O výzvách
Na Silvestra mě tancovat na stole neuvidíte. Na Nový rok si pak nemusím říkat, že už nikdy… Navíc pamatuji časy, kdy se dávaly kolektivní závazky splnit, překročit ... Od té doby mě kolektivní výzvy děsí.
Občas se čistě omylem sama bohužel k něčemu vyzvu. Ze zvědavosti. Jsem už dávno ve věku, kdy nemusím nikomu nic dokazovat. Ani sobě ne. Jenže jsem zvědavá. Někdy si tak řeknu: „Jak to asi vypadá v p…?“ A jdu se tam podívat. Řeknu vám tedy, nic, moc.
Zkrátka občas mě zvědavost dožene k výkonům. Jako tenkrát, když nás koronavirus zaklel doma. Sportovat se dalo jen na území obce. Ta naše není právě velká. Do práce jsem jezdila jednou, dvakrát za týden, měla jsem čas na vymýšlení hloupostí. Zírala jsem na Internet a ten mi nabízel příspěvky ve stylu: „ Běhal jsem celý měsíc každý den 5 kilometrů a podívejte, co se pak stalo“. No to by mě zajímalo, co by se tak asi stalo? Někdo se zranil, někdo to dal, pro někoho to bylo jako nic. Jenže - co já? Vrtalo mi to hlavou. Pochopitelně jsem to zkusila.
Běhala jsem u nás po lesích celý březen každý den pět kilometrů. To pro skutečné běžce není žádná velká vzdálenost. Pro začátečníky je to zase zbytečně moc. Pro mne tak akorát. Vlastně by to byla celkem neužitečná a nudná věc. Tak jsem si to zpestřila. Občas jsem si pár kilometrů přidala. Občas jsem po cestě sbírala odpadky. Naštěstí jich nemáme u nás mnoho, snadno jsem to pobrala. Po prvním týdnu jsem u sebe objevila svaly, o kterých jsem do té doby neměla tušení.
Další týden jsem zkusila slow jogging. To cupitáte drobnými krůčky, noha dopadá na bříška za palci, kadenci máte okolo 180 kroků za minutu, což je celkem fofr, a ještě se k tomu usmíváte. Cupitala jsem po lese s úsměvem idiota. Připadala jsem si jako pacient s Parkinsonovou chorobou a Alzheimerem současně. Jenže ono to bylo vlastně báječné! Úsměv vás drží v aerobní zóně, takže to cupitání vypadá celkem neškodně. Ve skutečnosti je to ale docela kvalitní posilování. Asi bych neměla odvahu to provozovat na veřejnosti, ale musím říct, že japonský profesor Hiroaki Tanaka to vymyslel skvěle. Druhý den jsem měla pocit, že bych si měla pořídit náhradní lýtka. Není právě chytré cupitat slow joggingem pět kilometrů na první pokus!
Běhala jsem si celý měsíc ve sněhu, dešti, slunci, blátě. Viděla jsem tolik bláta, jako nikdy v životě! Viděla jsem, jak se probouzí jaro. První sněženky u potoka, první kočičky, první podběl, srnčí parůžky obalené lýčím. Běhala jsem po pastvinách, které budou v létě plné kraviček. Zatím tam pobíhala jen jedna postarší. Dáma…..
Bylo to vlastně moc krásné. Mohu vám to doporučit? Vůbec ne!
Pobíháním po lesích a loukách jsem v březnu nasbírala přes 200 km a tašku odpadků. Strávila jsem s tím více než 24 hodin. Ten čas by se určitě dal využít lépe. Čas je luxusní zboží. Nemá ho každý. Jen kolik lidských životů by se za tu dobu dalo zachránit! Kolik dříví naštípat-například. To, co je pro mne odpočinek, by pro kavárenského intelektuála byl trest. Nejsme každý stejný. Podle mne by fyzická aktivita měla být v rovnováze s tou intelektuální. Pokud někdo rád pozoruje jaro za oknem kavárny – proč ne? Třeba chodí každý den pět kilometrů pěšky do práce a doma cvičí jógu. To mi dává smysl. Z kavárenského intelektuála tak nebude obézní pacient. K čemu je rychlonohému běžci, že utíká jako zajíc, když se s ním můžete bavit jen o recenzích běžeckých bot? Je to o rovnováze. A o tom, být připraven. Ty největší výzvy nám dává život.
Tak, jako se to stalo jedné mé dobré známé. Podruhé se vdávala ve zralém věku. Děti měla dospělé, brala si pána o pár let mladšího, také s vyřešenou minulostí. Těšila se, jak bude v důchodu, on bude ještě chodit do práce a ona bude pyšná na svého čiperného manžela.
Někde tam nahoře se Osud pobaveně pousmál a zatřepal přesýpacími hodinami manželova života. Z muže v plné síle se během pár měsíců stal invalida. Přišla jedna z těch nemocí, které lékaři umí skvěle popsat, ale ne vyléčit. Doma byl najednou stařík, který se přesouval s chodítkem a měnil se v přerostlé děťátko. Na jeho těle přibývalo hadiček, pobyty v nemocnici se prodlužovaly. Nakonec zbyla jen dvě řešení: pobyt v léčebně nebo doma s profesionální službou 24 hodin denně. To prvé kamarádka nechtěla, to druhé by nezaplatila. Osudovou výzvu přijala tak statečně, jak jen to šlo. Nechala se proškolit na obsluhu tracheotomie a všech ostatních hadiček. Péči natrénovala při krátkém společném pobytu v hospici. Další boj už byl na ní. A ona to, s podporou profesionálů, zvládla skvěle! Prodloužili si tak s manželem společný čas. Byli spolu, když nastal čas se rozloučit.
Uměla bych čelit téhle výzvě já? A moji blízcí? A co vy?
Ty největší výzvy nám dává život.
Blanka Veltrubská
Historická vsuvka – Jak to bylo v Bílé Vodě?
Znásilnění, porod, utržená ruka a osudy řádových sester za socialismu. K tomu něco o závislostech, svěcení žen a tajemství podzemní církve. Také o tom je kniha nesoucí jméno obce u polských hranic.
Blanka Veltrubská
Historická vsuvka – Centralizační a internační klášter Králíky
Věznění bez soudů, nucená práce v kraji hlubokých lesů. Jako by každý režim v temných dobách naší historie zametal do nejzazších koutů republiky to, co se mu nehodilo. I takový může být pohled na Jesenicko-Králický výběžek.
Blanka Veltrubská
Historická vsuvka – temná doba v temném kraji
Mučení, upálení, stětí, věznění bez soudů v kraji hlubokých lesů a čisté vody. Jako by každý režim v temných dobách naší historie zametal pod koberec lesů to, co se mu nehodilo. I takový může být pohled na Jesenicko.
Blanka Veltrubská
Dáma na rozcestí – kdy jindy, když ne teď?!
Před usnutím se mi honily hlavou útržky z celého dne. Byl to parádní den, ale dobře se mi nespalo. Házela jsem s sebou v hamace jako ryba v síti. Svoji spolunocležnici jsem určitě budila.
Blanka Veltrubská
Dáma na rozcestí – jak se vaří dobrá nálada
Bylo studené podzimní ráno, slunce neochotně poslalo první paprsky na zem. Po nočním společníkovi nezbyly v trávě stopy, překryla je rosa.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Podezřelé mosty. Policie podezírá manažery a pražské úředníky z korupce
Premium Opravu Barrandovského mostu a stavbu nového Dvoreckého mostu v Praze, dohromady za více než dvě...
Moskva nečeká, až se Biden rozhoupe. Letectvo uklidila mimo dosah raket
Premium Zatímco západní politici se stále dohadují, zda Ukrajině povolí útoky svými zbraněmi na území...
Volby budou těžké, ovlivní je poslední dny. Babiš o povodních i budoucnosti
Bývalý premiér a předseda největší opoziční strany Andrej Babiš doufá, že lidé v krajských a...
Škody z povodní skokově rostou. Největší nápor pojišťovny teprve čekají
Když do Česka během víkendu dorazily nevídaně silné srážky, telefony ve všech tuzemských...
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...
- Počet článků 114
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 377x