Moje psycholožka o tom ještě neví…
vsechno se mi z hlavy vykouriloveronika hradilova
Asi bych neměla číst tolik psychologických knih.
Občas bych chtěla mít sebevědomí jako můj bývalý přítel, který ke mně přišel s očima vyvalenýma a otázkou: „V ě d ě l a j s i , že Kuba… je komunistický stát?“ Zalapala jsem po dechu a řekla: „No né!“ Odvětil: „No fakt!“ Ironie v mém hlase byla nejspíše málo postřehnutelná, takže jsem ho ujistila, že tato skutečnost je mi známá, ale nechápu, že on tohle zjistil až teď. „Já se za to nestydím. Každej ví něco. Nevyčítám nikomu, že nezná hlavní město Český republiky. Každej ví prostě něco jinýho.“ Byla jsem konsternovaná, neb tímto názorem bych si mohla obhájit každé své zaváhání či špetku nerozhodnosti při odpovědi na všetečné otázky, které slýchávám všude kolem sebe.
Ale já to prostě nedokážu. Otazník na konci věty ve mně vyvolává jemné napětí. Obstojím? Budu znát odpověď? Alespoň z půlky? Tipnu si správně? Radši netipovat, to bych se mohla ztrapnit ještě víc. Tvářit se, že odpověď vím a mlčet? Sklopit oči a pozorovat své ruce či raději předstírat, že se mi chce smrkat? Co když se zjistí, že tomu nerozumím? Že to nevím?
Podle katastrofických scénářů v mé hlavě by se daly natáčet nízkorozpočtové nezávislé filmy. Vedlejší postava se ptá hlavní hrdinky na banální otázku. Hlavní hrdinka neví, ale hrdinně předstírá, že ví. Používá spoustu cizích slov, které zní chytře, ale nedávají dohromady žádný význam. Kakofonní, empirické, falické, statické, sebereflexe, diagonála a recidiva. Vedlejší postava se nejdříve tváří, že se nic neděje, ale po chvíli začne na hlavní postavu křičet: „Ty tomu vůbec nerozumíš! Nerozumíš! Nevíš nic o této problematice!“ Hlavní hrdinka pláče a pokouší se několika způsoby o sebevraždu, vždy je ale zachráněna a nucena odpovídat na spoustu banálních otázek. Nic neví, přesto všemožně předstírá, že ví. Odvádí řeč jinam, posmrkává, předstírá koktání i zápal plic, němotu i mentální postižení. Závěrem je zasypána knihami, které přečetla zcela zbytečně, neb si nepamatuje ani jejich názvy.
Nabízí se otázka: Proč narovinu nepřiznat svou nevědomost? Samozřejmě jsem několikrát zkoušela i tuto trnitou cestu, již pracovně nazývám: „Ztrapni se do bezvědomí“. Nemá to však cenu. Reakce jsou tří druhů. Zklamané povzdychnutí a zakroucení hlavou. Oči na vrchu hlavy a doplňující otázka: „Cože? Ty nevíš? Ty fakt nevíš?!“ Či třetí a nejhorší způsob, kdy si je tázající naprosto jistý, že vy odpověď víte, i když ji nevíte. Jen si nemůžete vzpomenout, máte okno, jste nervózní či vám to dojde hned, jak odpověď řeknou za vás. Snažím se vysvětlit, že to tak není, ale je to zbytečné. „Jak se jmenovala hlavní hrdinka z Lucerny?“ „Nevím,“ „Ale no tak, dám vám chvilku,“ „Já nevím, jména si nepamatuju,“ „Ale to víte, že to víte, jen si vzpomeňte!“ „Prostě nevím…“ „Rýmuje se to na sluníčko!“ „Nevím!“ „Tak jak se jmenovala? Nepustím vás ze zkoušky, dokud mi to neřeknete!“
Chci se propadnout. Vlézt pod stůl a odplazit se do kouta. Rudnu a potím se, nervózně si prohrabávám vlasy a žmoulám svetr. Ve svých představách se profackovávám a nadávám si. Jsi blbá, jsi blbá, jsi blbá! Mé sebemrskačské sklony si v těchto chvílích libují. Některé banální neúspěchy si vyčítám i několik dní po té. Mám pocit, že nikdy nezapomenu, jak se mě učitelka na střední škole ptá, kdy byla francouzská revoluce. Nevím to přesně, nepovažuji to za nikterak důležité, ale jsem si jistá, že bych to měla vědět. Měla bych vychrlit jména, data, poznámky pod čarou a dodat také informace, které jsem si z vlastního zájmu sama nastudovala. Ale já nevím nic.
Kéž by se na každou otázku dalo odpovědět tak, jak to dělávala má matka: „Protože proto! Protože jsem to řekla. Prostě proto. Aby ses měla na co ptát!“ Život by byl o tolik jednodušší, kdybych necítila odpovědnost za svou neznalost a neměla si za zlé svá pochybení. Jako třeba teď. Místo povídky jsem napsala fejeton a vím to. Vyčítám si to už od první věty, tenhle text měl přeci začínat slovy: „Jednoho krásného dne…“ Mohla bych se snažit předstírat, že nevím, jak se liší fejeton od povídky. Projde to?
Lenka Veverková
Co je pravda, a co ne? (Mlčení bobříků, Přísně tajné: Hrubá nemravnost)

... přemýšlím u inscenací Mlčení bobříků a Přísně tajné: Hrubá nemravnost. Autorem obou divadelních her je Tomáš Dianiška, který se při psaní nechal „inspirovat“ skutečnými osobnostmi, událostmi a celkovou atmosférou dané doby.
Lenka Veverková
Taková ta dobře udělaná činohra

Ona ho miluje hluboce, on ji rozumně. Ona žárlí na ni a zlobí se na něho, on vyžírá ji a ona chce zpět své peníze. A on podřezává svině. Zní to jako spletitá hra osudu nebo jako námět mexické telenovely?
Lenka Veverková
Takže vy budete kritička!

"A co vy studujete?" zeptal se mě se zájmem komisař, když jsem znovu neudělala zkoušku z autoškoly. "DAMU," přiznala jsem a hlas se mi klepal. "Tak to byste neměla bejt nervózní, ne?
Lenka Veverková
A žili šťastně až do smrti...

... říká se na konci skoro každé pohádky, aby byl happy end ještě umocněn a malé děti získaly pocit, že zlo zůstalo navždy poraženo a pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí. Ale bylo to tak doopravdy?
Lenka Veverková
Jak jsem si vysnila terasu

Vyrostla jsem na vesnici. Obklopená přírodou jsem tudíž byla dennodenně. Každé ráno mě budilo kohoutí kokrhání a slunce, jež mohutně pražilo do mých oken situovaných na východ. Snídala jsem na zahradě, chodila jsem bosky
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF
Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...
Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává
Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...
Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus
Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...
Smrt, nebo očištění? Odsouzený ruský generál jde na frontu v trestní jednotce
Premium Z červených lampasů do maskáčů trestní jednotky se musel převléknout ruský generál Ivan Popov,...

Pronájem, Komerční, Kanceláře, 58m2 - Ostrava
28. října, Ostrava - Mariánské Hory
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 86
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3979x
Seznam rubrik
- Aktuální dění
- Art
- Fejetony
- Divadlo
- Filmy
- Fotoblogy
- Hudba
- Humr
- Jak...
- Knihy
- Osobní
- Příběhy
- Rozhovory
- Životní styl
Oblíbené blogy
- Optimistický blog Kláry Mandausové
- Zápisky Terezy Boehmové
- Skvělý Stanislav Wiener
- Klára Hüttlová tak trochu z červené knihovny
- Cestovatel Rudolf Havlík