Tak to je

Hodnotná díla se stávají nehodnotnými. Legendární filmy jsou považovány za hlouposti. Do čela zájmu dnešních mladých se dostávají braky a vědomosti jsou obvykle nulové, může za to jen počítač?

Možná jste si toho u svých dětí také všimli, že generace dnešních mladých prakticky nečte. Pokud se Vám ještě nedoneslo vysvětlení, snad Vám ho odhalím. V dnešní době existuje mnohem zajímavější věci například, Facebook . U kterých jsou dnešní mladí doslova připoutáni celé hodiny. Odborníci tvrdí, že lidé spolu už nekomunikují, ale já si myslím, že to není úplně pravda. Komunikují jen písemně a baví se spolu, protože to už jinak ani neumí. Jednou jsem vyslechla příběh.

Starší paní jela vlakem s Ostravy do Prahy, v polovině cesty si k ní přisedla pětice mladých lidí. Myslíte, že si spolu začali povídat? Ani nápad celou tu dobu se zabývali focením svých tváří a dáváním je na Facebook. Paní si pomyslela:,, Možná jim vadí má přítomnost, zkusím odejít, snad si začnou povídat“ vyšla z kupé k oknu a po očku sledovala, co se bude dít. Mladí této situace využili, ale trochu jinak, než by si představovala. Vyvalili se na celou šířku sedadel a jedna je všechny vyfotila." Paní nevěřila svým očím. A pomyslela si: ,,Tak hloupě vyplýtvat svůj drahocenný čas života! Vždyť tu hodinu a půl jim už nikdo nevrátí!“

Další důvodem nečtením jsou filmy. Obyčejný puberťák si řekne:,, Proč bych si to měl číst, když se na to mužů kouknout.“ všechno je zfilmované, ale pozor ne, vždy do podrobností a úplně správně!

Když už se něco přečte tak jsou to obvykle braky, které jim nic nedají. Fantasmagorie jako je Harry Potter od Joanne Rowlingov, která se těmito knihami proslavila, ovšem psala i pro dospělé, kde dílo skončilo neúspěchem. Když knihy vycházely, kdo myslíte, že před krámkem stepoval? Děti ty rozhodně ne! Mladí 18, 19, někdy i přes dvacet. Vždyť oni by měli již číst klasiky jako Shakespeara či Sienkiewicze, ale něčím takovém ve svém čtení ještě zdaleka nedošli. Každý odborník vám řekne, Nemůžete z Dášenky přeskočit rovnou na Shakespeara.‘  Do konce 1. Stupně by měli mít děti načtené alespoň 90 knížek. Obvykle tolik knih nepřečetli ani dvacetiletí studenti.

Kdysi lidí hodně četli, protože jiný druh zábavy kromě divadla prostě nebyl, neexistovalo kino, mobily, počítače, tablety… Kdybyste dnešnímu mladému člověku vzal mobil nebo zkolabovala elektřina tak ho za dva dny odvážíte ve svěrací kazajce. Jak by se mohl s někým pobavit, něco zjistit atd. Prakticky člověk bez moderních přístrojů nedá ani ránu, neumí spoléhat sám na sebe, a co je nejhorší malé dítě dostane do ruky tablet: ,,A hraj si.“ Dítě je omezeno jen ťukáním do monitoru a mozek se otupuje.

Možná jste se opravdu snažili vychovat ze svých dětí vzdělané lidi, ale dnešní doba je hold jiná, lidstvo si myslí jak je stále chytřejší, ale já mám pocit, že to je právě naopak. Prakticky už nepřemýšlíme, dělají to za nás stroje, abychom se je naučili řídit, a chápat musíme dlouhá leta studovat a navíc nám berou práci a přibývá nezaměstnaných. Bohužel tak to je a nikdo s tím nic nenadělá. 

Ps. K téhle úvaze jsem došla kvůli svým spolužákům, kteří mají slovní zásobu jako děti v mateřské škole. A napsat slohovou práci je nepřekonatelný problém. Pro klasiku se musí v knihovně chodit do skladu, protože už nikoho nezajímá.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Vantuchová | úterý 22.12.2015 16:46 | karma článku: 14,07 | přečteno: 383x
  • Další články autora

Kateřina Vantuchová

Pravdomluvný prezident

23.12.2015 v 10:38 | Karma: 35,44

Kateřina Vantuchová

Hloupost či lenost?

24.11.2015 v 16:19 | Karma: 8,58

Kateřina Vantuchová

Komplex méně cennosti

21.11.2015 v 13:34 | Karma: 8,99