní přirození předci. No a když víc dávají, také si nutně musejí více vzít. To je koloběh života.
V ten okamžik statková hnojiva nestíhají. Uvolňují živiny pomalu, v malých dávkách, často v nevhodnou dobu. A tak se jim musí pomoci.
Průmyslová hnojiva obsahují především látky vlastní rostlinám. Takže rostliny je mají na talíři prakticky ihned. Snadno se aplikují, a to jak před setím, tak i během vegetace. V kombinaci s GPS a dálkovým průzkumem Země lze s přesností na 5 metrů určit, v které části pole je nutno dávku zvýšit a kde naopak přiškrtit. A moderní mechanizace to umí. Nezabírají zbytečně místo - dnes už se nekupují hnojiva, ale kompletní služba včetně aplikace. Takže odpadá i nutnost vlastnit mechanizaci a najímat pracovníky.
Bohužel, mají i svoje dost podstatné nevýhody. Zejména pokud se aplikují jako náhrada statkových hnojiv, nikoliv jako doplněk. Jak už víme, statková hnojiva, především hnůj, podporují tvorbu humusu, ve kterém bují půdní život. Průmyslová hnojiva ani nedodávají půdě humus, ani nepodporují půdní život. Naopak jej ničí.
Tím se roztáčí nebezpečná spirála. Méně humusu = méně přirozených živin. Ty musejí být nahrazeny průmyslovými. Ale ty se bez humusu v půdě neudrží, voda je snadno odplaví, tudíž se musejí dávat ve vyšších dávkách či kratších intervalech. To ještě více více ničí půdní život, více zamořuje vodu i okolní pozemky, snižuje obsah přirozených živin v půdě a nutí zemědělce zvyšovat dávky a zkracovat intervaly...
Suma sumárum - průmyslové hnojení samo o sobě nemusí znamenat negativní zásah do půdy či krajiny. Je ale nutné pracovat s ním velmi opatrně. Průmyslová hnojiva jsou dobrým sluhou, ale nebezpečným a zlým pánem. Bohužel, s tím, jak ubývá skotu, a navíc se jeho chov přesouvá ze stájí na pastviny, ubývá i statkového hnoje. A dvakrát bohužel, že ještě z toho mála, co zbude, jsou zemědělci schopni krmit spíše vyhnívací tanky bioplynových stanic, než půdu.
No a pokud ještě ekofanatici omezí chov skotu, protože údajně prdí metan a způsobuje globální oteplování, nevypadá to s naší půdou moc dobře.
A to není všechno, co samu podstatu úrodnosti půdy ohrožuje. Co to je a jak z toho ven, to si povíme příště. Tady se podívejte, že aplikace průmyslových hnojiv je dneska docela sofistikovaná činnost.
Lumír Vitha
Obnovitelné zdroje - Proč jsem si takový pořídil? Dnes úložiště
Když mám volnou chvilku zkombinovanou s potřebou něco napsat, v posledních měsících píšu o takových fujtajblových věcech, jako jsou obnovitelné zdroje nebo elektromobily. Obé jsem si v určitých variantách pořídil, takže se na to
Lumír Vitha
FVE přemítání, pro příště už nepáchnoucí benzínem, aby to někoho nemátlo
Potřetí usedám ke klávesnici, abych veřejně popřemýšlel, proč FVE, vlastně kompletně OZE, ano, nebo ne. Podle reakcí pod mými dvěma předchozími texty usuzuji, že je to téma přinejmenším dráždivé. Vlastně neusuzuji, spíš se to
Lumír Vitha
FVE zamyšlení páchnoucí benzínem - pokračování
V pátek jsem si položil otázku, proč se zasazovat o další závislost na zdrojích energetických surovin ze zemí s těžko předvídatelnými režimy, když k nám dopadá dostatek energie ze slunečního záření, které je zdarma
Lumír Vitha
Malé fotovoltaické zamyšlení trochu páchnoucí benzínem
Dnes se opět po nějakém čase v tisku objevila informace o tom, že země OPEC snižují těžbu ropy, aby udržely, případně zvýšily cenu. Což mě přivedlo k tomu, hodit na papír otázku, kterou už mám na jazyku dlouho.
Lumír Vitha
Za co bych stávkoval? - Pokračování
Nebo spíš rozvinutí toho, co jsem napsal v pátek. To proto, že debata pod článkem se stočila pouze na školné, jako kdybych označil školné za univerzální všelék. V úvodu pro přehlednost zopakuju stěžejní odstavec zmíněného textu.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Pražský okruh kvůli poruše řídicího systému stojí, tvoří se kolony
Kvůli výpadku řídicího systému je na Pražském okruhu obousměrně uzavřen provoz v Komořanském...
Michálkův přílepek byl protiústavní. Ústavní soud zrušil část lex Babiš II
Ústavní soud (ÚS) v podstatné části vyhověl návrhu hnutí ANO a zrušil takzvaný lex Babiš II. Novela...
Osm let za smrt čtyřměsíčního syna. Matka chlapcem třásla, poškodila mu mozek
Českobudějovický soud v úterý poslal na osm let do vězení jednadvacetiletou ženu, která podle...
Jsem těhotná, dneska nemůžu umřít, plakala žena, jejímuž autu selhaly brzdy
Dramatickou situaci řešili policisté v americkém státě Illionis. Na tísňovou linku se jim dovolala...
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...
- Počet článků 223
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1286x
Závěr: Internet je dokonalý vynález. Bez něho by blbost chřadla.