Předražené africké safari

Tanzanie a Keňa jsou známé hlavně národními parky. Vůbec jsem ale netušila, v jakých přehnaně vysokých částkách se pohybují vstupy. Měli jsme průvodce z roku 2009 a ceny se od té doby zvedly v některých případech až o dvacet dolarů.

Průměrný měsíční příjem obyvatel v Tanzanii je padesát amerických dolarů na osobu, stejnou částku zaplatíte za den ve většině národních parků. K tomu je potřeba připočítat poplatek za ubytování, který je minimálně dvacet dolarů na osobu a den, poplatek za průvodce nebo ozbrojeného strážce (při pěší prohlídce) minimálně deset dolarů, různé poplatky za údržbu parku (pouze v těch větších parcích) minimálně deset dolarů, jídlo a jste na plus mínus sto dolarech na osobu a den. To v případě, že cestujete na vlastní pěst. Pokud si zajistíte safari pobyt v některé z našich cestovních kanceláří, cena je kolem osmdesáti tisíc na osobu za desetidenní pobyt. Další možnost je zařídit si pobyt přes internet u tanzanské či keňské cestovní kanceláře, cena týdenního pobytu vyjde průměrně na třicet tisíc korun. Když k tomu připočítáme letenku Praha – např. Dar-es-Salaam v Tanzanii, cena se zvýší o patnáct tisíc korun. Poslední možnost je přiletět do Afriky a pobyt si zařídit na letišti, cena se pohybuje kolem devíti tisíc korun za tři dny. Pokud tedy chcete poznat Afriku méně turisticky a snížit rozpočet na minimum, je nejlepší volbou jet s batohem a stanem. Je třeba ale počítat s tím, že dovolená nebude moc odpočinková. Zařízení u české cestovní kanceláře je nejpohodlnější, ale nejdražší varianta. Pro lidi, kteří mají dostatek peněz a chtějí si užít dovolenou bez jakéhokoliv zařizování, to je ideální varianta. Pro ty, kteří chtějí něco ušetřit, ale nebojí se zařizovat věci sami, je určena možnost rezervace u tamních cestovních kanceláří.

Stojí ale safari za takové peníze? Nejznámější národní parky mají tu nevýhodu, že jsou cílem většiny turistů, kteří do těchto zemí přiletí. Každé ráno ze základních táborů vyráží desítky aut plné lidí. Řidiči se vysílačkami informují o tom, kde se zvířata nacházejí, takže se pak může stát, že kolem stromu, pod kterým odpočívají lvi, stojí deset aut. Safari pak ztrácí své kouzlo. Alespoň pro mě.

Jako úplný extrém mi připadá cena za národní park Ngorongoro v Tanzanii. Hlavní atrakcí je obrovská migrace zvířat, stejně jako ve vedlejším národním parku Serengeti, který je centrem největší migrace zvířat na světě. Ngorongoro je oblast chráněná UNESCem, kde můžete pozorovat obrovské množství zvěře pasoucí se v kráteru. Vstup je padesát dolarů na osobu a den, za vjezd auta se platí pět dolarů. Pokud se ale chcete podívat až do kráteru, platíte navíc sto dolarů na osobu a za auto také sto dolarů. Cena za stanování je okolo padesáti dolarů na osobu. Vstupné pro místní obyvatele je ve srovnání s cizinci směšně nízké. Proto jsme raději zvolili národní park Hell´s gate v Tanzanii, který patří mezi nejlevnější a dá se v něm jezdit na kole. O tom budu informovat v dalším článku.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Havlíková | pondělí 22.8.2011 13:59 | karma článku: 28,71 | přečteno: 3055x