Sexuální výchova – povoleno rodičům - škole

V nejlepším případě. Nemůžu to přejít jen tak, narozena jsem v 60. letech a mí rodiče, pochopitelně tabu, také svěřila jsem se se svými obavami a nejasnostmi ve své době dřív tátovi než mamině. Táta byl věcný a

ani si nevzpomínám, co mi povídal.

Škola, asi jsme měli štěstí na naši vyučující, řekla víc, než v okolí bylo obvyklé. Byla mladá a svěží, naprosto v pohodě a hlavně neměla ten panický stud.

Byla jako starší holka a nám mladším holkám v přiměřené formě, k přiměřenému věku poskytla každý rok ty správné informace. Nemohu tvrdit, že bychom nepátraly, já tedy určitě intenzivně. Mé spolužačky, k vlastní škodě, zkoušely kolem puberty naživo. Pánbů zaplať, v té době jsem byla takové vyzáblé nedochůdče, že si mně nevšiml i ten nejuhrovatější kluk.

Kdo hledal našel, informací bylo přehršel.

Když mé děti, narodivší se v polovině osmdesátých a počátkem devadesátých let rostly a dospívaly, nevzpomínám si, že bych kdy měla zábrany s nimi na dané téma hovořit. Ba právě proto, že mně rodiče takzvaně nepoučili, jsem o to více s nimi diskutovala vždy, když chtěly o tématu povídat. Možná i víc, také mě potkávaly nemilé případy v dětském věku, kdy si jeden úchyl přede mnou v tramvaji obnažil ohanbí, mně bylo kolem 11 let a v dohledu žádný dospělý. Potkávaly mně i jiné hrůzy, naštěstí následky nemám. Ze strachu o ně jsem upozorňovala, co nesmí dělat, s kým chodit a hlavně proč to nemají dělat, ať se vyptávaly nejpodrobněji, vždy jsem měla odpověď.

Co jsem nemohla předávat klukovi, byly informace o mužských. Četla jsem kde co, abych vůbec věděla, jak chlapi fungují. I z jednoho prostého důvodu, když klučík byl malý a bylo třeba udržovat neustálou hygienu a neublížit mu. Navíc v okolí byl nejeden případ s problémem s předkožkou, která nešla vrátit zpět a je to třeba rychle řešit.

Mohu jen doporučit, tyhle informace a další jiné i ty netělesné jsem a hlavně ty netělesné jsem předávala ani nevím jak, přirozeně. Ani dcera, ani syn neměli nejmenší potíž a stud přijít a mami řekni.

Ten vztah je trvalý a nádherný, samo, že se škorpíme, ale toto tabu u nás není.

Všimla jsem si jiné věci. Znám v okolí rodiny, kde tátovo políbení, či dokonce objetí mamince je nepatřičné před dětmi a prarodiči, tu se nehodí toto a támhleto. Odpozorovala jsem, že v přímé souvislosti pak je problém v další generaci, kdy mamina nebo tatík se chová odtažitě jen proto, že se to nepatří.

A kde to ty děti mají vstřebat ??

Nemám patent na rozum a v hodně případech se řídím instinkty. Zdravý sexuální život není jen o tělesnu, ale právě v rodině na vlastním příkladu rodičů děti odpozorují své budoucí chování k vlastnímu partnerovi.

Mí rodiče se rozešli, bylo mi 11 let a přesto jeden na druhého neřekli křivé slovo, ba k mému štěstí svorně drželi při sobě, když jsem něco vyvedla a pokárali mně oba tuplovaně. Moje mamina, byť mi nedala tu pravou sexuální výchovu, vždycky o tátovi vyprávěla s láskou, vyprávěla mi i choulostivější v jejím podání opravdu odvážné příběhy plné lásky a něhy.

Mohu s jistotou říci, že mé děti tu něhu mají a jsem tomu ráda.

Jaroslava Vavříčková

Autor: Jaroslava Vavříčková | středa 4.6.2008 21:21 | karma článku: 14,42 | přečteno: 1086x

Další články autora

Jaroslava Vavříčková

Pedikúra – luxus ?

Zaznamenala jsem podivný jev. V takovém parném létě a tolik lidí nenosí lehké sandály, ale tenisky. Při jednom setkání se známou se ptám, proč nenosíš sandály ? Odpoví

13.7.2010 v 19:13 | Karma: 10,94 | Přečteno: 1748x | Diskuse | Společnost

Jaroslava Vavříčková

Dostatečná hygiena – hygiena obecně. Přiměřená ???

Neustálé omílané téma a výsledek nulový. Co se myslí tím přiměřeným ? ***

13.7.2010 v 16:45 | Karma: 14,01 | Přečteno: 1724x | Diskuse | Společnost

Jaroslava Vavříčková

Nikomu to neříkej

.....ale naučím tě ty největší kraviny pod sluncem .... Občas potřebuji povzbuzení, něco, co mě potěší, nakopne, odvede od starostí. Možná i vám mohu nabídnout, co mi přineslo radost.

3.3.2010 v 3:03 | Karma: 4,74 | Přečteno: 338x | Diskuse | Miniblogy

Jaroslava Vavříčková

Emancipace a pak - kdo s tím začal

Zajímalo mne, co představuje tento tak opovrhovaný výraz. Pochybuji, že by někdo pátral až tak důkladně, Také nemám v úmyslu vědecké pojednání. Vysvětlení, které předkládám by mohlo postačit. Emancipace znamená

13.2.2010 v 2:52 | Karma: 7,41 | Přečteno: 845x | Diskuse | Společnost

Jaroslava Vavříčková

já ti dám, že žena je mi nadřazená

já jsem maskulinista, jsem emancipovaný a žena mi není nadřazená. nikde! muž je vždy nadřazený ženě! • 10.02.2010 02:23 emancipovaný muž

12.2.2010 v 21:52 | Karma: 10,54 | Přečteno: 1407x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším

20. května 2025  20:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...

Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení

19. května 2025

Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

20. května 2025  8:42

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Za focení vojenských objektů bude nově hrozit pokuta až 100 tisíc korun

21. května 2025  5:55,  aktualizováno  13:10

Přímý přenos Za překročení zákazu fotografování vybraných vojenských objektů, které tak budou označeny, bude...

Já jsem Jukagir, já Jakut. Bloger sdílel video Putinova vojska, není na něm jediný Rus

21. května 2025  13:09

Na sociální síti X se objevilo video vojáků bojujících na frontě v řadách ruské armády. Nikdo z...

Piráti se obrátili na policii. Nabízeli nám nahlédnutí do auditu digitalizace, tvrdí

21. května 2025  11:22,  aktualizováno  13:04

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib ve středu na sociální síti X informoval, že se strana obrátila na...

Stíny kolem ředitele bezpečnosti DPP. Nový manažer opakovaně porušoval zákon

21. května 2025

Premium Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) má zajistit, aby místa klíčových manažerů v pražském...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 58
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
zvídavá, se smyslem pro cokoli, hlavně smyslem pro legraci a nadhled
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.