Informační evoluce
Dělba práce při obstarávání zdrojů umožnila lidské rozmnožení. Z člověka se stal dominující tvor. Čím lépe skupina lidí komunikovala, tím lépe prosperovala v získávání zdrojů.
Vynález písma a dalších forem záznamů informací výrazně zvyšuje lidskou produktivitu. Záznamy informací umožňují jejich sdílení. Myšlenka jednou zhmotněná v knize se opakovaně projevuje v myslích tisíců čtenářů.
Celý vývoj lidské společnosti je urychlován vzájemným sdílením myšlenek. Masové rozšíření knih výrazně zvýšilo rozsah sdílení. Poznatky z matematiky, fyziky, technologií se rozšiřují a učí na školách. Informační přehled většiny lidí se neustále rozšiřuje. Práce s informacemi je stále důležitější
Inspirace již vyřčeným a objeveným zefektivňuje existenci člověka. Větší přístup k informacím zlepšuje a zrychluje lidské učení. Více informovaný člověk se lépe adaptuje na vývoj.
Informace jsou jedním ze základních zdrojů moci a peněz. Čím více stát zadržuje informace před lidmi, tím větší nadvládu nad nimi má. Při rozhodování je větší přístup k informacím vždy výhoda. Dnes i ve středověku se moc opírala o informační nadvládu. Státní moc se vždy snaží rozhodovat o tom, co kdo může vědět a co si má myslet.
Pomocí patentů a kopírovacího monopolu vytvořila oligarchie trh s přístupem k informacím. Technologický vývoj přístup k informacím zjednodušuje, trh s přístupem k informacím přirozeně zaniká. Obchodníci se však pořád snaží informace zadržovat, což neúměrně zvyšuje jejich náklady. Na Internetu se neobchoduje na základě vlastnictví informace (i když i takové snahy jsou), ale na základě přidané hodnoty z jejich uspořádání.
Internet je v evoluci lidského sdílení informací revoluční změnou, podobně jako masové rozšíření knih. V Internetové době se lidem zvýšil přístup k informacím mnohonásobně. Internetová gramotnost je nyní na stejné úrovni, jako byla před 150 lety jazyková (čtení, psaní). Tehdy se šířil přístup k informacím prostřednictvím čtení knih.
Schopnosti a s nimi související životní úroveň člověka jsou stále více ovlivňovány rozsahem přístupu k informacím. Hierarchie ve společnosti byla vždy ve shodě s možnostmi v dostupnosti informací. V míru i ve válce, v dobách králů i dnes. Stát používá informace o občanech k jejich kontrole a ovládání. Stát a ti co jej ovládají mnoho informací zbytečně tají.
Jsme teprve na začátku Internetové doby. Sdílené zdroje informací se teprve rozvíjejí. Vznikají internetové portály a encyklopedie. Věrohodnost a kompletnost informací je zatím často nejistá. Předpokládám, že se brzy stanou univerzitní vědomostní internetové knihovny a encyklopedie základními vědomostními zdroji všech lidí. Relevance informací vyplývá z pověsti University, případně konkrétního pracoviště (odpovědné za příslušné kapitoly).
Čím více budeme využívat nových komunikačních prostředků, tím více budou mít lidé informací. Čím více mají lidé informací, tím lépe se rozhodují a dosahují vyšší produktivity. Snadnější přístup k informacím zlepšuje náš život. Proto mi vadí všechny překážky kladené šíření informací.
Ivo Vašíček
Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.
Ivo Vašíček
Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.
Ivo Vašíček
Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.
Ivo Vašíček
Řecké referendum - demokracie na podruhé.

Referendum k přijetí podmínek věřitelů navrhl v Řecku Jorgos Papandreu na 4.prosince 2011. Návrh referenda věřitele vyděsil a vyvinuli příslušný tlak na vládu. Předseda vlády nakonec odstoupil, a referendum se nekonalo.
Ivo Vašíček
Důchodový a daňový systém je mimo technologickou realitu.

Současné koncepty výběru daní a financování důchodů vycházejí z technologické reality poloviny minulého století. Důchodový a daňový systém založený na zdanění mezd nemůže dále fungovat.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Ukrajina podepsala stěžejní dohodu o nerostném bohatství s USA
Spojené státy podepsaly dlouho očekávanou dohodu o nerostných surovinách s Ukrajinou, oznámil...
Test jarních pugétů: Nabídnou vám kytici plnou lásky, ale i předražené koště
Premium Test MF DNES zaměřený na nabídku tuzemských květinářství ukázal, že za pětistovku si z nich lze...
Z outsidera prvním mužem obchodní války. Kdo je čínský vicepremiér Che Li-feng
Do právě probíhající obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy začíná čím dál hlasitější...
Motoristé chtějí 160 km/h na dálnici. V Česku hazard, mají jasno ostatní strany
Premium Na obranu svého čestného prezidenta Filipa Turka, který schytal kritiku za extrémně rychlou jízdu...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 527
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2786x
Jsem krajským zastupitelem v JMK.
Mé texty může každý svobodně kopírovat!
Seznam rubrik
- 2084 - I.serie
- 2084 - II.serie
- 2084 - III.serie
- 2084 - informace o 2084
- Příběh kosmického pilota
- ze života
- Věda a základní otázky
- politika, ekonomie a směr
- povídky
- Osobní
- Nezařazené