Budeme se stěhovat za prací do Číny?
Efektivita firem vyplývá z organizace práce a nákladů na vstupy. V dnešní době má většina firem organizaci práce zvládnutou přibližně stejně. Rozhodující jsou náklady vstupů. Snižování vstupních nákladů vede k hledání levnější pracovní síly. Globalizace v mnoha případech umožňuje nákup pracovní síly kdekoliv na světě. Hodnota práce čínského a amerického dělníka je stejná, náklady na tuto práci se však výrazně liší.
Firma, která má vyšší náklady na pracovní sílu, než je nutné se zadlužuje a krachuje. Investoři investují své peníze tam, kde mohou vydělat. Proto své peníze přesouvají do projektů realizovaných v zemích, kde mohou firmy díky nížším výrobním nákladům prosperovat.
Pozn.: ČR bylo také takovou „Čínou“ v rámci EU, přesun práce k nám však omezil růst kursu koruny.
Mnohá výrobní odvětví jsou již dávno přestěhována mimo EU a USA. Mnohé firmy, které zůstaly v USA a EU, nedokáží továrnám v Asii konkurovat. Často žádají o úvěry, které nedostanou. Nedostanou je, protože je již jasné, že se svým způsobem výroby nedokáží konkurovat a zkrachují. Firmy možná ještě získají úvěr na přestěhování výroby někam za levnější pracovní silou.
Politici nutí centrální banky k nižším úrokům a „pumpují“ různými formami peníze do bank i firem. Často je rozhazují i formou různých sociálních programů. Co se však s těmi penězi stane?
Lidé i firmy peníze výhodně utratí. Zcela logicky je tedy utratí za produkty vyráběné v zahraničí (nebo s rozhodujícím podílem výroby). Čína má také problémy, protože klesá poptávka v EU a USA. Vládní pomoc směrovaná k občanům a do ekonomik záúpadních zemí, se však v důsledku přemění na tržby firem vyrábějících v Asii. Dobře míněné vládní výpomoci v podstatě nejvíce pomáhají zahraničním ekonomikám a tamním občanům.
Paradoxní také je, že vládní výpomoci bankám také v důsledku směřují do Asie a na Blízký východ. Čína je jedním z hlavních věřitelů. Dnes už Čína nežije jen z výroby, významným zdrojem příjmů jsou i úroky, které platí dlužníci. Vlády, které „zachraňují“ ekonomiky se zadlužují. Dluhopisy obvykle končí zase v zahraničí. Pokud to přeženu (černý humor), brzy nám mohou Číńané přestat dodávat výrobky a uživí je pouze úroky, které jim budeme platit.
Ekonomická krize může skončit teprve tehdy, když se celosvětově srovnají náklady na pracovní sílu. V tom je však vážný problém. Mzdové náklady jsou v západních zemích díky daním a sociálním výdobytkům, jsou přibližně o 50% vyšší než čistý příjem pracovníků. Životní náklady jsou také mnohem vyšší. Německý pracovník by při stejném příjmu, který bere jeho čínský kolega, nedokázal uživit rodinu.
Ekonomická realita je však neúprosná, dokud bude existovat globální trh, bude na západě přibývat lidí, jejichž práce je neprodejná. Vzhledem k tomu, že všechny tyto lidi musíme živit (daně+státní dluhy), prodražuje se veškerá produkce. Je to kladná zpětná vazba. Představa, že dnešní situaci vyřeší státní subvence je značně naivní. Zvýší se pouze naše zadlužení a vzroste podíl úroků ve státním rozpočtu. Politici nás vrhají do dluhové spirály, která se zastaví až v okamžiku, kdy věřitelé přestanou věřit naší schopnosti platit úroky. To, že nikdo nikomu, nic zadarmo nedá nám nedávno připomělo Rusko na Ukrajině.
Bude-li tedy ekonomický cyklus fungovat klasicky, zkrachují neefektivní firmy a ty ostatní se budou dál úspěšně rozvíjet. Vypadá to však, že nejvíce zkrachuje firem v EU a USA. Ekonomicky zdravé firmy zůstanou převážně v Asii. V EU a USA však zůstanou miliony nezaměstnaných. Pokud se budou chtít stěhovat za prací do Číny, musejí počítat s tím, že je tam konkurence miliardy Číňanů a nepokrytý nacionalismus.
Dnes už také nemůžeme počítat s tím, že přinutíme Čínu, aby od nás kupovali drogy, tak jak se to podařilo Britům v devatenáctém století.
Ivo Vašíček
Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.
Ivo Vašíček
Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.
Ivo Vašíček
Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.
Ivo Vašíček
Řecké referendum - demokracie na podruhé.

Referendum k přijetí podmínek věřitelů navrhl v Řecku Jorgos Papandreu na 4.prosince 2011. Návrh referenda věřitele vyděsil a vyvinuli příslušný tlak na vládu. Předseda vlády nakonec odstoupil, a referendum se nekonalo.
Ivo Vašíček
Důchodový a daňový systém je mimo technologickou realitu.

Současné koncepty výběru daní a financování důchodů vycházejí z technologické reality poloviny minulého století. Důchodový a daňový systém založený na zdanění mezd nemůže dále fungovat.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
„Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali
Přímý přenos Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do...
Kanaďané přemítají o členství v EU. Je to jen sen, nebo reálná možnost?
Kanadu čekají už 28. dubna parlamentní volby, v diplomatických kuloárech se však mluví o věci...
Ukrajinci zajali žoldáka ze Senegalu. Tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa
Ukrajinská armáda zajala žoldáka ze Senegalu, který bojoval za Rusy. Afričan tvrdí, že si chtěl...
Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA
Premium Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 527
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2786x
Jsem krajským zastupitelem v JMK.
Mé texty může každý svobodně kopírovat!
Seznam rubrik
- 2084 - I.serie
- 2084 - II.serie
- 2084 - III.serie
- 2084 - informace o 2084
- Příběh kosmického pilota
- ze života
- Věda a základní otázky
- politika, ekonomie a směr
- povídky
- Osobní
- Nezařazené