Berlín: Good bye, historie
Příjezd do východního centra byl bez problémů. I přes dopravní špičku nebyla žádná kolona a vcelku kvalitně se dalo zaparkovat přímo u televizního vysílače, který je pro východní centrum tak typické.
Výlet jsme zahájili v blízkosti Alexanderplatz a pokračovali až do ulice Unter den Linden (Pod lipami). Nejprve jsme překročili řeku Sprévu na muzejní ostrov, kde Berlín v 13. století vznikl a pak už se šlo s mírným davem. Pod lipami, kde pochodovala nejedna armáda a kde se po velkém bombardování v roce 1945 zachovalo jen pár významných paláců jako Státní opera, Humboltova univerzita nebo Státní knihovna (tedy pokud pod tím nánosem břečťanu nějaká budova byla)jsou čtyři řady líp vysázených v roce 1946. Jsme na straně bývalého východního Berlína, kde se vláda NDR snažila vylámané zuby po bombardování nahradit ne příliš zdařilou „protézou“, ale tyto výtvory se naštěstí po revoluci strhly a dnes je ulice a vůbec východní centrum v obklopení jeřábů a stavební techniky a snaží se vyplňovat řady zbouraných domů snad něčím lepším.
Bohužel situace z roku 1961, kdy byla vystavena známá berlínská zeď, zcela přehlušila dějiny a hrůzy spjaté s tímto městem během druhé světové války a taky závažnou okupaci napoleonským vojskem v roce 1806, kdy se Napoleonovi tak zalíbilo čtyřspřeží na Braniborské bráně, až si ji odvezl domů. V půlce srpna 1961 byla v rekordním čase vybudována kolem dokola západního sektoru Berlína mohutná zeď a hranice, přes kterou se nemohlo. Západní Berlíňané přes ni pohodlně nakukovali z mnoha rozhleden, které k tomu vybudovali, zatímco východní obyvatelé nemohli o zeď ani okem zavadit. Doma jsem se dozvěděla,
že si mám vážit možného přesunu skrz Braniborskou bránu z východu na západ, protože mamině se o tom mohlo v době jejího pobytu v NDR jen zdát. Prý se na televizním vysílači, kde je dodnes restaurace, stála fronta, i když místa k sezení ještě byla, ale byla na nesprávné straně. Všichni chtěli sedět na západě a koukat do dálky na svobodný kousek země. To vše je pro mne už nepochopitelné. Už je to moc dávno, asi.
Takže jsme Braniborskou bránu prošli na západ a obhlídli i nový památník holocaustu (vystaven v roce 2005), který se možná někomu může zdát jako neetická moderna, ale mě se moc líbil. Konečně pomník, který není smutný. Je zajímavý, něco symbolizuje, člověk jím může procházet, může na něm sedět, může si jej užít. I když nám jsou v patách žebrající děti z Bosny.
„Takže jsem v západním Berlíně?“ nechápavě koukám do průvodce. Žádná rovná čára. Čert aby se v tom teda vyznal, nicméně když to nejméně čekám, překračuju dlážděnou čáru na chodníku, která vede nesmyslně skrz náměstí a skrz blok nových domů a je prostě natolik podivná, že upoutá mou pozornost. Po pár metrech čenichání a stopování narážím na cedulku s nápisem „Berlínská zeď 1961-1989“. Hurá. Brzy však mizí kdesi v domě, kde je mi trapně zkoumat.
Pokračuji podle mapy k další Berlínské atrakci. Checkpoint Charlie byl hraniční přechod a kdykoli
se studená válka vyostřila, stáli tu u něj tanky z obou stran. Po roce 1989 byly všechny přechody zcela srovnány se zemí, ale jelikož by se Berlín připravil o opravdového navíječe sítě na turisty, vystavili jej přesně podle fotografií z šedesátých let znovu. Turisté ve velkém nakupují hrníčky s nápisem
„You are leving the american sector“ a „kleine trabi“ na památku, fotí se se stojícím ruským vojákem, dávají si do pasu razítko o překročení a ukládají si do peněženek kousky zakoupené zdi pro štěstí.
Na Zimmerstrasse narážíme opět na dlážděnou čáru, která vede k samotné zachovalé zdi. Sice, je už dost omlácená, ale je tam. Nemůžu se natlačit do davu Italů, abych si ji vyfotila. Spoléhám tedy, že ji ještě někde potkáme(nejlepší je to v jižní části PotsdamerPlatz).
Tady narážím na zajímavou situaci. Anglicky mluvící dítka přeskakují čáru ze strany na stranu a křičí
„na východ“ a „na západ“ a mne ihned napadá, že musí znát Cimrmanovo „a na sever a na jih“ a připadá
mi to najednou všechno hrozně smutné. Z té hrůzné doby je dnes atrakce číslo jedna. Hm, mám se stydět,
že jsem jedním z těch mnoha turistů, které přilákal Berlín na paměti komunismu? Cožpak jsem v tom také nevyrůstala? Asi už je to dávno.
Každopádně tohle město fakt zkusilo. A když tak koukám na plakát s nápisem „Love Parade 2008 se blíží“, tuším, že si ještě zkusí.
P.S. přikládám "Tenkrát na Západě":
http://www.youtube.com/watch?v=_HDLGkFGtbE&feature=related
Magdaléna Vaníková
Camonica: Procházka po stránkách pravěkého komiksu
Tak jak se člověk vyvíjel, měl stále větší potřebu tvořit. Nahlédněte se mnou do jednoho z nejstarších děl světa. Skalní rytiny, kterých je v údolí Camonica kolem 250 000 nám dokáží přiblížit, jak žil člověk na počátku věků.
Magdaléna Vaníková
Vídeň a okolí: římské památky
17. března roku 180, vojenské město Vindobona, římská provincie Pannonia.“Císař zemřel, ať žije císař“. Ať už zemřel Markus Aurelius na podivný mor, který se dál nešířil nebo byl zavražděn vlastním lékařem, bylo to tady. Právě tady ve Vídni. A Vídeň je na to patřičně hrdá.
Magdaléna Vaníková
Zahradní grilovačka = ty lepší vánoce v roce
K napsání tohoto článku mne inspiroval pohled, který se mi naskytl na jednom pražském sídlišti v neděli v podvečer. Koukala jsem udiveně na sdružení dvou až tři rodin, které vybalili malý zahradní gril před panelák, doplnili jej dokola židlemi z jídelen a zoufale se snažili si navodit tu správnou atmosféru. Obávám se, že se jim to zas až tak líbit nemohlo neb se lidé nakláněli z oken a co nevidět je očumoval nějaký pejskař nebo kolemjdoucí (já). A tak mi jich přišlo líto. Jenže co mají dělat?
Magdaléna Vaníková
Rujána: trochu jako Jižní Morava s mořem
Tak jak začít? Možná tím klidem. Rujána je poklidný ostrov na severu Německa, kam se jezdívalo bez nutnosti výjezdové doložky, ale kde se nešlo a dodnes nejde vyloženě slunit a vyloženě nahřívat. Na Rujáně se prostě i přes léto mrzne.
Magdaléna Vaníková
Friuli – Venezia : Když se Vám ještě nechce z Benátek domů
Podle mého názoru jsou Benátky nejzajímavějším městem Evropy. Sama jsem se do nich vydala už po několikáté a opět mě překvapily svou neobvyklostí. Jenže také překvapila nepříjemná studená fronta, která postupovala od Alp směrem na jihovýchod.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Dálnici u Plzně ve směru Rozvadov uzavřela vážná nehoda. Zasahoval vrtulník
Vážná dopravní nehoda zastavila ve středu večer provoz na 82. kilometru dálnice D5 u Dobřan na...
Brněnské nádraží vyřadily problémy s trakčním vedením, vlaky měly zpoždění
Kvůli problémům s trakčním vedením na nádraží v brněnských Židenicích byl ochromený provoz na...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Rusové útočí nepřetržitě, hlásí Ukrajina. Obě strany sestřelují drony protivníků
Sledujeme online Ruská protiletecká obrana zničila 47 ukrajinských dronů v západních oblastech Ruska. Oznámilo to...
Prodej pozemku k bydlení, 4431 m2, Klatovy
Klatovy - Kydliny
3 650 000 Kč
- Počet článků 15
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1949x