Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Česká schodková republika.

Schodek nejen ten normální a běžně užívaný je užitečný. O tom se mnoho nepíše. Větší zájem budí schodky jiného typu. Finanční.

Stávají se folklórem do té míry, že se bez nich neobejde nejen stát ve svém rozpočtu jako takový, ale i ta poslední dědinka v Česku.

Tak se stává úplně normálním schodkový rozpočet státu, krajů měst a obcí. Jsou to schodky do pekla a málokdo ví, kolik jich je v Česku dohromady a jakou mají hodnotu. Nakonec proč?

Hospodaření těchto právních subjektů není založeno na ekonomické kontinuitě, ale politikaření, mající zcela odlišný cíl. Malá domů, v mnoha případech ošetřena dalším schodkem. Také řešení.

V některých obcích Česka dochází k situacím, že schodky jsou vytvářeny již jen na platy funkcionářů a zákonem stanovených činitelů, kteří rozhodují o ničem, poněvadž na něco nejsou peníze a nikdo nepůjčí. Není žádná záruka návratnosti. V tomto případě rčení, že ryba smrdí od hlavy, tak zcela neplatí. V případě té české jde smrad nejen od hlavy, ale i od ocasu.

Dochází k paradoxním situacím, že o politický vliv na malých „radnicích“ se pomalu ale jistě nikdo nezajímá. Jednak z toho důvodu, že zadarmo ani kuře nehrabe a současně a hlavně - jako funkcionáři noví nemají již kde a na čem hrabat. Spíš se jedná o dědictví jejich hrabivých a naoko zapomětlivých předchůdců a péči o „nikým“ vykradené krámy.

Tento stav zákonitě dopadne větší celky, než jen nevýznamné obce. Ví se o tom, ale  informací je trvalé mlčení. Je dokonce pravděpodobné, že jejich skryté a nezveřejňované schodky ve svém součtu budou převyšovat obecně diskutovaný dluh státní. Ani nepomýšlet, když se k němu přiřadí.

Hospodářská krize v Česku vůbec nekončí, ani se nezmírňuje – možná opak bude pravdou. Pokud nám někdo na rovinu řekne, jak hluboko je naše ekonomické peklo, o kolika schodcích které nás k němu dovedou a občané neví – budeme chytřejší v hodnocení ekonomické krize a jejího průběhu. Aby nás kromě hlavy nebolely i nohy, než se z pekla dostaneme na zdravý vzduch - jestli vůbec.

Autor: Věnek Kulhánek | sobota 27.3.2010 18:37 | karma článku: 13,93 | přečteno: 687x

Další články autora

Věnek Kulhánek

Stranické záruky.

Poněkud úsměvně působí prohlášení Jiřího Čunka ohledně resortu zemědělství, kdy jedině jeho strana, KDU-ČSL, je schopna poskytnout záruky, že zemědělství bude ve správných rukách. Lidovci tak potvrdili svůj jasný zájem o resort zemědělství a dostali celé koaliční vyjednávání do podivného světla nějaké – z jejich strany - velmi pochybné stranické záruky, která začíná stále zřetelněji komplikovat další vývoj předpokládané vládní koalice.

19.12.2013 v 14:25 | Karma: 14,94 | Přečteno: 795x | Společnost

Věnek Kulhánek

Občan Petr Nečas.

Velmi podivným způsobem vypovídá o své nedávné činnost v politice, ve které aktivně a na velmi významných místech působil dvacet roků. Snaží se, jako občan, politicky vysvětlit jak se v ní pohyboval až do vítězného pádu. Pádu, kterému předcházela jedna velmi zajímavá skutečnost. Dělal ze svého okolí loutky, které mu měly sloužit na postupu za slávou až se stalo to, co vůbec nečekal. Někdo si udělal loutku z něho samotného.

18.12.2013 v 13:20 | Karma: 45,08 | Přečteno: 9667x | Společnost

Věnek Kulhánek

Změna politiky státu se „starými“ politiky?

Koaliční je smlouva dopilovaná a navržená ke schválení, až na jednu významnou maličkost. Neobsahuje konkrétní návrhy a není zcela zřejmé o co se skutečně jedná. Jak se zdá, její obsah je v rovině principů, trendů a směrů, kterými se chce budoucí vláda ubírat. Asi zbožné přání, spočívající v nějakém chtění.

13.12.2013 v 15:05 | Karma: 15,40 | Přečteno: 737x | Politika

Věnek Kulhánek

Zemanův lid a Rusnokův úředník.

Rok s rokem se sešel, štědrost odměn zaměstnancům některých ministerstev se opakuje. Nic se nezměnilo, pouze vláda. Loňská, v čele s Petrem Nečasem, byla odsuzovaná kvůli neopodstatněným koňským odměnám a ta letošní, v čele s Jiřím Rusnokem – ač jeho ústy loňský stav kritizovala za neprofesionální stav - nedělá nic jiného. Asi z toho důvodu, že se považuje za profesionální, když i sám Miloš Zeman neopomněl zdůraznit, že je to vláda odborníků.

13.12.2013 v 11:55 | Karma: 31,88 | Přečteno: 1138x | Společnost

Věnek Kulhánek

Pod standardou pravdy neskutečné lži?

Občan se někdy – hlavně když se někdo splete - přiblíží k neskutečným pravdám, podložených ještě neskutečnějším lhaním. Okolnosti kolem Klausovy novoroční amnestie - s postupem času - stále více nasvědčují, že naše bývalá nejvyšší politická a hodnostářská patra ze zavedené tradice nevybočila.

12.12.2013 v 11:30 | Karma: 33,19 | Přečteno: 1631x | Společnost

Nejčtenější

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství

Nástupiště Náměstí Republiky rovněž v roce 1985. Linka B pražského metra...
18. května 2026  14:14

Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...

Pět utajených pražských vnitrobloků: Zapadlé kavárny, kde se schovat před ruchem velkoměsta

Praha nabízí celou řadu možností, kde se ukrýt před hlukem velkoměsta a s...
19. května 2026  10:44

Kam si v hlavním městě zajít posedět na zahrádku, aniž by vás rušil neodmyslitelný hluk velkoměsta?...

Víc míst, nové stánky i nižší plot. Stadion na Srbské v Brně čeká modernizace

Stav městského stadionu v Srbské ulici v Brně v březnu 2026
21. května 2026  10:02,  aktualizováno  10:02

Zatímco sní o nové aréně za Lužánkami, musejí brněnští fotbaloví fanoušci pořád chodit na stávající...

Tyran ze Siřemi je sadista, řekli znalci. Obžalovaní u soudu prohlásili vinu

Karel Novák obžalovaný z věznění a znásilňování ženy v domě v Siřemi na Lounsku...
21. května 2026  6:02,  aktualizováno  9:56

Karel Novák, jenž podle obžaloby téměř tři měsíce věznil a brutálně znásilňoval ženu v domě v...

Srdce mi krvácí. Kritici tepou ničení historické dlažby v centru Plzně

Proměna centrálního náměstí Republiky v Plzni je v plném proudu. (16. dubna...
21. května 2026  9:52,  aktualizováno  9:52

Rekonstrukce náměstí Republiky v Plzni budí odpor. Důvodem je vytrhání velkých kamenných desek z...

  • Počet článků 2133
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 991x
Putující nešvary.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.