Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O nemožnosti snížit náklady na úředníky

Snížení nákladů státu na úředníky je možné pouze snížením jejich počtu. A snížení počtu úředníků je reálně možné pouze zrušením agend (práce), kterou vykonávají.

Na dotaz, kdo by se měl nejvíce podílet na úsporách současného šetřivého balíčku, nejvyšší počet dotázaných, 44 procent, uvedl státní aparát a úředníky. Pro informaci, jde o cca 70 000 lidí, když vezmeme v úvahu pouze skutečně obsazená místa a pomineme teoretické tabulkové počty.

Dalších 410 000 osob jsou učitelé, vojáci, policisté, hasiči, zaměstnanci soudů, státních zastupitelství. Nejsou v tom ale zaměstnanci samospráv (obcí a krajů), kteří vykonávají státní správu v přenesené působnosti a dále zaměstnancích obcí a krajů vykonávající pouze samostatnou působnost samosprávy, prostě pracují pro obce a města.

Snížení nákladů státu na úředníky je možné pouze snížením jejich počtu. A snížení počtu úředníků je reálně možné pouze zrušením agend (práce), kterou vykonávají. Zde dám příklad. Dříve jste mohli pozemek rozdělit a odprodat jednoduchým způsobem. Geometr vyhotovil geometrický plán dělení pozemku. Do smlouvy se uvedlo označení nového pozemku, přiložil se zmíněný geometrický plán a kupec bez dalšího získal část vašeho pozemku. Jenže došlo k „zlepšení“. K tomu, aby bylo rozdělení pozemku zapsáno do katastru nemovitostí již nestačí geometrický plán, ale musíte mít souhlas místně příslušného Stavebního úřadu. Dohlíží prý na to, abyste jako kupující měli na svůj pozemek přístup z veřejné komunikace. Dříve stačila obezřetnost kupujícího, která je ale dnes nahrazena bdělostí úředníků. Takže, aby se tato agenda zrušila a úředník se mohl teoreticky propustit, je třeba novelizovat zákon. No a zde jsme u jádra pudla. Když vyrukujete s tímto návrhem, objeví se plno protiargumentů, že jde sice o chvályhodné snížení byrokracie, což je samozřejmě potřeba, ale toto je užitečná ochrana kupujících a rušit právě tuto agendu není správné. A tak se to má se vším. Když  budete na náměstích nebo v hospodě poslouchat populisty slibující snížení výdajů na státní úředníky, vždy se ptejte „a jaké agendy se zruší“.

Když jsme u vládního balíčku, nejde přejít rušení poboček České pošty. Před ohlášením plánu se všichni kasali, jak ČP není potřeba, že existují různé kurýrní služby firem DPD, PPL, GLS, DHL, Fedex, úložné boxy...... Za posledních 5 let se snížily tržby ČP o 40 procent. Posíláme dopisy s přáním k Vánocům a Velikonocům. Když házím do schránky 25 zásilek s nalepenými známkami na motivy Ježiška nebo housátek, jsem za exota. Kdo dnes posílá přání z dovolené, k narozeninám a dalším životním jubileím? Dnes přijde nanejvýš přiblblá řetězová sms nebo možná telefonát.

Firmy mají datové schránky (DS) a na začátku tohoto roku stát zřídil dalších 2 miliony pro podnikatele, spolky, SVJ. Každý si ji také může zřídit a ušetřit čas. Czech Point je i na obecních úřadech, před bankovní identitu se dostanete ve státních systémech skoro kamkoliv. Kvůli složenkám, SIPO není třeba stát na poště ve frontách. V Brně, Praze a dalších městech nechybí bankomaty, takže důchod může jít na bankovní účet. Každý může platit z/na účetu, jako moje maminka, která má 84 let.

Redukce poštovních služeb prostě byla nevyhnutelná a dále bude pokračovat. Snižování počtu zásilek zvýší náklady na jejich doručování a tak pořád dokola. Prostě 1+1=2 a nějaký křik s tím nic neudělá. Tvrdit, že 1+1=3, to není jiný názor, ale blbost.

      

Autor: Vilém Barák | úterý 16.5.2023 15:18 | karma článku: 18,13 | přečteno: 728x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 15,72 | Přečteno: 319x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,38 | Přečteno: 421x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3596x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 563x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

  • Počet článků 297
  • Celková karma 20,91
  • Průměrná čtenost 2233x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik