“Hádejme se”. Ale ne jak šetřit ve školství

Ministr financí má úkol držet státní kasu „zkrátka“. Ostatní ministři jsou odpovědní za rozvoj svých rezortů. Nutně a vždy mezi nimi dochází ke dohadování. To je normální stav. Jako ekonomka obvykle fandím ministrovi financí.

S jednou výjimkou, kterou je školství. A v těžkých dobách jako je ta naše - ještě obrana. Když se ale vrátíme do časů plně mírových, všechny vlády, a to skutečně všechny za dobu existence samostatné České republiky, označovaly školství za svou prioritu ze všech priorit nejvíce prioritní. Tedy v programových prohlášeních.

Všichni víme, že v reálných činech to tak převážně nebylo. Ale nechci dělat nějakou exkurzi do historie a hledat, ve kterém volebním období se to „zvrtlo“ více a ve kterém méně. Ostatně dětem, které se právě vzdělávají, nějaké hledání dávných „viníků“ stejně nepomůže.

Potíž se školstvím především je, že jde o mimořádně komplexní oblast. Je obrovská. A možná si mnozí ani neumí představit, jak obrovská. Pro ilustraci: v roce 2019 jsme měli 183 tisíc učitelů a zhruba 64 tisíc nepedagogických pracovníků. Loni to bylo přes 194 tisíc učitelů a více než 77 tisíc nepedagogických pracovníků.

Připadá vám to nějak moc? Jen do základních škol dochází více než milion dětí. A celkově české školy navštěvuje přes 1,85 milionu dětí a studentů. Na základních školách existuje zhruba 50 tisíc tříd.

Shrnuji: Můžeme se bavit o tom, zda je regionální nebo znalostní struktura učitelského sboru optimální, ale celkově není počet zaměstnaných ve školství vůči počtu dětí a studentů nějak zásadně vymknutý z kloubů. A je třeba vědět, že velký prostor pro úspory v tomto směru není.

Po celé ty roky diskusí o školních rozpočtech existuje jedna mantra. Tou je, že bychom výdaje na školství měli dostat na úroveň průměru zemí OECD (tedy na průměr vyspělých zemí). Ostatně vláda Petra Fialy měla tu odvahu (na rozdíl od některých jiných) a tento závazek si dala i do vínku: „Důležitým úkolem koaliční vlády je získat pro školství více finančních prostředků tak, aby veřejné výdaje na vzdělávání a školské služby odpovídaly v poměru k HDP alespoň úrovni průměru zemí OECD.“

Tím jsme u druhého problému se školstvím. Bavíme-li se o procentech hrubého domácího produktu - HDP, jde o soutěž mezinárodní.

Ten průměr OECD je asi pět procent objemu HDP (někdy 4,9 procenta, jindy 5,2 procenta). Tři až čtyři procenta jsou (obvykle) na základní a střední školy, zbytek na předškolní systém a školy vysoké. V roce 2023 dosáhl HDP České republiky 7 618 miliard korun. Pět procent je 381 miliarda. HDP takového Švédska je v přepočtu 13 598 miliard korun. Pět procent je 680 miliard, jenže Švédové dávají do školství 6,3 % HDP. Tedy víc jak dvakrát tolik než u nás, a to je obyvatel Švédska zhruba stejně jako občanů ČR.

V roce 2024 jsou u nás výdaje na školství naplánovány s různými dodatečnými zdroji na 273 miliard korun (Švédové 856 miliard Kč). Nemůžeme čekat, že našich něco přes 4 procenta HDP udělá stejnou práci, jako 5 nebo dokonce 6 procent průměru v těch nejbohatších zemích.

Souhlasím s tím, že české veřejné finance nejsou po covidu v takové kondici, abychom mohli pomýšlet na skutečné dohnání průměru vyspělých států. Jenže problém je v budoucí konkurenceschopnosti. Jestliže nyní dosahujeme nižší vzdělanostní struktury než ti nejlepší, budeme mít v budoucnu také horší efektivitu ekonomiky, budeme zkrátka chudší bez šance ty bohaté dohnat. Tak to je, v tom není kam utéct.

A pak je tady třetí problém se školstvím. Nazvala bych ho komunitním, regionálním a společenským. Mnozí chtějí po školství, aby se racionalizovalo, abychom omezili financování tam, kde je málo dětí. Poukazují na to, že v obcích je naplnění školských kapacit o zhruba dvacet procentních bodů nižší než ve městech. Ekonomicky to má samozřejmě logiku a skutečně by se tady dalo dost ušetřit. Jenže za jakou cenu? Už nyní si zoufáme, že se nám mnohé regiony vylidňují, že lidé z nich odcházejí za dostupnějším zaměstnáním, kulturou a… vzděláním. Co se stane, když takovým oblastem ještě vezmeme jejich školy a nasměrujeme děti do delšího a delšího dojíždění? Tady je třeba postupovat se samosprávami a se starosty velmi jemně a případ po případu posuzovat, co jaký krok přinese místní komunitě.

Pojďme v diskusích o rozpočtu na další rok debatovat o další redukci dotačních titulů, pojďme šetřit, jak to jenom jde, klidně jsem pro, abychom mluvili o snížení schodku pod těch slíbených 235 miliard korun. Každý nový dluh je „projídání budoucnosti“. Ale určitě ne na úkor školství. Mimochodem, v extrémně bohatém Singapuru, který byl před 50 lety celkem chudá země, dávají na školství přes 13 (!) procent HDP...

Autor: Věra Kovářová | pondělí 5.8.2024 8:11 | karma článku: 10,73 | přečteno: 350x

Další články autora

Věra Kovářová

Kam ten svět spěje?

Asi každý politik v této zemi je v posledních týdnech alespoň občas oslovován z médií s dotazem, co si myslí o nynější americké strategii v oblasti světového obchodu. Mám velkou chuť odpovídat „Nevím“.

11.4.2025 v 12:24 | Karma: 9,25 | Přečteno: 293x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Věra Kovářová

Jak vypadá zdevastovaná země?

Zdevastovali jste naši zemi, zní směrem k vládě od opozice. Má to nějaký obsah, nebo jde jen o prázdné politické floskule? Jak vlastně vypadá zdevastovaná země? Podle mne jako Kuba či Venezuela.

20.1.2025 v 10:13 | Karma: 20,73 | Přečteno: 546x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Věra Kovářová

Proč děláme penzijní reformu? Protože musíme!

Dostávám často otázku, proč koalice tlačí na dokončení důchodové reformy, když to znamená další politické ztráty v boji s populistickou opozicí. Někdy odpovídám důkladně a dlouze. Jindy prostým: Musíme.

21.10.2024 v 11:59 | Karma: 8,09 | Přečteno: 276x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Věra Kovářová

Zachránci z potravinových bank

Během nedávných povodní se skvěle osvědčily záchranné složky, celý jejich integrovaný systém, starostové i mnozí hejtmané. Ale vedle nich - opakovaně - prokázaly svou potřebnost a užitečnost naše potravinové banky.

30.9.2024 v 15:18 | Karma: 7,97 | Přečteno: 172x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Věra Kovářová

Administrativní slučování obcí? Špatný nápad

Ta myšlenka se objevuje opakovaně: „V zemi je příliš mnoho obcí, je potřeba ten počet snížit. Udělejme to zákonem a administrativně, ušetříme spoustu peněz a samospráva i státní správa budou efektivnější.“

16.9.2024 v 10:15 | Karma: 8,22 | Přečteno: 305x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos

29. dubna 2025

Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...

Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu

29. dubna 2025

Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...

Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka

28. dubna 2025  18:17,  aktualizováno  21:36

Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 499x
Ing. Věra Kovářová. Bývalá starostka obce Chýně, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členka předsednictva hnutí STAN. Ekonomka, lektorka a překladatelka z německého jazyka.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.