Maxim Velčovský – mistr českého designu

Umělec s nezaměnitelným účesem. Designér roku 2007. Spasitel českého porcelánu. Obyčejný kluk z Prahy. Velká osobnost. Maxim Velčovský Vám možná nejvíce utkvěl v paměti vlezlou hláškou „Nevaž se, odvaž se!“ z reklamy na T-mobile. Málokdo ví, kdo tento kluk s afrem vlastně je, avšak jeho originální výrobky nadchnou každého.

Maxim Velcovsky(reflex)

Maxim je v poslední době nejvíce opěvovaným umělcem v Čechách - a to nejen kvůli svému účesu. Stovky lidí ho poznávají na ulici kvůli reklamě na mobilní telefony, avšak tehdejší student pouze potřeboval peníze na svůj projekt "Design for Messiah".

Narodil se 17. září 1976 v Praze. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (keramika a porcelán). V roce 1999 byl na stáži na Glasgow School of Arts. Zúčastnil se více než pětadvaceti výstav, spolupracuje se studiem Qubus, píše pro časopis Blok, kreslí komiksy a navíc ještě získal ocenění za nejlepšího designéra roku 2007 v soutěži Czech Grand Design.

Jeho práce oživuje mdlý vzduch důvěrně známých věcí, kterým přidává nové detaily či funkce. Předlohou je například plastový kelímek, který přeměnil v porcelánový, mapa České republiky, jež posloužila jako miska, staré holínky, spodek PET lahve nebo třeba busta Lenina. Právě Leninův profláklý obličej použil Maxim Velčovský jako podklad pro cibulákový vzor. Spojil tak dohromady dvě typické věci pro své dětství a vlastně celou tehdejší Československou republiku. Zatímco jeho rodiče toužili po svobodě projevu a možnosti cestování dál než do Jugoslávie, malý Maxim sbíral plechovky od Sprite-u, které hledal v koších na ambasádě v Praze. Po vystudování vysoké školy si Maxim mohl vybrat, jestli chce být stejně jako jeho otec umělcem a vystavovat především v galeriích nebo se stát designérem na volné noze. Zvolil si designérství, masovou výrobu a věčnou nejistotu. Prý aby nebyl izolován od zbytku kultury.

Nedlouho potom se Maxim zapletl s malou designérskou firmou Qubus, která nyní prodává většinu jeho prací. Ačkoliv nevydělají mnoho peněz, Maxima těší svoboda navrhovat to, co má rád. „Jsem zodpovědný jedinec a nemohu dávat za vinu výrobcům, že se moje výrobky neprodávají,“ říká. V malém pražském obchůdku nakupují povětšinou cizinci. Češi nemají o umění příliš zájem, chtějí spíš dvě židle za cenu jedné v supermarketu za rohem. „V Čechách se design pořád ještě nebere vážně, spíš výjimečně: když má někdo narozeniny, koupí se nějaký "design" jako sváteční věc. Ve většině západního světa se stal design součástí dennodenního života. Tady nad estetikou věcí lidé moc nepřemýšlejí, koupí si něco podle toho, co jim přijde do schránky z obchoďáků.“

Mezi nejzdařilejší díla Velčovského patří stařičké, tradičně květnaté hodiny opatřené červeným digitálním displejem na přední straně. Za tyto Digi Clock získal Maxim jednu z cen na londýnském festivalu 100% Design. V Londýně se zapsal tak dobře, že mu byla věnována titulní stránka britského měsíčníku ICON. V sérii „Waterproof“ (voděodolné) se Maxim zaměřil na vázy ve tvaru holínek. V projektu Design for Messiah vyrobil Maxim pětimetrový ergonomicky tvarovaný kříž z laminátu, součástí byla i série domácích křížů , které mohly zdobit každou domácnost. Maxim má rád retro i koláž, ale nejraději pracuje s porcelánem. Právě z něho jsou například vyrobeny kýčovité pokladničky ve tvaru slonů a tygrů, miska České republiky, která je vhodná jako suvenýr, kelímek Coke XL, svícen Fake Cake a mnoho dalších. V sérii Pure si s porcelánem pohrál nejvíc a vyrobil porcelánové kelímky a tácky na buřty.

Designérem roku 2007 se stal za: „Originální a objevné instalace Křehký a Cappellini představené na Designbloku 07, za umělecké vedení a spoluvzkříšení UP závodů, za knihovnu Fabrika pro UP závody, za kolekci váz Catastrophe a za nápaditý interiér obchodu Kebab v Praze.“ Maxim Velčovský je osobnost, která se nebojí experimentovat a stavět se proti masové ignoraci umění v Čechách. Snad jeho neustálé podněty vyburcují lidi k větší touze po kráse kolem sebe.


Účast na výstavách: Kobaltové sympozium (Štětí, 1997), Art Bienalle (Francie, 1998), Formland (Dánsko, 2001), Slepená Intimita (Praha, 2001), Nesnesitelná Bělost Bytí (Velká Británie, 2003), Czech 100 Design Icons (Německo, 2005)... Zastoupen ve sbírkách: Uměleckoprůmyslové Muzeum Praha, Moravská Galerie Brno, Soukromé sbírky ve Francii, Finsku, Švédsku, Itálii, Německu, Belgii, Velké Británii, Islandu, USA.

1) Porcelánové holínky s tradičním českým cibulovým vzorem. Velikost č. 46. 2) Sada tří ruských Matrošek z porcelánu. 3) Nemocniční šálky na čaj bez cukru pro diabetiky a na voňavou kávu pro sestřičky na noční službě. 4) Sada růžově puntíkovaných podšálku, šálků... a všeho potřebného na stylový čaj o páté. 5) Ručně vyfoukaný sněhulák – cukřenka. Velmi praktické nejen do zimních dnů. 6) Kousek narozeninového dortu se svíčkou. Ovšem nekousat - je z porcelánu.

 

7) Malý Pepan: Hlavička, kterou si můžete brutálně dotvářet voskem z kapající svíčky, která je umístěna na horní části lebky. 8) Skleněná váza ve tvaru kříže. A se zátkou zdarma! 9) Svíčka ve tvaru polní láhve. Vhodná jak na doma, tak na cesty. 10) Skleničky na víno i na džus. Váš oblíbený plastový kelímek, ze kterého pijete na fotbale, se vrací ve skle!

11) Porcelánový slon na peníze. Odteď nabývá rčení „Být jako slon v porcelánu“ úplně jiný význam... 12) Porcelánové holínky jak pro zahradníky, tak pro květiny. 13) Secesní digitální hodiny. Dobrý dárek pro babičku i pro synka s vkusem. 14) Vypadá jako plastový kelímek na jedno použití. Ale je ze skla. Vhodný nejen pro milovníky fastfoodů.


15) Pohovka Mozaic a její detail. 16) Koupelnový interiér obchodu Kebab vytvořil Maxim Velčovský, jehož obličej můžeme vidět na fotce vpravo. 17) Odlitek papírového tácku na párek s hořčicí, v pozadí odlitek dvoulitrovky Coca Coly. Vše z porcelánu, možné objednat i cibulovitý design pro fajnšmekry. Vpravo kelímek Pure.


Výše zmíněné výrobky můžete zakoupit na adresách: joy.cz, thorstenvanelten.com a v obchodě Qubus.

Autor: Lenka Veverková | sobota 26.4.2008 20:43 | karma článku: 25,38 | přečteno: 17455x