Proč mají věřící problém věřit Božímu slovu?

Anglikánská církev vyjádřila hluboké znepokojení nad rozšířením kreacionistického pohledu na vznik života, tedy znepokojení nad tím, kolik lidí věří ve stvoření, a spustila internetové stránky propagující evoluční teorii. Mluvčí Anglikánské církve rev. Malcolm Brown uvedl, že zastánci stvoření dělají církvi špatnou reklamu. "Hluční" zastánci doslovné interpretace Bible prý mají zhoubný vliv na to, jak svět vnímá křesťanství. Lidé by prý mohli spojovat křesťany s těmito hlučnými zastánci stvoření, což by podle rev. Browna bylo nežádoucí. Podle mluvčího Anglikánské církve by stvoření vůbec nemělo být vyučováno jako vědecky podložená teorie původu života.

 

Vatikán zastává podobný názor. Podle arcibiskupa Gianfranca Ravasi přijímá Řísmkokatolická církev už více než 50 let Darwinovu teorii náhodného vývoje jako nejpravděpodobnější příčinu vzniku člověka, ale samozřejmě nezapomíná na Boží úlohu v tomto procesu. Citoval papežská konstatování z let 1950 a 1996, kdy Pius XII označil evoluci za právoplatný vědecký pohled na vývoj lidských bytostí a Jan Pavel II. prohlásil, že Darwinismus již není možné považovat za pouhou hypotézu.

Arcibiskup Ravasi také uvedl, že kreacionismus sice dává z přísně teologického pohledu smysl, na vědeckém poli se však stává nepoužitelný. Papež Benedikt opakovaně varoval před fundamentalistickými doslovnými interpretacemi Bible. Zdůraznil, že „Boží slovo nemůže být nikdy rovno s doslovným zněním textu“. Při jiné příležitosti nabádal, že „Písmo musí být čteno v kontextu živé Tradice celé Církve“ (samozřejmě myšleno katolické), a že „katoličtí vykladači musí být opatrní, aby vnímali v těchto textech Slovo Boží v souladu s věroukou Církve“ a s „živou Tradicí“.

Když Vatikán v březnu 2009 pořádal při příležitosti 150. výročí vydání Darwinovy knihy O původu druhů mezinárodní konferenci o evoluci, organizátoři oznámili, že mezi řečníky pozvanými na tento kongres nebudou zastánci kreacionismu a inteligentního designu. Podle jezuity Marca Leclerca totiž „není vhodné aby byly na této úrovni do dialogu zahrnuty argumenty, které nemohou být definovány jako vědecké, filozofické nebo teologické. Z tohoto důvodu neuvažujeme o pozvání zastánců kreacionismu a inteligentního designu.“ Povšimněte si, že podle Vatikánu nemohou být argumenty pro stvoření definovány jako vědecké, ale dokonce ani jako filozofické nebo teologické. Víra ve stvoření nemá nic společného s teologií? Tomu nerozumím...

Od ateistů by se dal podobný postoj očekávat, ale je zarážející a smutné, že některá křesťanská církev může být „znepokojena rozšířením kreacionistického pohledu na vznik života“, že si může myslet, že lidé věřící v Boží stvořitelskou moc „dělají církvi jako celku špatnou reklamu“. Představitelé Anglikánské církve se dokonce bojí, aby náhodou někdo nespojoval „křesťany s hlučnými zastánci stvoření“. Staví se na stranu Darwina a ze všech sil dokazují, že evoluční teorie a zvěst Bible jsou v dokonalém souladu.

Přístup Anglikánské církve naprosto souhlasí s postojem Katolické církve, která přijímá evoluční teorii jako vědecký fakt, víru ve stvoření považuje z vědeckého hlediska za nepoužitelnou a zastává tedy postoj, že Bůh stvořil člověka prostřednictvím evoluce. Římskokatolická církev vyhlašuje, že nevidí důvod, proč by Bůh nemohl použít proces přirozeného výběru při formování lidského druhu.

Proč mají "věřící" problém věřit Božímu slovu? Pokud nedůvěřují Bohu a jeho slovům, jsou skutečně věřící? Jsou skutečně křesťany? ( Zdroj: Neuvěřitelná odhalení)

Autor: Lubomír Vít | sobota 3.3.2012 17:58 | karma článku: 15,08 | přečteno: 1565x