Návštěva želví farmy - fotoblog

Na Srí Lance jsou desítky farem, které pomáhají mořským želvám přežít. Pracovníci se snaží místní lidi motivovat, aby želvy a jejich vejce nejedli, a proto je od nich vykupují. Díky tomu např. želví farma v Habaraduwě za dvacet pět let své existence vypustila do oceánu více než půl miliónu želv.

Informační tabule.

Vykoupená nebo nalezená vejce se zahrabou do písku a za 49-60 dní (v závislosti na počasí) se začnou líhnout mláďata.

Mláďata jsou umístěna do nádrží, které jsou oddělené od dospělých želv.

Jedno z mláďat -  jak bylo malé, tak bylo vzteklé.

Dvoudenní mládě. Návštěvníci farmy mohou dát za poplatek malé želvě svobodu a pustit jí do moře. Ve většině případů ale zahyne. Tuto jsem nechala jen projít po písku a vrátila jí zpět do nádrže.

Když stráví na farmě několik let, vyrostou do krásy.

Místní obyvatelé nosí na farmu i želvy, které byly zraněny na moři - chytí se do rybářských sítí, jsou napadeny žralokem nebo člověkem, který je chce chytit a zabít pro jejich maso. Této želvě chybí končetina a dostal se jí vzduch pod krunýř. Bohužel jí není pomoci a už se nikdy nepotopí.

Této želvě je asi padesát let. Přišla o jednu končetinu, ale má se k světu a při čištění krunýře drátěnkou se spokojeně vrtěla. Pracovníci želvám čistí krunýře, protože jim v nádržích chybí mořské útesy, o které se čistí ve volné přírodě.

Po umytí krunýř prokoukne a můžete se kochat jeho krásným vzorem.

Díky péči pracovníků farmy naklade tato želva za pár let do písku ve volné přírodě několik stovek vajec a obohatí tak přírodu o další želví generaci.

Autor: Veronika Havlíková | neděle 9.12.2012 17:33 | karma článku: 28,48 | přečteno: 1204x