Boj o evoluci nebo o Boha

ČT nedávno opakovala v Hyde Parku Civilizace rozhovor s R. Dawkinsem, “nejznámějším“ evolučním biologem světa. Podle Hawkinse Bůh není a náboženství infikuje mysl jako počítačový vir. 

Zdá se, že skutečně R. Dawkins je o své pravdě přesvědčen, cestuje po světě, popularizuje biologii a kritizuje náboženství.

Jak naložit se zájemci o toto téma z pohledu naší moderní, multikulturní společnosti?  Domnívám se, že je prospěšné věnovat se problematice víry v Boha nebo v evoluci ve dvou stupních. V prvním odčlenit pevně rozhodnuté zájemce, kteří mají zcela jasno a jejich víra je pevná, v evoluci, nebo Boha. Nic je nezviklá. Následně a pouze se věnovat těm, kteří pochybují a nejsou rozhodnuti k čemu se mají přiklonit. Těmto posluchačům byl také patrně určen zmiňovaný pořad ČT.

Podle mého názoru, nezajímavější skupinou jsou křesťané, kterým víra přikazuje věřit Bibli. Na druhé straně se nějak vyrovnávají s globálně vedenou vědeckou propagací evoluční teorie, která křesťanům víru v Boha komplikuje. S respektem ke křesťanskému vyznání je dobře v soupeření evoluce s vírou v Boha zohledňovat následující skutečnosti.

Víra v evoluci je prezentovaná vědeckými teoriemi a množstvím vědecké i populární dokumentace. Opírá se o fakt, že člověk musí uvěřit předkládaným vědeckým poznatkům, literárním pramenům. Má uvěřit představě, jestli evoluce již skončila, nebo ještě pokračuje a nějak se vyrovnat s poznatkem, že věda se dynamicky vyvíjí a tedy ví, že nemůže vědět všechno. Přesto však tvrdí, že ví, že svět vznikl evolucí.

Víra v Boha je rovněž dokumentovaná velkým množstvím literárních pramenů. Svědectvím dlouhé řady lidí, kteří tvrdí, že Kristus, jako Boží Syn, žil na Zemi, byl zabit, vstal z mrtvých a stále žije, teď a tady mezi námi. Někteří ho znali, viděli, poslouchali, jedli s ním a tuto pravdu zvěstovali světu. Zpochybňovat tyto argumenty by bylo stejné, jako pochybovat o dokumentaci staroegyptské nebo římské říše.

Vědci vědí, že každá neprokázaná teorie je k ničemu. Evolucionisté tedy předpokládají a věří, že jejich teorie je prokázána. Námitka k tomuto tvrzení je, že člověk nemůže zcela porozumět složitosti života v přírodě a Vesmíru, protože komplexnost této problematiky je ohromující a nepoznatelná. Např. vznikl by člověk bez Vesmíru, co je náhoda a co program…

Podle mého mínění, křesťan buď věří v Bibli a má problém s evolucí, nebo věří v evoluci a potom neví, co si počít s biblickými reáliemi. Ať tak nebo onak, člověk, když se již rozhodne, pro svou víru (v evoluci nebo Boha), není nestranným pozorovatelem, ale ze všech sil se sám snaží všemožně dostupnými argumenty své stanovisko aktivně posilovat a přesvědčovat se. Toto je také případ biologa Dawkinse a mnoha jiných.

Jak tedy vypadá soupeření evoluce s Bohem? Pokud člověk věří v Boha, jako v nejdokonalejší bytost, kterou si umí vymyslet, nebo věří evoluci, kterou musí každý nový poznatek vědy vylepšovat, tak pro člověka má jenom cenu víra v Boha.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Venc | pondělí 22.6.2015 9:35 | karma článku: 10,32 | přečteno: 470x
  • Další články autora

Václav Venc

Vánoční hořekování na D1

12.1.2019 v 9:22 | Karma: 18,14

Václav Venc

Past ještě nesklapla

14.4.2018 v 11:43 | Karma: 12,21

Václav Venc

Co je dobré – co je zlé

27.8.2015 v 14:28 | Karma: 17,80