Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Válka, která nás může unudit k smrti

Než nás úplně rozloží ruské hybridní útoky a než se Spojené státy stáhnou za Atlantik, musí být Rusko poraženo, a to i za cenu zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou či přímého vojenského střetu s NATO.

Při sledování zpravodajství z ruské války proti Ukrajině přichází na mysl paralela s agresí Japonska proti Číně v letech 1931 až 1945. Světová media tak jako v minulosti přináší informace zločinech okupantů, napadený žádá o pomoc a svět se v podstatě jen dívá. Jako ve své době Společenství národů, tak se i dnešní Organizace spojených národů ukazuje jako nefunkční spolek.

Spojené státy, Francie a Velká Británie, stálí členové Rady bezpečnosti OSN s právem veta, získali v roce 1945 kromě tohoto výsadního postavení i odpovědnost za dodržování míru a územní integrity členských států. Všechny tři mocnosti mají vůči Ukrajině také závazky z Budapešťského memoranda, kterým v roce 1994 garantovaly její bezpečnost a územní celistvost výměnou za zřeknutí se jaderných zbraní. Dnes, pro zachování tváře sice poskytují omezenou vojenskou pomoc, ale bojí se vynutit ukončení války. I kdyby to mělo být ukrajinskýma rukama. Pouze hledí na to, jak se válce vyhnout.

Za této nové mezinárodní situace představují jaderné zbraně jediný prostředek obrany a každá země, včetně Česka by jimi měla disponovat. Po 24. únoru 2022 existují pouze dvě možnosti. V případě napadení se jimi snažit co nejúčinněji zasáhnou útočníka a akceptovat jadernou odvetu nebo kapitulovat a smířit se s naprostým národním i osobním podvolením. Doufat, že právě já a moji blízcí nebudou mezi zavražděnými, znásilněným a ty ostatní to nebude moc bolet.

Joe Biden v únoru 2022 přenechal Ukrajinu Rusku, což od vetchého stařečka Putin očekával. Místo úprku západních vojenských instruktorů i diplomatů mělo být na území Ukrajiny zahájeno cvičení armády USA a jeho spojenců. Snad si Západ bude počínat v případě Tchajwanu prozíravěji. Dojde k jeho diplomatickému uznání, a na základě obratem podepsané smlouvy o společné obraně se na ostrově začnou vyloďovat vojáci i zbraně států NATO. Útok Číny na Tchajwan by tak zasáhl i spojenecká vojska, a to se všemi důsledky. Jak se můžeme přesvědčit na Ukrajině, po útěku je velice nesnadné cokoliv dobývat zpět. Jestliže dnes jako Evropané chceme pomoc od Spojených států, musíme jim být připraveni pomoci v Asii.

Pravda, Západ v případě Ukrajiny udělal více než obvyklé vyvěšování praporů, osvěcování veřejných budou a vydávání proklamací, ale daleko méně, než je zapotřebí. Rusko získává další území a dodávky zbraní Ukrajině stačí sotva na udržování fronty. Červencový summit NATO ve Washingtonu nepřinesl plán na utahování smyčky kolem krku Ruska, tak jako po jeho invazi do Afganistánu roku 1979. Ukrajina nedostala příslib zvyšujících se dodávek stále lepších zbraní a volného použití proti Rusku, předávání souřadnic cílů a jiných zpravodajských informací, poskytování lékařského zázemí, masivního výcviku vojáků, vysunutí protivzdušné obrany NATO alespoň 50 kilometrů nad území Ukrajiny pro zabránění ruského bombardování Rumunska, posvěcení nasazení techniků, instruktorů a leteckého personálu. (Letadla komunistického Vietnamu pilotovali ve své době Rusáci, tak co jim to dnes neoplatit?). Celé jednání i jeho závěry byly ve všech bodech mlácením prázdné slámy.

Jestli se Rusku podaří oddělit Ameriku od našeho kontinentu, diverzní „majštrštyk“ na úrovni německého dovozu Lenina do Petrohradu v roce 1917, skončíme jako car a jeho rodina. Postřílení na dně nějaké jámy. Evropa se v podstatě hroutí pod náporem ruských hybridních útoků. (Jak vypadá válka 2.0) Než nás rozloží úplně a než se Spojené státy stáhnou za Atlantik, musí být Rusko poraženo, a to i za cenu zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou či přímého vojenského střetu s NATO. Raději dříve nežli pozdě.

Nevěřme mýtu o převaze NATO nad Ruskem bez zapojení USA, ať už ji odvozujeme od velikosti HDP, počtu obyvatel, výdajů na zbrojení……. V Evropě existuje pouze shluk nesourodých armád používající 170 hlavních zbraňových systémů, což mimochodem znemožňuje efektivní zbrojní výrobu, která i ve třetím roce války v Evropě nestojí za nic. Stačí se podívat na rozdíly ve vyzbrojování Polska a Česka, a to ještě počítejme s tím, že uvnitř zdánlivě stejných zbraních je stát od státu specifická „výbava“. Naše armády by možná byly schopné bojovat jako přívažek US Army, samostatně nikoliv. Chybí bojové zkušenosti, strategické logistické schopnosti, dopravní infrastruktura (kdo by se kam dostal přes naše dálnice a silnice?), jednotný systém velení, řízení a sdílení bojových informací, satelitní průzkum pro vyhledávání a zaměření cílů a schopnost jejich zásahu na dlouhé vzdálenosti.

Nesmíme také zapomínat, že kvantita mění kvalitu. V případě Evropy však kvantita států (počet nacionálních entit) snižuje kvalitu politické, hospodářské a vojenské akceschopnosti. Jedinou odpovědí je integrace, federalizace Evropy a pokud by nebyl tento proces průchozí (přes ruskou diverzní ofenzívu), tak spojování evropských států v oblasti obrany. Dnes každý z evropských států vnímá intenzitu ruského ohrožení jinak, zpravidla úměrně vzdálenosti od ruských hranic ve směru od východu na západ. Máme zde přímé ruské kolaboranty Maďarsko a Slovensko. Máme zde bezpečnostního parazita Rakousko, který poskytuje krytí pro 500 ruských špionů a ohání se tzv. neutralitou udržitelnou pouze díky tomu, že by Rusko muselo k Vídni prostřílet přes členy NATO. Co nevidět, po parlamentních volbách, bude navzdory „neutralitě“ aktivně vystupovat proti evropským bezpečnostním zájmům. Evropa bez USA prostě bude pro Rusko snadné sousto.

Ještě jedna věc je signifikantní. Objevují se úvahy o zvýšení výdajů na zbrojení na 3 procenta HDP, možná i více. Odmítavá reakce západní společnosti, hrůza z omezení přebujelých sociálních a dotačních programů, nároková mentalita, to vše zajistí, že tentokrát to bude Rusko, které nás uzbrojí. Hlavně nezlobit, nedráždit, mlčet, nedívat se, neslyšet, ustoupit, snažit se usmiřovat agresora.

(vyšlo v MF Dnes 10. srpna 2024)

Autor: Vilém Barák | pondělí 12.8.2024 16:24 | karma článku: 15,76 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 17,56 | Přečteno: 420x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,57 | Přečteno: 435x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1235x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,79 | Přečteno: 3621x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,45 | Přečteno: 574x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Dva kraje vyhlásily stav nebezpečí. Voda vyhání lidi z domovů

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  17:16

Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, o pár...

Na Moravě a ve Slezsku řádí extrémní povodně, evakuovány budou až tisíce lidí

14. září 2024  12:53,  aktualizováno  17:08

Sledujeme online Přibylo toků na úrovni extrémní povodně, především v oblasti Jeseníků a podhůří, ale i u Ostravy....

Spadla teprve třetina všech srážek, modely se zatím nemýlí, varuje šéf ČHMÚ

14. září 2024  16:57

Severní Moravu čeká padesátiletá voda. Tak alespoň hovoří předpovědní modely Českého...

Jinde obavy, tady zábava. Na Nechranicích ve větru řádili windsurfaři

14. září 2024  16:48

Silný vítr v sobotu přilákal na Nechranickou přehradu příznivce adrenalinových vodních sportů....

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...

  • Počet článků 298
  • Celková karma 17,96
  • Průměrná čtenost 2232x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik