Dopustíme zánik Šumavy?

Na snímku vidíte fotky nejvzácnějších stromů, jež stojí v cestě "Klausově" lanovce... A lanovka bude. Ano. Nový zákon o Šumavě s ní už počítá. 

Fotografie vzácného stromu, který stojí v cestě lanovce pro Václava KlauseAnonymous

Lanovka pro Václava Klause bude. Tohoto prezidenta nepřiměl k zamyšlení ani dar řezu smrku, který stál na Šumavě ještě před objevením Ameriky.

To jsou povahy, Vám povím...

A nový horký kandidát na prezidenta, Klausův kolega z prognosťáku (náhodnou? shodou okolností?), Miloš Zeman, má ještě radikálnější řešení: Šumavu, jako národní park, by rovnou zrušil.

Proč jen si kristapána vybíráme takové zástupce? Asi máme nějakou poruchu, jinak to snad ani není už možné. 

 

Ještě ad nový zákon o Šumavě.

Pan ministr Chalupa odvedl establishmentu dobrou práci. Nový zákon zdánlivě vypadá dobře. Rozšiřuje takzvané bezzásahové zóny, takže by ekologové mohli být spokojeni. Nemohou: Proklamované rozšíření bezzásahových zón bude realizováno.

Ale až za 45 let...

 

Jakže se dělá smutný smajlík?

Kdo věří, ať za panem ministrem z vlády "rozpočtové odpovědnosti" - běží.

Co bude za 45 let?

 

Musíme opravdu Šumavu přeměnit na hospodářský les?

Co myslíte...

Šumava existovala už za římské doby.

Silva Gabreta jí říkávali staří Římané...

A my ji musíme zrušit?

 

Jakže vlastně probíhá péče o Šumavu na německé straně?

Tam to kupodivu, světe div se, funguje.

A, posuďte sami, je to až fantasticky jednoduché:

 

V bezzásahové zóně se v Německu nazasahuje

V tzv. bezzásahových zónách Němci nezasahují. Ani proti kůrovci. Za žádnou cenu. Nechávají přírodu, ať se stará sama. Kůrovec sežere lýko, strom uhyne, ale celkem rychle vyrostou kolem nové stromy, navíc je zajímavé, že různě hustě a různého stáří. Ani úplná likvidace nějakého území kůrovcem neohrozí nové vzklíčení nových stromů. Les se celkem rychle obnoví. Vzhledem k výšce, znovu vznikne monokultura smrků - celý cyklus se po pár letech vše opakuje. Ostatně i v našem zákoně je napsáno, že předmětem ochryny v bezzásahových zónách jsou i přírodní procesy.

Nedodržuje se.

 

V zásahové zóně se naopak v Německu zasahuje
V zásahovým zónách naopak Němci zasahují - kácením, i preventivním. Tím zajistí, že kůrovec nevytvoří epidemii v hospodářské části lesa. Nezpůsobí velké škody. Nedojde k velkému přemnožení. Hlídají nákazu. Kontrolují stromy a jakmile objeví znaky kůrovce, strom pokácí.

V případě, že jim to "uteče" - při vzniku rozsáhlejší nákazy, postupují podobným způsobem jako se čelí požáru. - Vytvořením ochranného pásu holiny. - Zdůrazňuji v zásahové zóně.

 

V čem je problém v ČR?
Problém v ČR je v tom, že zodpovědné osoby se snaží využít Šumavu hospodářsky. A nepřekvapí, že k realizaci těchto záměrů se výborně hodí jak kůrovec, tak i kácení.

 

"Osvědčil" se na Czechteku, zasahoval na Šumavě
V loňském roce proběhlo na Šumavě nelegální kácení, nařízené šéfem Parku Stráským (ODS). Sám Stráský přiznal, že kácení není legální. Totéž stanovisko zastával i ombudsman. Přesto proti aktivistům, kteří proti kácení protestovali, zasáhla mimořádně brutálně policie. Zásahu velel stejný člověk, který velel zásahu na CzechTeku. Opět nezákonně, rozhodl soud.

Mluvil jsem s jedním z účastníků (mírný člověk středního věku, otec od rodiny, pracuje v IT firmě jako programátor), policisté mu při zásahu zlomili žebro.

Česká cesta.

 

Nejen pozemky, developeři, ale i dotace

Business vlastníků pozemků a developerů není jediným, jak se dnes říká, "business casem" Šumavy. Šumava dostává  každoročně cca půl miliardy dotace. Za ty peníze, které platíme, by mohla být Šumava opečovávána docela dobře, ne? Co říkáte? Kde ty peníze končí?

 

Správné řešení?

Je známo. Poblíž Šumavy je Jihočeská univerzita, na které působí špičkoví vědci. Jejich nálezy a návrhy opatření jsou ovšem ignorovány. Náhodou? Úmyslně? 

Diskuse by měla být vedena odborně na téma, ne zda, ale kolik procent mají být tzv. bezzásahová území. A kde. Z logiky vyplývá, že by bezzásahové zóny měly být jednolité, nikoliv přerušované zásahovým územím. A přesně takto špatně byly původní bezzásahové zóny (Úmyslně? Náhodou?) nastaveny. Nový zákon o Šumavě přináší v tomto ohledu mírné zlepšení, ale řešení to stále ještě není, posuďte sami. Přečtěte si i materiál Hnutí duha o Šumavě. Psaly jej zelené mozky, ekoteroristé, nebo opatření dávají smysl? 

 

Pravděpodobné řešení?

Šumava bude salámovou metodou krájena - z jedné strany developery, z druhé kůrovcem. Obojí vyhovuje hospodářským zájmům krkavců.

Šumava přežila komunisty. Přežije naši generaci?

Připustíme její zánik? Necháme si to líbit? Pokud ano, proč? Jsme o tolik horší než předchozí generace? Nebo je příčinou dekadentní myšlení? Po nás potopa?

Nebo prostě jen nemáme čas? Spěcháme do hospody nebo nakupovat?

 

Zakončím citátem šumavského barda Karla Klostermanna z jeho knihy V ráji šumavském (napsáno r. 1908):

"...mezi těmito močály a za nimi nekonečný les, ponejvíce mladý, samé kuželovité smrčky, jichž spodní větve se dotýkají země. Vlevo je terén méně rovný, samé vlnité kopce, poměrně nízké, vzhledem k vysoké  poloze planiny, lesem porostlé, té doby smutné, až srdce se svíralo, ježto kam oko sahalo, všude zeleň  přerušována byla rezovatě červenými skvrnami, známkami kůrovcem napadených, nemocných, chřadnoucích stromů."

O kůrovci na Šumavě tedy píše už starý Klostermann. Zbývá se nám tedy dohadovat: Kdože tedy vlastně Šumavě a Česku škodí více... Brouk kůrovec? Nebo věčně přiožralí, dekadentní strejcové, nazývající sami sebe, domýšlivě,  kmotři?

Autor: Vítězslav Praks | pondělí 20.8.2012 22:13 | karma článku: 18,32 | přečteno: 1069x