Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

SKM Praha 3, a.s. – kde končí půlka rozpočtu Prahy 3?

O zkorumpovanosti českých politiků pochybuje málokdo. Stačí jen malá nešikovnost, kolega provokatér, nebo snaživý novinář a už se stránky novin plní články o různých úplatkářských podezřeních (bohužel mnohdy zůstává u jen u těch novinových článků). Skoro, aby si ti méně protřelí přestávali být jisti. Jenže – tohle platí jen v té „velké“ politice. Tady stačí pár set tisíc a už jste „hrdinou“ hlavních večerních zpráv. To v komunální politice je zatím klídek. Tady lze i mlaskat.

Tak třeba u nás v Praze 3. Roční rozpočet je celkem tučný a pohybuje se kolem jedné miliardy. Průzkumem rozpočtového dokumentu lze narazit na různé perličky v řádech desítek miliónů korun. Třeba v následujícím roce se plánuje rekonstrukce jednací místnosti zastupitelstva za cca 11miliónů korun, nebo jsme si tady postavili nářaďový domek v parku Rajská zahrada za 10 mega. Ale bezkonkurenčně největším hitem jsou investice do bytového fondu Prahy 3, spravovaného společností Správa komunálního majetku Praha 3, a.s. Touto obecní firmou ročně proteče bezmála půl miliardy korun.

SKM Praha 3, a.s. byla založena Městskou částí Praha 3 za účelem správy a údržby nemovitého majetku. Jedná se o akciovou společnost s 100% majetkovou účastí Městské části Praha 3.
Ačkoliv prostřednictvím SKM jsou vedeny prakticky největší investiční akce Prahy 3 v řádech stovek miliónů korun a společnost jako taková spravuje největší část rozpočtu Prahy 3, nepodléhá kontrole zastupitelstva. Pro SKM totiž platí stejná pravidla, jako pro kteroukoliv jinou soukromou firmu, tedy z pohledu občana, opozice, nebo zastupitele je prakticky nekontrolovatelná. Z dostupných zdrojů (stránky SKM a Justice.cz) lze snadno zjistit, kdo je vládcem firmy.

Tady si sednu a ani se nehnu...

Představenstvo:  

Předseda představenstva:  Milan Český (ODS) je bývalý starosta P3, od roku 2006 není členem zastupitelstva a v Praze 3 nezastává žádnou volenou funkci.
Místopředsedkyně:  RNDr. Eva Kaprasová, CSc. (ČSSD) od roku 2006 není členkou zastupitelstva a v Praze 3 nezastává žádnou volenou funkci.
Člen představenstva a ředitel společnosti:  Ing. Pavel Císař je zastupitel za ODS.
 
Dozorčí rada: 

Předseda: Pavla Hurdu mnohým netřeba představovat - předseda ODS Praha 3, radní Prahy 3 a majitel Paláce Akropolis. Dle obchodního rejstříku figuruje u 25 firem různých firem jako majitel, nebo člen statutárního orgánu. Namátkou lze uvést třeba Pražskou plynárenskou a.s, Pragoplyn a.s. a Pražskou parkovací a.s.
Místopředseda:  Ing. Bohuslav Nigrin je zastupitel za ČSSD.
Člen: Ing. Vladimír Nezpěvák (KSČM) není členem zastupitelstva a nezastává na úřadě Prahy 3 žádnou volenou funkci.
Člen:  Zdena Hladíková (ODS) není členkou zastupitelstva a nezastává na úřadě Prahy 3 žádnou volenou funkci.
Členka dozorčí rady:  Ing. Helena Bartáková není členkou zastupitelstva a nezastává na úřadě Prahy 3 žádnou volenou funkci.
Člen:  MUDr. Marek Zeman je místopředseda ODS Praha 3 a bývalý místostarosta. Od konce minulého volebního období, kdy mu skončil mandát na Praze 3, se stal ředitelem Vinohradské nemocnice. Jeho jméno figuruje také u další obecní společnosti - Pražská parkovací a.s., dále je společníkem ve firmě Vinohradské ambulantní zařízení, s.r.o. a členem dozorčí rady ART FRAME PALÁC AKROPOLIS s.r.o. (100% vlastníkem této firmy je jiná společnost - Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis, a.s., která patří Pavlu Hurdovi). U posledně jmenovaného subjektu figuruje jako člen dozorčí rady také aktuální místostarosta Mgr. Jan Šmíd.

Z výše uvedeného výčtu je jasné, že aktuální vláda společnosti SKM, kterou proudí podstatná část rozpočtu Prahy 3, je v rukou lidí, kteří mnohdy nemají s radnicí Prahy 3 prakticky nic společného.
Jako jediný pro obyvatele a opoziční zastupitele přístupný informační zdroj o hospodaření společnosti je oficiálně sestavená výroční zpráva. Nejaktuálnější vydání výroční zprávy se týká hospodaření v roce 2007. Dokument má 33 stran a jeho struktura je do značné míry stanovena zákonem.
Při studiu materiálu lze například objevit informaci o mzdových nákladech vynaložených na 90 zaměstnanců společnosti + 7 členů představenstva a dozorčí rady. V roce 2007 dosáhly 41 768 000 Kč. Významnou měrou se na této částce podílela odměna přiznaná výše uvedeným funkcionářům, kteří si za svou účast ve statutárních a dozorčích orgánech ukrojili odměny ve výši 1 188 000 Kč, což vychází na "kapesné" cca 170 000 Kč pro každého za 1 rok. Sedmičlené vedení společnosti si mezi sebe rozdělilo mzdové prostředky ve výši 3 834 000 Kč.

Jsou to naše daně....  ale koho to zajímá?

Autor: Martin Viktorín | úterý 9.12.2008 9:55 | karma článku: 17,76 | přečteno: 1430x

Další články autora

Martin Viktorín

Česká kancelář pojistitelů - vydírání za miliardu ročně

Česká kancelář pojistitelů sama přiznává, že počet nepojištěných motorových vozidel neustále klesá. Tisková zpráva ze dne 23. dubna 2013 dokonce uvádí, že mezi lety 2011 a 2012 došlo k poklesu na historicky nejnižší hodnotu. Z téže tiskové zprávy však paradoxně vyplývá, že množství sankcionovaných motoristů radikálně roste a objem inkasovaných peněz se meziročně zdvojnásobil!

17.1.2014 v 16:38 | Karma: 10,84 | Přečteno: 390x | Diskuse | Hyde park

Martin Viktorín

Pedofilní flanďáci se zdviženou pravicí

Dejte do vyhledávače slovo „kněz“ a pedofilie se jen sype. Zadejte tam „Ratzinger“ a koukáte na hajlujícího mladíka v kněžském rouchu. Naše vnímání světa odpovídá přesně tomu, jakou potravu naší hlavě dopřáváme.

25.2.2013 v 18:40 | Karma: 22,36 | Přečteno: 848x | Diskuse | Ostatní

Martin Viktorín

Česká kancelář pojistitelů, metody mafiánů a pro každého jiný metr

Stejně jako dalších přibližně 400 000 řidičů každý rok jsem i já dostal „Výzvu k úhradě zákonného příspěvku nepojištěných“ od České kanceláře pojistitelů. Prý jsem za své auto nezaplatil povinné ručení.

15.2.2013 v 17:01 | Karma: 27,97 | Přečteno: 1622x | Diskuse | Ekonomika

Martin Viktorín

Továrna na nenávist

Složenky vystavované v rámci volebních kampaní jsou již zaběhnutým postupem. Na jednu obvzláště vypečenou mě včera upozornil kamarád z Prahy 3. Místní KSČM si na dveře vyvěsila agitku proti církevním restitucím a vše doložila složenkou. Každý občan ČR bude prý na církevních restitucích tratit až 160 000 Kč.

11.10.2012 v 9:18 | Karma: 19,63 | Přečteno: 1244x | Diskuse | Společnost

Martin Viktorín

Ohrožený druh – politik... Kolik mají politické strany členů?

Poslední průzkumy veřejného mínění hovoří jasně. Důvěra v politický systém a politiky klesá. Pod pojmem straník si hodně z nás představí zarytého bolševika, nebo zkorumpovaného politika moderního střihu. Svůj podíl na tomto pohledu na svět mají nejen politici samotní a investigativní média, ale i nepřeberné množství občanských organizací, které upozorňují na korupci ve státní správě. Je to však správná cesta?

29.9.2011 v 11:10 | Karma: 13,53 | Přečteno: 996x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poznejte český film podle obrázku

Z filmu Pelíšky
vydáno 18. srpna 2026

České filmy jsou plné nezapomenutelných hlášek, legendárních postav a scén, které známe snad...

Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam

Češi nakupují například v polské Lubawce.  (28. 9. 2023)
13. srpna 2026  12:12

Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...

Dům jako chalupa v Mrazíkovi? V Podolí vyřešili slunce nečekaně jednoduchým trikem

Jednoduchým poskládáním pater vznikl dům s výhledem i celodenním světlem. Stačí...
16. srpna 2026

Plánovači budoucnosti už v 60. letech přemýšleli o městech, kde se nejen rodinné domy, ale celé...

Z Karlína je Raccoon City. Zombie apokalypsa se odehraje přímo pod Negrelliho viaduktem

Praha? Kdepak. Raccoon City!
12. srpna 2026

Praha se na několik týdnů proměnila v dějiště zombie apokalypsy. Nový film Resident Evil, který...

Na pražskou náplavku míří Nomad Beer Festival. Ochutnáte piva, která jinde nenajdete

Nomad Beer Festival
12. srpna 2026  10:09

Již popáté se bude konat Nomad Beer Festival – jediná akce v Česku věnovaná výhradně létajícím...

V Plzeňském kraji je podle vlády šest akceleračních oblastí pro desítky větrníků

ilustrační snímek
19. srpna 2026  18:48,  aktualizováno  18:48

V Plzeňském kraji by mohlo podle vládou schválených akceleračních oblastí vyrůst přes 50 velkých...

BMW Z4 po skoro 20 letech: Atmosférický šestiválec a manuál mají pořád co nabídnout

Po letech se ukazuje, že Z4 E85 není staré BMW. Je to jeden z těch stále...
19. srpna 2026  20:30

Zapomeňte na chvíli na elektrické ticho a přechytralé asistenty, kteří vám přesně říkají, co máte...

V Chebu bude o senátní křeslo soupeřit šest kandidátů

ilustrační snímek
19. srpna 2026  18:02,  aktualizováno  18:02

V senátním obvodu číslo 3 v Chebu a okolí včetně Tachovska bude letos o hlasy voličů soupeřit šest...

vydáno 19. srpna 2026  19:28

Silniční kontrola na Náměstí Jiřího z Poděbrad . Policie České republiky zastavila sdílený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1091x
Obyvatel Prahy 3 a redaktor místního občanského zpravodaje www.kauza3.cz - Praha 3.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.