Cortina d´Ampezzo : V životě jsem tam hada neviděl.
Začátkem května mě vytáhl do obchodu, který jsem dosud obcházela s lehce zdvihnutým nosem a nutil mě,
abych si odporně hnědá, obrovská „bagančata“zavázala na všechny i horní háčky a prošla se v nich po plošině simulující horskou cestu, kterou byla prodejna vybavena. Zdařilo se neb jsem se po chodníčku procházela
v postoji himalájského šerpy a tak horský vůdce Lišák přestal pochybovat o tom zda se vůbec do hor hodím. Odjeli jsme tedy za dobrodružstvím i s novými bagančaty, protidešťovo-větrovou bundou a horolezeckými kalhotami. Chtěla jsem být stylová i když Lišák tvrdil, že potřebuji jenom ty boty.
Cortina byla koncem května až překvapivě prázdná.
„Fakt tahle ospalá víska byla dějištěm Olympijských her?“ ptala jsem se ráno po výjezdu z penziónku.
„Není sezóna? Jakože nepotkáme na túře k jezeru Sorapis jediného člověka? A co když tam budou hadi?“
Totiž: Není nic odpornějšího na naší planetce než tahle dlouhá slizká svalovina, která alespoň podle mně štípe lidi na potkání. Já vím, někteří lidé hady zbožňují a pěstují a první co by namítli je :“hadi nejsou vůbec slizký“,
ale povídejte to člověku, který má z hadů neuvěřitelnou hrůzu a ob den se budí ze snu, kde je uškrcen
nebo kousnut tím nejjedovatějším druhem.
Zazmatkovala jsem jako nikdy. Horolezecké tepláky jsem si upevnila do bagančat, překontrolovala kontakt
na záchranou službu v mobilu a ještě jednou Lišákovi zopakovala, že pokud tam budou hadi, tak se okamžitě obracím směr auto.
Vyšli jsme tedy do hor. V první fázi cesty, kdy jsem si měla především všímat romantiky kravských lejn, těžkého vzduchu a pruhu slunečního záření mezi skalami jsem se soustředila na vyprávění své teorie MSOAP„My Swith On Animal Planet“. Podstata teorie tkví v tom, že pokud zapne televizi s kanálem Animal Planet kdokoliv jiný
než já, tak se může kochat pohledem na krásnou chlupatou zvířenu, okaté barevné ptactvo, podvodní havěť
a život planety jako takové. Pokud to udělám já, jsou tam hadi.
Když jsme přešli potok plný bílých, „dolomitových“ kamínků byla to pohádka. Hluboký les, pronikavá vůně hlíny, studená rosa na větvích, chlad, mech, prostě Divočina. Líbilo se mi to. Cupitala jsem ve stopách svého horského vůdce a pozorovala jak se v mechu nalévají blátem. Na hady jsem zapomněla, takže jsem ani nezaregistrovala lesknoucí se klacík, který můj průvodce bez povšimnutí překročil. I já ho přešla a až po dalším kroku v nových botách mě došlo, že ten lesknoucí se předmět zlatavé barvy mohl být had. Zařvala jsem totálně zoufalým, hluboký hlasem (trochu jako počítačově upravený bučení krávy) a ztuhla do pozice zmražené filety. Po ohledání místa, který jsem měla za zády mě Lišák informoval, že je to nesmírně zajímavé, ale je to opravdu slepýš.
“Vůbec se nehýbá, ale je živý“. Ach jo....no co jsem říkala....budou tam.
Začala jsem pochybovat zda má smysl vůbec někam chodit. Začala jsem pochybovat zda má vůbec smysl chodit někam s horským vůdcem. Sv. Jiří bylo bezmála před měsícem, takže je to jasné. Nevraceli jsme se k autu,
jak jsem původně v případě hadího dobrodružství plánovala, protože „slepejš“ had údajně není. Prý ne.
Pod břichem má zakrnělé nožičky nebo tak něco. Hm. Tak jsem to teda uznala jako dobrý důvod proč pokračovat v cestě i když se mi kolena třásla a následující hodinu jsem nic neříkala, vlastně nic nevnímala. A to víte,
že italsky had se řekne serpentina (vrrr)?
Ovšem plánovaný cíl byl nad očekávání báječný. Nikde nikdo, jezero pod ledem (přeci jen nebyla sezóna), heliport, skalnaté bloky a „hele lavina“. Opravdu padala, tedy daleko od nás, ale ten hukot byl hodně zábavný. Hřmot horší bouřky se rozléhal po skalnatém kotli s dlouhotrvající odezvou. Krása.Cestou zpět jsem hukot stále verbálně probírala a snažila jsem se to k něčemu přirovnat. Marně. Tuhle nádheru nejde vůbec popsat. Bylo
to ohromný. Sestupovali jsme drobnou cestou - myslím, že se tomu dá říkat drobná ferata - chodníček třicet centimetrů a pod námi hluboký sráz. Držela jsem se drátu, který byl přibitý ke skále a koukala jen na ruce. Dolů na nohy to nešlo.Najednou jsem pod sebou zaslechla oduševnělý zvuk “Ssssss“.
„Co?“ reagovala jsem poněkud hloupě.
„Nekoukej se tam“ odpověděl Lišák, který pochopil o co jde a poškrábal se pod čepicí. Znejistila jsem. Třiceti centimetrovou zajištěnou cestu jsem evidentně sdílela s dalším turistou. Byl černý, čučel mi na hnědé pohorky (asi na tkaničky...) a vůbec mu nepřišlo divný, že ten obr nad ním se pomalu uvolňuje v místech, kde se obvykle na smrt vyděšení savci uvolňují..
Musím předem upozornit, že si následující okamžiky pamatuji jen z vyprávění : po tvářích se mi valily slzy, křičela jsem zadrhávaně: „í ííí í ííí í ííí“ a podle toho had zadrhávaně syčel „s sss s sss s sss“ a trhal sebou v tomhle podivném, vyděšeném, barevném rytmu až zmizel za skalní stěnou. Než jsme došli k autu, viděli jsme v lese ještě dva slepýše (patrně páreček...přestala jsem věřit, že se jedná jen o padělek hada) a cestou do penzionu jsme omylem přejeli jednoho šedého haďáka co se natáhl přes silnici.
Ten třesot a Lišákova slova „to je zajímavé“ slyším s jistou úzkostí ještě dnes. Pozor v Cortině na sezónu sv. Jiří.
P.S. O chození s Vysokohorským vůdcem Lišákem už nepochybuji a nedávno se snížil k výstupu na nejvyšší bod Prokopského údolí a zrovna, když mě ubezpečil, že v Dolomitech fakt nikdy hada neviděl jen se mnou, zaječela jsem neb mi u boty zašustilo listí a z něj se „vyserpentýnovala“ malá zmije obecná.
Ach jo... i v Prokopáku jste vy prevíti.
Magdaléna Vaníková
Camonica: Procházka po stránkách pravěkého komiksu

Tak jak se člověk vyvíjel, měl stále větší potřebu tvořit. Nahlédněte se mnou do jednoho z nejstarších děl světa. Skalní rytiny, kterých je v údolí Camonica kolem 250 000 nám dokáží přiblížit, jak žil člověk na počátku věků.
Magdaléna Vaníková
Vídeň a okolí: římské památky

17. března roku 180, vojenské město Vindobona, římská provincie Pannonia.“Císař zemřel, ať žije císař“. Ať už zemřel Markus Aurelius na podivný mor, který se dál nešířil nebo byl zavražděn vlastním lékařem, bylo to tady. Právě tady ve Vídni. A Vídeň je na to patřičně hrdá.
Magdaléna Vaníková
Zahradní grilovačka = ty lepší vánoce v roce

K napsání tohoto článku mne inspiroval pohled, který se mi naskytl na jednom pražském sídlišti v neděli v podvečer. Koukala jsem udiveně na sdružení dvou až tři rodin, které vybalili malý zahradní gril před panelák, doplnili jej dokola židlemi z jídelen a zoufale se snažili si navodit tu správnou atmosféru. Obávám se, že se jim to zas až tak líbit nemohlo neb se lidé nakláněli z oken a co nevidět je očumoval nějaký pejskař nebo kolemjdoucí (já). A tak mi jich přišlo líto. Jenže co mají dělat?
Magdaléna Vaníková
Rujána: trochu jako Jižní Morava s mořem

Tak jak začít? Možná tím klidem. Rujána je poklidný ostrov na severu Německa, kam se jezdívalo bez nutnosti výjezdové doložky, ale kde se nešlo a dodnes nejde vyloženě slunit a vyloženě nahřívat. Na Rujáně se prostě i přes léto mrzne.
Magdaléna Vaníková
Berlín: Good bye, historie

Do Berlína jsem odjížděla s naprostou neznalostí místa. Jediné co mě při slově Berlín napadalo, bylo: „Hitlouš“ a „Good bye, Lenin“. A tak jsem se zastyděla a jala se studovat reálie v průvodci. Informace o berlínské zdi se potvrdili, výše zmíněný film jsem si vybavila úplně dobře a tak jsem se těšila, jaké to tam ve skutečnosti bude.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Útok Spojených států na Írán? Možná to udělám, možná ne, prohlásil Trump
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že nemůže říct, zda Spojené státy podniknou...
Britku v Maroku poškrábalo toulavé štěně. O pár měsíců později zemřela na vzteklinu
Devětapadesátiletá Britka Yvonne Fordová v únoru navštívila Maroko, kde ji podle její rodiny lehce...
Hackerský útok na Írán. Izrael se naboural do jeho vysílání a vyzval lidi k protestům
Izrael se ve středu krátce naboural do vysílání íránské státní televize. Pustil záběry dřívějších...
Vláda ustála hlasování o nedůvěře. ANO trvá na tom, že Stanjura musí skončit
Vláda Petra Fiala si udržela díky poslancům koaličních stran důvěru většiny Sněmovny. Pro její...

Dlouhodobá spolupráce (DPČ) – grafická činnost
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 15
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1954x