Gregory Crewdson - režisér fotografií

Gregory je americký fotograf proslulý svými náročně komponovanými fotografiemi, které můžete do 25. května zhlédnout v pražském Rudolfinu. Získá si i Vás?

"Ten stolek vic doprava, prosim." aneb Gregory je ve svem oboru mistr.internet

Pětačtyřicetiletý Gregory má rád horory. Místo toho, aby na ně celý den koukal doma v obýváku, vytváří si vlastní. Režíruje, najímá osvětlovače, herce, kompars i maskéry. On však netočí filmy. Vytváří inscenované fotografie. Znají ho po celém světě a konečně má výstavu i u nás. Všech pět cyklů, které zatím stačil nafotit, je k vidění v Rudolfinu. A na co se můžete těšit?

  • Natural Wonders (1992 – 1997)

V Přírodních zázracích jsou Gregoryho oblíbeným motivem motýli, můry, ptáci a další všelijaká havěť, která v hejnech sedá na okna či na lidskou nohu. Fascinující přírodní krásy, morbidní scénky a trošku strašidelná atmosféra, která provází všechny Crewdsonovy fotografie je zde ještě více umocněa, poněvadž si pokládáme otázku, jak vlastně Greg nainstaloval tuto prazvláštní scénku?

  • Hover (1996-1997)

V černobílém cyklu nazvaném Hover ("Vznášet se") Crewdson ukazuje život v na první pohled poklidném americkém městečku. Když však fotografii začnete pozorovat zevrubněji, povšimnete si neobvyklých situací, které však obyvatele vůbec nevyvádějí z míry. Kruhy na zahradě? Medvěd, který jí z popelnice? Odhozené dětské tříkolky a o kus dál autonehoda? Lidé jakoby si nevšímali, co se kolem nich děje, a jen klidně stojí a sledují strašidelnou scenérii, která je obklopuje. Zdánlivě napůl sen, nebo možná taky záběr z Hitchcockova hororu. Gregory sám přiznává, že ho notně inspiroval sám mistr tajemna Alfred a režisér David Lynch, kterého často cituje. („Rád se potápím do snového světa, který jsem sám stvořil, který jsem si zvolil a nad nímž mám naprostou kontrolu.“)

  •  Twilight (1998-2002)

Soumrak s pochmurnou atmosférou přinesl Gregorovi konečně pořádnou mezinárodní slávu a také peníze na další velkolepé projekty. Lidé na jeho fotografiích prožívají neobvyklé až strašidelné okamžiky. Ale oni, jako by si jich nevšímali, dál klidně koukají nepřítomně do zdi. Snímky dýchají chladem a působí na nás velmi zvláštním, neosobním dojmem. Na první pohled obyčejné fotografie, které však obsahují spoustu detailů, jenž opravdu stojí za povšimnutí, vás připoutají i na několik minut. Budete stát u velkoformátových fotek a se zájmem zkoumat každičkou maličkost, která nepodléhá náhodě, ale je pečlivě vybrána samotným Gregem.

  • Dream House (2002)

Získané peníze použil Crewdson ještě tentýž rok na vytvoření souboru fotografií s názvem Dream House ("Vysněný/Snový dům") a obsadil do svých poutavých snímků známe hollywoodské herce - Gwyneth Paltrow (Sedm, Těžce zamilován...), Julianne Moore (Magnolia, Hodiny, Big Lebowski...) a Philipa S. Hoffmana (Opilí láskou, Mission Impossible...). Lidé na fotografiích v tajuplném domě jsou jakoby náhodou zastaveni v čase a tupě, s nezájmem zírají před sebe. Zatímco kolem nich je tajemná, strašidelná atmosféra černé noci. A opět i zde je důležitý každičký detail. Prášky na stole, hromada oblečení v koutě, rozházené papíry po zemi... Gregory nic nenechává náhodě.

  • Beneath the Roses (2003-2005)

Zatím poslední cyklus Beneath the Roses ("Pod růžemi") je velmi podobný Snovému domu, avšak byl o hodně náročnější na uspořádání scén. Gregory najal celé štáby lidí - osvětlovače, komparsisty, maskéry... a promakal tak každý záběr. Opět vnímáme stísněné prostředí jednoho domku, ve kterém pospolu žijí lidé, kteří vypadají, že se navzájem neznají nebo dokonce o sobě neví. Zase ta tajemná atmosféra, snísněný pocit a všechno je tak... d i v n é.

Tuto fotografii mám nejraději z celé výstavy, protože na mě působí strašně chladně vztah přísné matky a jejího syna, který se skoro až bojí pohnout. Čekají na otce rodiny nebo na něco jiného? Jaký mají mezi sebou vztah? U Crewdsonových fotografií vás napadne spousta takových otázek a není naprosto žádnou ztrátou času nad nimi popřemýšlet.

Výstava potrvá v Praze do 25. května, doporučuji na ní zajít a strávit tak příjemnou hodinku pozorováním zmražených filmů.

WEB Galerie Rudolfinum

Autor: Lenka Veverková | pátek 23.5.2008 13:10 | karma článku: 18,83 | přečteno: 3554x