Bude i svíčkovné a nadýmovné?
Posledním šlágrem je zavedení poplatku pro spalování uhlí v kotlích na tuhá paliva. Ano, proces spalování musí být dokonalý, zplodiny po tomto procesu musí být v normě – jinak (a jak jinak) dle výkonu kotle a spotřebovaného paliva, se bude platit nově zaváděny poplatek „uhlíkovné“.
Je to velmi rozumné, čistotě ovzduší prospívající. Jen jedno je nutné, abychom mohli uhlí spalovat a vyhnuli se poplatkům. Koupit tomu normou odpovídající kotel na tuhá paliva, nebo omezit jejich počet a přejít na spalování ekologických paliv, případně přejít na úplně odlišný způsob otápění. Kolik vše bude stát je zatím mlhavé, ale rozhodně částka nebude zanedbatelná.
Jenže jsou i ještě další produkce znečišťování ovzduší, na které zřejmě přijde řada o něco později.
K dlouhodobým tradicím patří zapalování svíček na místech posledního odpočinku našich předků. To je svíček v republice, to je znečištění. Zde, s ohledem na tradice, bude nesnadné je změnit, ale znečišťování jisté, jako případné poplatky pracovně nazvané „svíčkovné“.
Dalším možným tahem jsou zvířecí přežvýkavci, produkující nemalé množství škodlivého metanu. Ale možná i u jiných zvířat a dokonce lidí se časem vyzkoumá nějaký ten škodlivý plyn. Úleva je nutností, znečišťování nezpochybnitelnou záležitostí. Zde by se mohlo - podobně jako u kotlů – přejít na vhodný způsob stravování, případně omezení počtů. Strávníků. Kolik bude stát toto je také mlhavé a částka nebude rovněž zanedbatelná. Oproti kotlům bude problematické pouze to omezení počtu. Ale jistota poplatku zaručena, v podobě pracovního názvu „nadýmovné“.
Možná se půjde ještě dál a dál. Škodliviny a důvody jejich zpoplatnění se vždy najdou. Jen chtít, jako že se chce. Prostor pro ekologii, hlavně z hlediska naplnění státní kasy, rozhodně je.
Stačí se podívat na zařízení, v „souladu“ s ekologickými požadavky již vybudovaná. Je otázkou s jakými a jak dodatečně případné poplatky - coby zátěž občanů - v cenách energii nazveme.
Větrné farmy vydávají infrazvuky, jejichž působení na veškerý živý organismus působí negativně a vyvolávají stresové situace. Jejich okolí připomíná krajinu bez živáčku. Mimo nuceně bydlících lidí. V jiné podobě se tento „zvuk“ dokonce vyrábí ve zbraňových systémech.
Fotovoltaická pole místně škodlivě přehřívají ovzduší a pod nimi vzniká mrtvá zem, kde nejen nic neroste, ale neudrží se ani obrnou postižená myš.
Přeasfaltovaná republika je na tom - z hlediska zdravé a ekologické fauny a flóry - úplně stejně.
Dalo by se pokračovat ve výčtu pro a proti ekologii. Rozhodně, přes veškeré zpoplatnění škodlivého, získává navrch právě to škodlivé.
Ony - takto vybrané peníze, totiž končí v bezedném hrnci podvodníků a „rádoby“ ekologie v hrnci tom samém.
Hrnci lobbigu a kšeftů, plněného pod zástěrkou ekologie na zcela jiné určení, z jehož existence lidé vzteky modrají.
Věnek Kulhánek
Stranické záruky.
Poněkud úsměvně působí prohlášení Jiřího Čunka ohledně resortu zemědělství, kdy jedině jeho strana, KDU-ČSL, je schopna poskytnout záruky, že zemědělství bude ve správných rukách. Lidovci tak potvrdili svůj jasný zájem o resort zemědělství a dostali celé koaliční vyjednávání do podivného světla nějaké – z jejich strany - velmi pochybné stranické záruky, která začíná stále zřetelněji komplikovat další vývoj předpokládané vládní koalice.
Věnek Kulhánek
Občan Petr Nečas.
Velmi podivným způsobem vypovídá o své nedávné činnost v politice, ve které aktivně a na velmi významných místech působil dvacet roků. Snaží se, jako občan, politicky vysvětlit jak se v ní pohyboval až do vítězného pádu. Pádu, kterému předcházela jedna velmi zajímavá skutečnost. Dělal ze svého okolí loutky, které mu měly sloužit na postupu za slávou až se stalo to, co vůbec nečekal. Někdo si udělal loutku z něho samotného.
Věnek Kulhánek
Změna politiky státu se „starými“ politiky?
Koaliční je smlouva dopilovaná a navržená ke schválení, až na jednu významnou maličkost. Neobsahuje konkrétní návrhy a není zcela zřejmé o co se skutečně jedná. Jak se zdá, její obsah je v rovině principů, trendů a směrů, kterými se chce budoucí vláda ubírat. Asi zbožné přání, spočívající v nějakém chtění.
Věnek Kulhánek
Zemanův lid a Rusnokův úředník.
Rok s rokem se sešel, štědrost odměn zaměstnancům některých ministerstev se opakuje. Nic se nezměnilo, pouze vláda. Loňská, v čele s Petrem Nečasem, byla odsuzovaná kvůli neopodstatněným koňským odměnám a ta letošní, v čele s Jiřím Rusnokem – ač jeho ústy loňský stav kritizovala za neprofesionální stav - nedělá nic jiného. Asi z toho důvodu, že se považuje za profesionální, když i sám Miloš Zeman neopomněl zdůraznit, že je to vláda odborníků.
Věnek Kulhánek
Pod standardou pravdy neskutečné lži?
Občan se někdy – hlavně když se někdo splete - přiblíží k neskutečným pravdám, podložených ještě neskutečnějším lhaním. Okolnosti kolem Klausovy novoroční amnestie - s postupem času - stále více nasvědčují, že naše bývalá nejvyšší politická a hodnostářská patra ze zavedené tradice nevybočila.
| Další články autora |
Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku
Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...
Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?
Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...
Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů
Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...
Čeští hokejisté na MS v hokeji 2026: Výsledky, soupiska a prohrané čtvrtfinále
Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa ve Švýcarsku tradičně s medailovými ambicemi. Ty...
MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Program, výsledky a jak si vedli Češi?
Mistrovství světa v hokeji 2026 ve Švýcarsku je u konce. Poslední květnový den rozhodl o tom, kdo...
Nonstop linkám pro rodiny v krizi hrozí zánik. Odborníci varují před kolapsem systému
Provozovatel dvou celostátních krizových linek varuje před možným koncem svých služeb. Nezisková...
OBRAZEM: 15 hodin na nejdůležitější řece Myanmaru. Cesta do Baganu byla zážitkem života
Patnáct hodin na řece, která nespěchá. Mezi městy Mandalaj a Bagan v tajuplné jihoasijské Barmě...
Jsme region, který rozsvítil auta, říká Libor Dobeš z automobilového klastru
Je velkým fanouškem autoprůmyslu i Baníku Ostrava. Ředitel Moravskoslezského automobilového klastru...




















