Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Exotické Borneo

"Rezervaci ubytování? Tu nemám. Stan je jediná možnost? Dobře. Rezervaci? Tu nemám. Musím spát ve stanu?? Hm. Rezervaci? Tu nemám. Zase stan??? V pětatřiceti stupních? To je opravdu za trest."  

Malý autobus pomalu vystoupal k národnímu parku Kinabalu. Jeho dominantu a náš cíl - nejvyšší horu jihovýchodní Asie Mt. Kinabalu (4101m.n.m.) - nevidíme, je zahalena v mracích. Vcházíme do areálu, zaplatíme vstupné a dostáváme informace. "Na horu opravdu není možné jít bez průvodce", opakuje nám poněkolikáté strážce parku. Nevěřím svým uším. Na Sněžku mě taky nikdo nedoprovázel. Osmikilometrová túra je rozdělena do dvou dnů, aby se co nejvíc vydělalo. Po cestě se totiž musí spát v chatách. I kdybychom na toto přistoupili, můžeme mít problém. Ubytování bývá často plné, zarezervované několik měsíců dopředu. Navíc bychom museli zaplatit za průvodce a pojištění při "výstupu" (povinné, i když máte své cestovní pojištění). Pozoruji desítky přijíždějících autobusů narvaných Číňany, kteří mají prázdniny. Když se obyvatelé této země dají do pohybu, stojí to za to. Z hory přichází skupina turistů. Je jich asi dvacet. Na krku mají pověšené kartičky, aby se vědělo, k jaké skupině a jakému průvodci patří. V rukách pevně svírají certifikáty o výstupu a ve tváři mají vítězný výraz, jakoby právě sdolali Mt. Everest. Směšná a masová turistická záležitost. Nakonec se nám daří přemluvit jednoho průvodce, aby s námi na horu vylezl za den. Po vyplnění formuláře a rezervace na výstup ode dneška za dva dny nám ale sděluje, že pokud bude ošklivo, peníze zpět nedostaneme, ale můžeme jít jindy, až bude hezky. Tolik času, abychom si mohli dovolit čekat třeba týden na pěkné počasí umožňující výstup, nemáme, a tak se musíme smířit s tím, že se na nejvyšší horu JV Asie tentokrát bohužel nepodíváme.

Potřebujeme se dostat dolů do nížiny, tady není kde přespat. Ve 20 hodin sice jede autobus, ale projede kolem bez zastavení, i když na zastávce  (nebo spíš jejím torzu) mávám, co mi síly stačí. Naštěstí stopnu místní manželský pár. Orangutaní centrum, které je naším dalším cílem, otvírá své brány v 9 hodin. Uvnitř areálu shlédneme informační video a pak pokračujeme k venkovnímu výběhu, kde probíhá krmení. Místo hromady orangutanů tam však jsou jen tři, jednoho z nich navíc přinesli ošetřovatelé až na místo.

Abychom si spravili náladu, vydáváme se na čtyř kilometrovou trasu zvanou Birds trail, která vede džunglí kolem centra. Správa parku nás varuje, že je po dešti a cesty nejsou příliš schůdné, to nás ale neodradí. Jdu v žabkách a při každém šlápnutí, kdy zapadnu do hustého bahna až po kotníky, mám pocit, že se mi nohu už nepodaří vytáhnou. Začínají se na nás přisávat desítky pijavic. Jsou rychlé a schopné za okamžik vylézt až do půli stehna. Překvapivě nečíhají jen v bahně, ale válejí se jen tak na zemi a zachytí se na cokoliv, co prochází kolem. Pak potkáváme orangutana, kterému chybí levá ruka a místo ní má pouze krátký pahýlek. Nejdřív se houpe na liáně, pak ale zpozorní a zaujatě si nás prohlíží.  Je velmi přátelský.  Jde po pěšině před námi, ohlíží se, a když je potřeba, dokonce počká. Tváří se velmi důležitě, jak se na roli průvodce jeho typu patří. 

Cesta do dalšího národního parku je trnitá. Dva dny jedeme autobusem a pak ještě sedm hodin lodí po špinavé široké řece lemované jen džunglí a občas nějakou osadou s pár domy. Dostáváme se do vesničky Long Teravan v úplném srdci džungle. Ubytujeme se u místních v long housu, což je bydlení typické pro tuto oblast. Celou vesnici vlastně tvoří jeden dlouhý dům – představte si například dvacet našich řadových domů vedle sebe. Tento je ale ze dřeva a každá část patří jiné rodině. Dům našich hostitelů je složen z několika obrovských místností v přízemí a pokojů v prvním patře, kde spíme na matracích na zemi i my. Druhý den nás místní muži vezou do národního parku Mulu vzdáleného tři hodiny od vesnice. Tento park patří mezi nejnavštěvovanější na Borneu, je světovým dědictvím UNESCO a zároveň chráněnou rezervací, protože se jedná o velkou plochu neporušeného deštného pralesa, v níž se ukrývá například několik vzácných druhů orchidejí nebo vápencových skal ve tvaru ostrých špičatých věží. Cesta byla opravdu vysilující, ale pohled do života místních obyvatel žijících uprostřed džungle, za to stál. Komplikace pokračují. První otázka od zaměstnanců parku zní, zda máme rezervaci. "To snad ne", říkám si v duchu. Zbývá na nás jen ubytování ve stanu, což je v tropech opravdu za trest. V celém areálu se tyčí jediný stan - ten náš. Venku je hrozné horko a vlhko, ve stanu dusno a všude hejna komárů. Navíc se musíme mýt v umyvadle na WC, protože pro lidi spící ve stanu zde kupodivu nejsou zřízeny žádné umývárny. S lítostí pozoruji chatičky se sociálním zařízením, kterých je v celém parku spousta. První den následujeme průvodce do dvou obrovských jeskyní, kde žijí víc než tři milióny netopýrů, kteří každý den vylétají ven. Zpočátku rotují a čekají, až jich bude co nejvíce, a pak na obloze vytvářejí obrazce - kruhy. Loví v takto velkém počtu, aby nebyli tak snadnou kořistí pro dravce. V parku je spousta krásných vodopádů, u kterých se dá koupat, hodně turistických cest a procházek džunglí po dřevěných chodnících (nic pro dobrodruhy) nebo cesty po lanových mostech natažených mezi korunami stromů (tzv. sky walk).

Zpáteční cestu absolvujeme raději letadlem. Let trvá pár hodin místo tří dnů cesty autobusy a loděmi. Čeká nás národní park Bako, který patří mezi nejkrásnější malajské parky. Je známý hlavně díky opici Kahau nosaté (Proboscis monkey), která za pojmenování vděčí svému nápadnému nosu, vyskytuje se zde ve velkém počtu a ve skupinách požírá mangovníkové listy. Kromě ní zde žije spousta dalších druhů opic, například makakové a lemuři, divoká prasata nebo více než sto padesát druhů ptáků. I zde musíme, kvůli předem nezajištěnému ubytování, spát ve stanu. Velký oplocený prostor zastíněný vysokými stromy máme jen pro sebe. Tentokrát i s umývárnami. Každý den, nejčastěji ráno, nás navštěvují makakové. Musíme  dávat pozor a zabezpečit stan, protože kdyby se do něj dostali, vše by ukradli. Stačilo venku omylem něco zapomenout a už jsem to neviděla.

                                                                                                                                                                              Jsou nesmírně zvídaví a učenliví. Každý den s nimi trávíme několik hodin. V parku jsou krásné pláže s bílým pískem a hluboké zálivy, takže pár dní odpočíváme a koupeme se v úplně horké (sluníčkem prohřáté) vodě. Procházky po dřevěných chodnících vedou i deštným pralesem, kde pozoruji zejména pozoruhodnou flóru – například masožravé rostliny čekající na hmyz.  

                                                                                                                                                                      Mrzí mě, že jsem neviděla Rafflesii. Květ této rostliny mívá průměr i jeden metr a je tak největším na světě. Má pět okvětních listů a většinou červenou barvu. Vyskytuje se pouze v tropických deštných lesích jihovýchodní Asie. Alespoň mám o důvod navíc, proč se na Borneo vrátit.

Autor: Veronika Havlíková | neděle 18.11.2012 20:04 | karma článku: 28,58 | přečteno: 1584x
  • Další články autora

Veronika Havlíková

Leťte do Chile, budete nadšeni - fotoblog

Neskutečně rozmanitá země, kde si vychutnávám vývary z hovězího, steaky přes půl talíře zapíjím skvělým červeným vínem, užívám si sandboarding i lyžování na vrcholcích And, hledám vikuňu, mám opici po popíjení silné pálenky Pisco, obdivuji sto let starou kaktusovou rodinu o tisících členech, čekám na tučňáky, kochám se nekonečnou opuštěnou krajinou, odpočívám na bělostných plážích, jezdím na koni mezi písečnými dunami, bavím se s usměvavými lidmi, a jelikož nestihnu zažít spoustu dalšího, co Chile nabízí, musím se sem co nejdříve vrátit.

12.10.2014 v 18:19 | Karma: 25,67 | Přečteno: 1189x | Diskuse| Fotoblogy

Veronika Havlíková

Keukenhof: Největší evropská zahrada - fotoblog

Největší květinový park v Nizozemsku a celé Evropě se rozkládá na třiceti hektarech a kdysi býval součástí hradu Keukenhof. Každý rok zde vykvete šest miliónů květin, zejména tulipánů a narcisů. O park se stará dvacet osm zahradníků, kteří pečují o staleté stromy, jezírka, vodní kanály, čtyři kryté pavilony a překrásné venkovní záhony, jejichž barevnost vytváří téměř umělecká díla. Procházet se můžete po patnácti kilometrech cest v období od března do května.

11.5.2014 v 20:13 | Karma: 28,31 | Přečteno: 990x | Diskuse| Fotoblogy

Veronika Havlíková

Miluji surfování! - fotoblog

Čichla jsem k němu před rokem. Neuměla jsem naskočit na prkno, udržet balanc, natož chytit vlnu. To se rychle změnilo a dnes si neumím představit, že bych nesurfovala. Jeden známý slogan říká: "Life is better when you surf". Svatá pravda.

3.10.2013 v 10:42 | Karma: 28,10 | Přečteno: 1267x | Diskuse| Fotoblogy

Veronika Havlíková

Sexy surfařky a další krásy Srí Lanky - fotoblog

Těšila jsem se, až si budu opět užívat lehkost bytí na Srí Lance. Je to tu. A opět je tady tak skvěle, že se mi nechce zpátky.

15.9.2013 v 15:07 | Karma: 32,14 | Přečteno: 2324x | Diskuse| Fotoblogy

Veronika Havlíková

Najednou je kohoutková voda špatná? Zase jde jen o prachy

Tento týden jsem zaregistrovala stále se rozšiřující seznam restaurací, které zdarma nabízejí tzv. kohoutkovou vodu. Jako zákazník tento nápad chválím, výrobci se samozřejmě snaží přijít na způsob, jak tuto (pro ně neblahou) situaci zastavit.

24.7.2013 v 17:45 | Karma: 42,21 | Přečteno: 5949x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2525x
Jejím koníčkem je cestování.