Příživnictví mezi příbuznými základním pilířem sociální politiky

V tíživé situaci si má rodina pomoci napřed sama. Až pak má nastoupit stát, tvrdí Drábek. (MPSV) Na rozdíl od ministra Drábka si umím představit situaci staré babičky, která čeká na svůj zasloužený důchod. Umím si představit i její příbuzné jako dravce, čekající na její důchod jako na svou na kořist.

Mnozí z nás znají ze svého okolí nebo z médií otřesné případy, kdy dospělé děti okradou své rodiče nebo prarodiče o jejich důchody. Často se tak stane i za použití hrubého násilí. Jaké vzniknou podle "modelu" ministra Drábka vztahy mezi příbuznými, když každý bude mít povinnost živit každého.  To je otázka, která se týká nás všech bez rozdílu. Je třeba si uvědomit, že při zavádění nových výrobních technologií a automatizaci výroby je růst nezaměstnanosti nevyhnutelný. A každý z nás je něčí dítě nebo příbuzný.

Jistě není třeba dlouze vysvětlovat, že rodiče jsou povinni živit svoje děti. Tato vyživovací povinnost je stanovena v § 85 odst. 1 zákona č. 94/1963 Sb., o rodině, který zní: Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. --- Děti jsou samy schopny se živit po skončení přípravy na budoucí povolání, ale nejpozději ve věku 26 roků kdy vyživovací povinnost rodičů k nim končí.

Zřejmě se mnou budete souhlasit v názoru, že přiživuje-li se potomek na rodičích i poté, co je již schopen se sám živit, je to nemravné. Za časů komunistického režimu se takto nemravné chování potomků k rodičům nazývalo příživnictvím. Jistě se mnou budete souhlasit i v názoru, že přiživování se na rodičích je nemravné za každého režimu. ALE POZOR (!), ten současný režim povyšuje příživnictví na základní pilíř sociálního systému České republiky. Příživnictví se skrývá v pojmu "OKRUH SPOLEČNĚ POSUZOVANÝCH OSOB", který je užíván ve správním řízení ve věcech dávek sociální péče. V praxi přiživovací metoda sociální péče podle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, spočívá v tom, že správní orgán, který rozhoduje ve věci žádostí o sociální dávky, vytvoří tzv. okruh společně posuzovaných osob se žadatelem. Do tohoto okruhu přitom zahrne i osoby, které mají svůj příjem nebo majetek, avšak nemají zákonnou povinnost žadatele o sociální dávku živit a nejsou ani účastníky řízení o přiznání dávky.

Nejčastěji jsou do okruhu společně posuzovaných osob se žadatelem o dávku pomoci v hmotné nouzi zahrnuti rodiče či sourozenci osoby, která ukončila přípravu na budoucí povolání, je schopna se sama živit, ale z důvodu nezaměstnanosti podala žádost o dávky pomoci v hmotné nouzi. Následně je žádost zamítnuta s odůvodněním, že společné příjmové a majetkové poměry žadatele a s ním společně posuzovaných osob přesahují jejich sociální potřebnost. Příslušný správní orgán do odůvodnění rozhodnutí však vůbec neuvede, kdo má žadatele živit, protože jeho rodiče ani nikdo jiný k němu  již nemají vyživovací povinnost. Přitom podle ust. § 1 odst. (2), cit: Každý má nárok na základní sociální poradenství vedoucí k řešení hmotné nouze nebo jejímu předcházení.

Jak je známo, nikdo není povinen činit to, co mu zákon neukládá. A rodičům přece zákon neukládá, aby živili svoje děti třeba až do smrti. Jen si představte, že je Vám třeba 75 roků a Vaše dítě ve věku 50 let bude vyžadovat, abyste ho živili. Nejspíš byste ho vydědili. Popsané praktiky hanebné státní sociální politiky, které jsou v rozporu s článkem 30 odst. 2 Listiny, jsou užívány již 4 roky celostátně. Přiživování osob nad 26 roků věku na rodičích je v příkrém rozporu s dobrými mravy. Ale na nemravnosti přece státní sociální politiku stavět nelze!

A jak to bude dál?

Jelikož současný hanebný systém sociální péče podle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ještě není propracován k dokonalosti, nynější praxe je totiž v rozporu se zákonem o rodině (ten má dle ust. § 104 přednost před občanským zákoníkem), bude jeho zrůdnost od 1. 1. 2012 k dokonalosti dotažena. Současný zákon č. 64/1963 Sb., o rodině, který příživnictví dospělých dětí na rodičích vylučuje, bude zrušen a jeho ustanovení § 85 až 87 budou nahrazena ust. § 857 a následujícími připravovaného „univerzálního“ Občanského zákoníku. V něm je již připravena živná „půda“ pro státem připravované organizované příživnictví mezi všemi příbuznými navzájem. O tom svědčí i důvodová zpráva k již navrženému ustanovení § 858 a 859, podle něhož nemá být požadavek příživy dospělého dítěte na rodičích (a dle § 857 odst. 3 nového OZ i na vzdálenějších příbuzných) považován za nemravný. Nemravné státní sociální politiky lehce využijí děti, které ukončily přípravu na budoucí povolání a jsou schopny se samy živit, a budou se moci na rodičích i dalších příbuzných přiživovat třeba až do jejich smrti s požehnáním zákona.

Troška ironie nikoho nezabije: Už nebude třeba okrádat rodiče nebo prarodiče o jejich důchody za použití násilí. Vnouče předloží svým příbuzným úhledné úřední rozhodnutí s kulatým razítkem a vyzve své drahé příbuzné, aby plnili svou vyživovací povinnost k němu. Nespornou výhodou pro babičky a dědečky je, že už jim ze strany příživnického vnoučka nehrozí násilí. Odnětí důchodu a jeho přerozdělení příbuzným vyřeší exekutor. A to bude skutečně revoluční pokrok v ochraně bezpečnosti bezbranných důchodců.

Zrůdné metodě státní sociální politiky, kdy osoby ne vlastní vinou bez prostředků k obživě, žádající o pomoc státu, jsou odkazovány na přiživování se na rodičích (mnohdy i rodičích nebo prarodičích nemocných ve vysokém důchodovém věku), je třeba zabránit. Tato hanebnost státní sociální politiky je v konečném důsledku také výrobou žebráků, bezdomovců a zločinců.

 

Návrh občanského zákoníku a důvodová zpráva na

http://obcanskyzakonik.justice.cz/cz/navrh-zakona.html K návrhu se může vyjádřit odborná i laická veřejnost, a to do 25. ledna 2011.

Pododdíl 4

Vyživovací povinnost

§ 857

(1) Předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost.

(2) Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti předchází vyživovací povinnosti prarodičů a dalších předků vůči dítěti.

(3) Vzdálenější příbuzní mají vyživovací povinnost, jen nemohou-li ji plnit bližší

příbuzní. (všichni budou živit všechny - TO ZA TOTÁČE ANI KOMUNISTI NEVYMYSLELI)

(4) Nejedná-li se o poměr rodičů a dítěte, předchází vyživovací povinnost potomků

vyživovací povinnosti předků.

 

O připravovaném příživnictví mezi příbuznými se lze dočíst v článku na i Hned, ze dne 12. 1. 2011, pod titulkem V tíživé situaci si má rodina pomoci napřed sama. Až pak má nastoupit stát, tvrdí Drábek. Citace z článku:  Ministr zdůraznil, že lidé by si měli pomáhat především v rámci rodiny. "A až pak by teprve měl přijít na řadu stát jako zachránce," uvedl. V praxi by to mělo znamenat, že výplata dávek by měla být posuzována nejenom na základě příjmů dané osoby, ale i na základě osob, které k ní mají vyživovací povinnost. --- Konec citace.

Na základě ust. § 857 a následujících připravovaného „univerzálního“ Občanského zákoníku, coby živné půdy pro příživnictví, bude v rámci "sladění" obč. zákoníku s ostatními zákony novelizován zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, kde v ust. § 4 budou za společně posuzované osoby stanoveny všechny osoby uvedené v § 857 občanského zákoníku. Tím bude vzájemné příživnictví všech příbuzných jako základní pilíř sociálního systému ČR nařízeno zákonem a ohavnost  sociálního systému tak bude dokonána. Ve státním rozpočtu  pak zbude více prostředků k financování předražených státních zakázek a rozkvětu korupce.

Zbývá popřát si pěkné zítřky.

Autor: Jaroslav Vejtasa | pondělí 17.1.2011 18:34 | karma článku: 32,01 | přečteno: 3682x