Globalizace životní úrovně
Již existující odvětví však produkují stále pro všechny, i když se produkcí živí méně lidí. Musí vyprodukovat více s nižšími náklady. Růst produktivity snižuje výrobní náklady a umožňuje zvyšování produkce.
Růst produktivity však není jediný způsob zvyšování životní úrovně. Životní úroveň, tedy i spotřebu, lze zvýšit na dluh. Dluhy umožňují spotřebovat aktuálně více produktů, než spotřebitelé vyprodukují. Občané mnoha zemí nakupují na dluh i služby státu.
Globalizace výrobních procesů umožňuje výběr vhodných regionů pro prodej i výrobu. Produkce se stěhuje do výhodnějších míst v rámci Evropy (například v ČR i na Slovensku násobně vzrostla výroba aut), ale hlavně světa (Indie, Čína).
Globální trh práce snižuje výrobní náklady i bez růstu produktivity. V Evropě i USA přibývá lidí, jejichž práci nechce nikdo kupovat. K podobnému jevu docházelo v důsledku průmyslové revoluce v minulém století. Dnes problém „nevyužitých“ řeší přerozdělovací systém. Státní sociální systém řeší následky, ale neodstraňuje příčiny problémů. Financování státního sociálního (včetně důchodového) systému je bez poklesu reálné nezaměstnanosti dlouhodobě neudržitelné. Většina sociálních systémů se dnes už bez zadlužování neobejde.
Spotřeba lidí v Evropě neklesá, ale celkové příjmy z prodeje práce klesají. Nabídka jednoduché práce, kterou je schopen vykonávat každý, globálně roste. Možnosti rekvalifikace jsou geneticky a mentálně limitovány (tento fakt je z důvodu tzv. boje proti rasismu důsledně ignorován). Růst nákupu práce z „rozvojových“ zemí, zřejmě zastaví až efektivnější automatizovaná výroba. Do Evropy a USA se tím, však vyšší poptávka po jednoduché práci nevrátí.
Lidská spotřeba je limitována množstvím peněz, které jsou lidé schopni z trhu získat. Přebytek produkce je však natolik velký, že ani „tisk“ nekrytých peněz nevyvolá inflaci.
I když někdo vymyslí nový produkt, nemá většinou žádný důvod vyrábět jej s vyššími náklady v Evropě či USA. Vyšší náklady na práci v mnoha zemích nepřinášejí vyšší užitek. Na trhu je přebytek produktů. Prosadí se pouze ten, kdo dokáže produkovat efektivněji. Nakupovat bezdůvodně dražší práci si nemůže úspěšná firma dovolit.
Nyní v ekonomice nenastává žádná změna, která by snížila stále rostoucí nezaměstnanost. Přežívající firmy zvýšily produktivitu a poskytují stejně produktů s méně zaměstnanci. Další výroby se stěhují a zůstává jen prodej.
Nezaměstnanost v zemi klesne pouze v případě, když se v ní globálním firmám vyplatí nakupovat práci. Hodnotícími parametry jsou samozřejmě kvalita a náklady.
V důsledku globalizace roste životní úroveň na celém světě. V zadlužených zemích je životní úroveň vyšší než odpovídá reálným možnostem. Výhoda minulé akumulace s rostoucími investicemi ve světě (zejména v Asii) klesá. Zcela logickým důsledkem globalizace svobodného trhu bude přiblížení životní úrovně čínského a evropského pracujícího.
Globalizace práce přinesla užitek všem. Bez nákupu levné čínské práce bychom měli mnohem nižší životní úroveň a museli mnohem více pracovat. Pokles nákladů na práci však snižuje konkurenceschopnost lidí pracujících v tzv. vyspělých státech. Rostoucí nezaměstnanost v USA a Evropě zvyšuje náklady států. Na rostoucí zisky globálního kapitálu nemá nezaměstnanost téměř žádný vliv.
Pokud „vzácnost“ lidské práce nezvýší katastrofa či válka, zcela zákonitě globalizuje „čínská“ životní úroveň pracujících celý svět. Pokud budeme splácet úroky a úvěry, bude o tuto zátěž naše životní úroveň nižší. Snížení životní úrovně v tzv. vyspělých zemích je nyní úplně na začátku. Evropský i místní establishment předstírá, že věří nikdy nedefinovaným zázrakům (říkají tomu zotavení se z krize). Úspěšné firmy se přizpůsobily novým globálním podmínkám a snížily náklady na nákup drahé pracovní síly. Kdo změnu nezvládá krachuje (tomu říkají krize). Náklady snižují i státy. Problém zůstává lidem, jejichž životní náklady jsou vyšší než globálně tržní hodnota jejich práce. Zatím je živí stále se zadlužující zbytek pracujících.
Ivo Vašíček
Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.
Ivo Vašíček
Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.
Ivo Vašíček
Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.
Ivo Vašíček
Řecké referendum - demokracie na podruhé.

Referendum k přijetí podmínek věřitelů navrhl v Řecku Jorgos Papandreu na 4.prosince 2011. Návrh referenda věřitele vyděsil a vyvinuli příslušný tlak na vládu. Předseda vlády nakonec odstoupil, a referendum se nekonalo.
Ivo Vašíček
Důchodový a daňový systém je mimo technologickou realitu.

Současné koncepty výběru daní a financování důchodů vycházejí z technologické reality poloviny minulého století. Důchodový a daňový systém založený na zdanění mezd nemůže dále fungovat.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk
Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...
Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí
Premium Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní...
Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí
Premium Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v...
Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně
Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně...

ROZPOČTÁŘ POZEMNÍCH STAVEB - SPECIALISTA NA PROFESE (43 - 65.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat:
43 000 - 65 000 Kč
- Počet článků 527
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2786x
Jsem krajským zastupitelem v JMK.
Mé texty může každý svobodně kopírovat!
Seznam rubrik
- 2084 - I.serie
- 2084 - II.serie
- 2084 - III.serie
- 2084 - informace o 2084
- Příběh kosmického pilota
- ze života
- Věda a základní otázky
- politika, ekonomie a směr
- povídky
- Osobní
- Nezařazené