Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Převaha nad Ruskem? Ale kdeže.

Rusko bude v roce 2025 vydávat na zbrojení, v přepočtu podle parity kupní síly, více prostředků než celá Evropská unie a za šest měsíců vyrobí všechno, co má Německo ve svých vojenských skladech. (Andrius Kubilius)

V oblasti bezpečnosti se Evropa připomíná puberťáka, který si o sobě myslí, že je nejkrásnější, nejsilnější, nejpřitažlivější a ležíc u počítače říká…kdybych chtěl. Věříme mýtu o převaze evropských členů NATO nad Ruskem, což odvozujeme z velikosti HDP, počtu obyvatel, výdajů na zbrojení……. Podle nastupujícího unijního komisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse, však Rusko bude v roce 2025 vydávat na zbrojení, v přepočtu podle parity kupní síly (zbraně kupuje za ruské ceny, stejně tak platí ruské mzdy), více prostředků než celá Unie a za šest měsíců vyrobí všechno, co má Německo ve svých vojenských skladech. Takže již nejsem silnější ani na tom papíře.

V Evropě existuje shluk nesourodých armád používající 170 hlavních zbraňových systémů. Tento stav znemožňuje efektivní zbrojní výrobu, která i ve třetím roce války stojí z hlediska produkovaného množství i typových odlišností jedině za ruský úšklebek. Stačí se podívat třeba na rozdíly ve vyzbrojování Polska a Česka, každý si pořizujeme něco jiného. Ke všemu, uvnitř zdánlivě stejných zbraních je stát od státu specifická „výbava“. Kromě zbraní i munice chybí v Evropě strategické logistické schopnosti, propojený systém velení, řízení, sdílení bojových informací, satelitní průzkum pro vyhledávání cílů, schopnost jejich zásahu na dlouhé vzdálenosti a hlavně, bojové zkušenosti. Jde přitom o naprosto klíčový prvek obranyschopnosti, kvůli jehož získání by vojáci Západu měli být přítomni na Ukrajině. Severokorejci, na rozdíl od plánovačů NATO, tohle pochopili.(Mimochodem, právě bojové zkušenosti srbské armády získané za první a druhé balkánské války ve letech 1912-1913 vedly v ke třem neúspěšným ofenzivám Rakousko-Uherska v srpnu až prosinci 1914, které skončily jeho porážkou. Několikanásobně menší stát se ubránil. Popis bojové činnosti R-U armády v historických pramenech je opravdu tristní).

Od roku 2022 se jen mluví o dodávce německých tanků Leopard 2A8. Mají být vybavené izraelským obranným systému Trophy proti dronům a protitankovým střelám. Nejenže není podepsána ani objednávka, ale u tohoto typu ještě nebyl dokončen vývoj. České ministerstvo obrany předpokládá, že Bundeswehr zadá výrobci souhrnnou požadavek i za spojence Německa. Po „hromadné“ výrobě o objemu 5-6 kusů měsíčně (za studené války jeden denně), tanky možná někdy obdrží i další země ….a již dnes každá do nich plánuje montovat odlišné spojovací prostředky. Jediná skutečně unifikovaná zbraň, u které je vyloučeno národní kutilství, jsou letadla F-35.

Stejná situace je u francouzkých děl Caesar, kterých má být dodáno 62 kusů. Tři roky po objednávce nebyl dodán ani prototyp, a to na podzim 2024 měly být ukončeny vojskové zkoušky. Kabiny a podvozky pro nové houfnice mají dodávat firmy společnosti Czechoslovak Group. Kdo je na vině nechce přiznat MO ani CSG. Opět ty offsety, opět ty offsety... O nic leší situace není ani v případě izraelských radiolokátorů MADR, kde se nedaří vojskové zkoušky.

Místo řešení těchto problémů se ministryně obrany Černochová utápí v hloupostech jako je třeba postřelení frekventanta výcviku v Keni.

Překážkou rychlého zbrojení za snesitelné ceny je politická malost a sobeckost 27 členských zemí Unie. Každá by pro svoji armádu chtěla „vlastní“ zbraně. Když zjistí, že tank, bojové vozidlo nebo protiletadlový komplet v odpovídajících parametrech sama nevyrobí, uznání reality ale vůbec není jisté, požadují alespoň participaci domácího průmyslu. Jenže nahrazení osvědčeného dodavatele někým novým se samozřejmě promítá do ceny a zpomaluje dodávky. Je to jako kdyby vojenské útvary české armády měly dostávat pouze výzbroj vyrobenou na území kraje kde sídlí nebo hejtmani trvali na offsetech od vesnických zámečníků. Výsledkem jsou předražené, zoufale pomalé, neinovativní národní monopoly, které se nesnaží o technický vývoj a používají zastaralé technologie. Problémy ještě stupňuje specifická věc spojené se zbrojní výrobou, a to utajení kapacit i cen. Takže žádná evropská unifikace, využití výhod hromadné výroby a sítě subdodavatelů. Zbraně vznikají jako ve středověku, po jednotlivých kusech, na koleně nebo jak se dnes říká, v laboratorních podmínkách. Která civilní automobilka by to takhle mohla dělat? Jenom o něco lepší podmínky panují při produkci velkorážové munice, artiklu přímo předurčenému k robotizaci a automatizaci. I zde ve výrobě přetrvává ruční manipulace. Jediný obor, který se vymyká průmyslové trapnosti, představují drony, kde vzniklo plno dravých firmiček a díky odbytu na Ukrajině mezi sebou opravdu soutěží.

Princip volného pohybu zboží se v Unii podařilo zavést u uhlí, oceli, masa, ovoce a tisíců dalších výrobků, takže není důvod proč by jej nešlo rozšířit i na zbrojní materiál.

Článek byl napsán 13.11.2024, před slyšením Andriuse Kubiliuse, nového eurokomistaře pro obranu a vesmír v Evropském parlamentu, z jehož rámcových záměrů uvádím:

Potřebujeme skutečně jednotný evropský obranný trh. Přetrvávající neefektivita evropského obranného trhu vede ke zbytečné duplicitě, nízké efektivitě výdajů na obranu, a tím k plýtvání peněz evropských daňových poplatníků. Není zrovna ideální, když členské státy stále kupují 78 procent svého vojenského vybavení mimo EU.

Válka na Ukrajině také ukazuje, že roztříštěné kapacity a nedostatek výrobních a nápravných kapacit vedou k dlouhým a nestabilním dodávkám munice, náhradních dílů a jejich údržbě. Plnohodnotný jednotný trh pro obranu by měl zahrnovat značné investice do našich průmyslových kapacit, zapojení malých a středních podniků, odstranění přeshraničních překážek a podporu celoevropských hodnotových a dodavatelských řetězců.

Naléhavě proto potřebujeme optimalizovat výrobu skrze standardizace, vzájemné uznávání certifikace a stanovení priorit. Také bychom měli zahrnout Ukrajinu do našeho trhu a upřednostňovat společné zadávání veřejných zakázek mezi členskými státy. (Připravme se na válku. Evropa potřebuje mít jednotnou obranu, Hospodářské noviny 19.11.2024)

Na reformě evropského trhu se zbraněmi se mohlo začít pracovat již od začátku roku 2022 a využít předsednictví Česka v druhé polovině roku. Pouze arogance úředního aparátu ministerstva pro evropské záležitosti zbrzdila iniciativu, která mohla Česku zvýšit mezinárodní pověst a přinést více bezpečí.

Autor: Vilém Barák | pondělí 25.11.2024 16:27 | karma článku: 36,54 | přečteno: 4695x
  • Další články autora

Vilém Barák

Putin má v ruce všechny trumfy

Ruská armáda byla po několika porážkách na podzim roku 2022 v rozkladu. Nevyužili jsme příležitost a od té doby Rusko sílí a Západ slábne. Chybí vůle, odhodlání, jednota.

4.12.2024 v 10:59 | Karma: 37,52 | Přečteno: 4343x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Důchody nejsou o politice, ale o matematice

Systém důchodového pojištění skončil v roce 2023 schodkem 72,8 miliardy korun, tzn. takový byl rozdíl mezi odvody na důchody a jejich výplatou a musel být sanován z jiných příjmů státního rozpočtu, resp. z daní nebo půjček.

3.11.2024 v 19:06 | Karma: 35,98 | Přečteno: 3781x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Opět se láme český hřbet

Plánovaná instalace českého velvyslance v Kremlu v roce 2025 bude další černý den v našich dějinách na úrovni roku 1938 a 1968. Dnes se ale na rozdíl od minulosti ponižujeme bezdůvodně a zcela dobrovolně.

31.10.2024 v 16:17 | Karma: 16,08 | Přečteno: 552x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Buďme kolaloci

Tak jako Limonádový Joe se choval slušně, neklel, pojďme se zdravit, usmívejme se, buďme k sobě navzájem ohleduplní, chvalme to, co se nám líbí, mluvme s cizími lidmi.

14.10.2024 v 15:06 | Karma: 12,07 | Přečteno: 378x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Přestaňme konečně čechoprznit cizí ženská jména

Za situace, kdy české ženy používají nepřechýlenou podobu jmen jako Laura Samson (tenistka) a Lurdes Gloria Manuel (atletka), Tereza Ramba (herečka), je dosavadní praxe přechylování absolutně neudržitelná.

1.10.2024 v 13:54 | Karma: 39,15 | Přečteno: 4313x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

2. prosince 2024  17:16

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

3. prosince 2024  14:21

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Jsem šaman, balamutil podvodník oběti. Muž mu poslal miliony a přišel o byt

9. prosince 2024  15:26

Podvodník z Chomutovska se vydával za šamana. Dvěma svým obětem, muži a ženě, slíbil, že jim...

Na Petřín vyjdete jen pěšky, náhradní spoj za lanovku dopravní podnik neplánuje

9. prosince 2024  15:10

Od září, kdy na trať petřínské lanovky spadl strom, musejí turisté do kopce vyjít pěšky. Můžou se...

Szántó: Nový vůdce Sýrie má jednu ruku na Koránu, druhou na kalašnikovu

9. prosince 2024

Vysíláme Svět by neměl mít iluze o tom, kdo ovládl syrské hlavní město Damašek. Jak řekl v Rozstřelu...

V Číně vyšetřují výrobce čipů Nvidia. Akcie společnosti poklesly jen nepatrně

9. prosince 2024  14:58

Čínští regulátoři zahájili vyšetřování amerického výrobce čipů Nvidia kvůli možnému porušování...

  • Počet článků 306
  • Celková karma 26,65
  • Průměrná čtenost 2241x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik