Politici se v případě kvót nechtějí podvolit většině, a občané se podvolovat mají?
Jenom pro připomenutí. Ministři vnitra zemí Unie jasnou většinou schválili kvóty pro rozdělení 120 000 uprchlíků. Z 27 členských zemí bylo proti Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko. Finsko se hlasování zdrželo. Slovensko obratem oznámilo, že rozhodnutí o povinných kvótách nebude respektovat, a to až do konečného verdiktu Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku, kam hodlá podat žalobu. V této souvislosti zazněly na české politické scéně hlasy o narušení státní suverenity, silovém řešení, nepřípustnosti většinového rozhodování, dokonce o „novém Mnichovu“. Exprezident Václav Klaus prohlásil: „Pravidla nepravidla, přestože platí Lisabonská smlouva a většinové hlasování, měli jsme vstát a říci, že nerespektujeme názor EU“ (Mýlil jsem se, Lidové noviny 10.10.2015).
Ponechme prosím stranou předmět hlasování (opravdu nechejme protentokrát uprchlíky stranou) a věnujme se vlastnímu způsobu rozhodování. Představme, že místo 27 ministrů vnitra členských zemí Unie hlasuje 200 poslanců českého parlamentu. Občané se přece v tu chvíli ocitají v úplně stejné pozici jako česká vláda ve věci migrantů, tedy pod diktátem většinového rozhodování. Na základě zákonů vnucených většinovou volbou jsme nuceni činit to co se nám nelíbí, přicházíme o volný čas, peníze, nervy a svobodu. Někteří hospodští štamgasti vykřikují podobné falešné větičky jako Václav Klaus v případě hlasování o kvótách, třeba: „Zákon nezákon, většinové hlasování mě nezajímá a nerespektujme ho.“ Orgány činné v trestním řízení zůstávají k výrokům pivních „politiků“ zpravidla netečné. Pokud by ale výzvy k neposlušnosti překročily obvyklou mez a hrozil vážný důsledek (například neplacení daní), na takové kverulanty pamatuje trestní zákon.
Podtrženo a sečteno, čeští politici uplatňují sami na sebe jiná měřítka než na občany. Jak vidět, cítí se být něčím víc, oni se nemusí podvolovat demokratickému hlasování. Většinové hlasování ministrů vnitra Evropské unie o kvótách vnímali jako diktát, kdežto svoje vlastní většinové rozhodování o zákonech považují za normální demokratický mechanismus (hlavně se musí používat na někoho jiného). Politici jsou prostě přesvědčení, že si s občany mohou dělat co chtějí a nikdo jim do toho z vnějšku nesmí kecat. Cítí se od okamžiku svého zvolení nadřazeni nad morálku, dobré mravy, ekonomické i fyzikální zákony. Proto odmítají vše, co narušuje jejich suverenitu. Ať již jde o právo Evropské unie, nálezy Ústavního soudu a rozsudky mezinárodních soudů a obecné justice (Václav Klaus mluví o soudcokracii), aktivity neziskového sektoru nebo občanů požadujících pouze informace. Odtud také plyne neochota politiků nést odpovědnost za své činy a podrobit se jakýmkoliv pravidlům, a to nejen těch přicházejících z Evropské unie.
Důvody spočívají v jevu, nad kterým musí žasnout i kvantoví fyzici, kdy dilatace času a Heinsenbergův princip neurčitosti jsou proti tomu školními hříčkami, které je vysvětlit selským rozumem. Uvedený přírodní úkaz vypadá tak, že politik se zvolením stává vševědoucím a neomylným a každým rokem ve funkci se tyto jeho vlastnosti zesilují o dalších 100 procent. K tomu připočtěme ještě upevňování klientelistických sítí v čase (rozšiřování úplatkovodů).
Proto je na místě zavést časové omezení pro výkon funkce i opakování mandátu. Každý z politiků, i když sami si to jistě nemyslí je zcela a bez problému nahraditelný. Stejné personální kvality parlamentu jako je ta dnešní, bychom dosáhli i prostým losováním poslanců ze všech občanů Česka.
Přišel také čas konečně oddělit moc zákonodárnou a výkonnou. Dosavadní stav, kdy ministři sami sebe kontrolují z pozice poslanců odporuje zásadám demokracie, které formuloval již před více jak 200 lety Charles Louis Montesquieu. Stejně tak je škodlivá kumulace funkcí poslanců či senátorů a zastupitelů obecní i krajské samosprávy. Na související rizika ostatně upozornila Bezpečností a informační služba ve výroční zprávě za rok 2014.
Čas od času někdo na veřejné budově vyvěsí vlajku Tibetu. Co kdyby ale samostatnost požadovali lidé z jeho hlavního města Lhasy nebo obyvatelé jedné z ulic či domu. Chci tím upozornit, že vždy skončíme u práva na sebeurčení nikoliv národa, ale konkrétních jednotlivců. Objevují se stesky, proč při vstupu do Evropské unie vláda nevyjednala pro Česko určité výjimky. Třeba Velká Británie platí méně na společnou zemědělskou politiku. Žijeme fakticky ve „vícerychlostní" Unii, a to nejen z ohledem na existenci bloku eurozóny a zemí používající vlastní měny. Proč určitou výjimku nemůže mít každý občan, například z povinnosti dotovat „veřejnoprávní media“, zemědělce, České dráhy, důchody … a proč politici nejsou ochotní dát lidem tolik volnosti, jako oni sami pro sebe požadují od Evropské unie.
Vilém Barák
Hysterie s bitcoiny pokračuje

V souvislosti se státem nejde ani uvažovat o nějaké legalizaci výnosu z trestné činnosti. Pokud stát nějaký majetek získá do své moci, prodává jej jako naprosto čistý.
Vilém Barák
„Kauza“ s bitcoiny, zklidněte var

Současná „kauza“ s bitcoiny ukazuje, jak je veřejnost manipulovatelná. Žijeme v době, kdy v politice jsou určujícími emoce, které vznikají z dojmů založené na neznalosti, závisti, nálepkování nepřátel, používání bezobsažných slov.
Vilém Barák
Jak připomínat 8. květen 1945 a neklanět se Rusku

Vojáci čs. armády bojovali za svou zemi, ale po boku zločinného režimu. Hovořme o obsazení, ne o osvobození. Odstraňme srpy, kladiva, rudé hvězdy z pomníků, zakažme sovětské prapory. Vymístěme sochy a pamětní desky na hřbitovy.
Vilém Barák
U policie jsou parazité, hasiči dělají zadarmo slouhy

Peníze policie mizí u zástupů Korejsů a Drápových zašitých po celém ministerstvu vnitra a policejním prezidiu a v nesmyslné byrokracii. Hasiči dělají zadarmo slouhy pro kde koho.
Vilém Barák
Spojené státy jsou nepřítel, nic si nenalhávejme

Zjevný nepřítel není tak nebezpečný jako domnělý přítel, který v krizi vrazí nůž do zad. Střežme se naivů, kteří vykládají výroky a činy Donalda Trumpa jako pouhou pěnu dní a tvrdí, že USA určitě dodrží obranné závazky.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Izrael zaútočil v Teheránu na státní televizi. Írán žádá Trumpa, aby zasáhl
Sledujeme online Izraelská armáda v pondělí v Teheránu zasáhla i budovu státní televize IRIB, a to v okamžiku, kdy...
Po hromadné nehodě u Jablunkova musí překládat kamion se součástmi munice
Nehoda dvou kamionů a čtyř osobních aut uzavřela v obou směrech silnici I/11 na 29,5. kilometru u...
Království za konzervu. Potraviny v plechu v USA zdraží, mnozí jsou na nich závislí
Tuňák, fazole, kukuřice, rajčatový protlak anebo nejrůznější masové směsi v konzervách a...
Motorkář po střetu zůstal ležet v protisměru, smetlo ho auto. Na místě zemřel
Čtyřicetiletý motorkář přišel o život v neděli při dopravní nehodě u Chlumce nad Cidlinou na...

Řidič technologické dopravy
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha
- Počet článků 326
- Celková karma 22,44
- Průměrná čtenost 2181x