Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdysi oblíbená turistická destinace se již třináct let zmítá v krvavých konfliktech

V březnu 2011 propukly ve městě Deraa na jihu Sýrie demonstrace inspirované povstáními v sousedních zemích proti místním vládcům. Syrská vláda k potlačení demonstrantů použila armádu, což vyvolalo celostátní protesty.

Kdysi oblíbená turistická destinace se již třináct let zmítá v krvavých konfliktech občanské války

V březnu 2011 propukly ve městě Deraa na jihu Sýrie demonstrace inspirované povstáními v sousedních zemích proti místním vládcům.

Syrská vláda k potlačení demonstrantů použila, jak je jejím zvykem armádu, což vyvolalo celostátní protesty požadující prezidentovu rezignaci.

Výsledkem bylo rozšíření jak protestů, tak i represí. Opozice se zmocnila zbraní a prezident Asad požádal Rusko o vojenskou pomoc proti „terorismu podporovanému ze zahraničí“. Kromě množství nově vzniklých povstaleckých skupin se do konfliktu zapojil i Islámský stát a al-Káida. Násilí přešlo do občanské války.

Více než půl milionu lidí bylo zabito a 12 milionů opustilo své domovy. Z toho asi pět milionů požádalo o azyl v jiných zemích.

Posledních několik let to vypadalo, že se situace zklidnila a režim prezidenta Bašára al-Asada, za pomocí brutálních represí upevnil svoji pozici. Výjimkou byl východ země obývaný převážně Kurdy a na severozápadě provincie Idlib, kde i nadále operovaly ozbrojené skupiny.

Dlouhodobý Asadův spojenec Rusko zprostředkovalo v roce 2020 jakési příměří, které bylo na většině území, až na výjimky, dodržováno. Města, která režim dobyl zpátky byla z větší části zničená a obyvatelstvo uprchlo. Největší porážku utrpěli rebelové ztrátou Aleppa. Za svoje „vítězství“ vděčil Asad převážně ruskému letectvu a pozemní pomoci Hizballáhu.

Jenže jak Rusko, tak Hizballáh měli a mají v roce 2024 svých vlastních starostí více než dost a vojenská pomoc Sýrii výrazně zeslábla.

Toho využily povstalecké síly a zahájily největší ofenzívu proti syrské vládě za poslední roky. Během týdne dobyli Allepo, které bylo kdysi vládními vojsky a ruskými letadly téměř srovnáno se zemí. Syrské vojenské jednotky se stáhly z města a umožnily jeho ovládnutí islamistickou militantní skupinou Hayat Tahrir al-Sham (HTS).

Historie této skupiny je více než spletitá, stejně jako bojová cesta jejího emíra Abu Mohammeda al-Jawlaniho. Vznikla v roce 2011 jako pobočka Al-Káidy ale díky své ideologii džihádu nenašla příliš podpory mezi jinými revolučními skupinami, které měly jako hlavní cíl svrhnout Asadův krvavý režim.

O pět let později došlo k rozkolu s Al-Káidou a Abu Mohammed al-Jawlani se stal hlavou nové skupiny, dnešní HTS.

Přesto, že se rozešel Al-Káidou už v roce 2017 je na americkém seznamu hledaných teroristů. Na jeho hlavu je vypsána odměna 10 milionů dolarů.

Jawlání se dokonce pustil i do mírné sebekritiky a omlouval své působení v Al-Káidě mladistvou nerozvážností a horlivostí ve věci islámu. Za hlavní cíl považuje svržení režimu prezidenta Bašára Asada. A samozřejmě slibuje, že „v Sýrii bude bezpečno pro všechny náboženské skupiny“.

Znovu dobytí Allepa je výrazným úspěchem povstalců ale sliby o bezpečné koexistenci všech náboženských a politických skupin jsou z říše snů. Vládnoucí dynastie současného prezidenta se drží u moci už od roku 1971 a odbojové skupiny, ať už v Sýrii nebo exilu, se nemohou dohodnout ani dnes, kdy ovládají jen několik, válkou zcela zničených měst.

Obsazení druhého největšího syrského města Allepa povstalci podporovalo i Turecko. Město kdysi plné antických památek je dnes z větší části v ruinách, se zničenou infrastrukturou a statisíci uprchlíky.

I přes všechna ujišťování nového emíra Jawláního a novou, neočekávanou rétoriku od bývalého džihádisty Al-Káidy to na ukončení občanské války pro 23 milionovou zemi na Blízkém východě nevypadá ani v nejmenším.

S napravenými fanatiky, kteří se chtějí dostat k moci bagatelizováním své krvavé minulosti a sliby o nové a šťastnější budoucnosti, máme bohaté zkušenosti.

„V době chaosu došlo k určitému porušování práv menšin ze strany některých lidí, ale tyto věci jsme již vyřešili. Nikdo nemá právo vyhladit druhou skupinu. Tyto skupiny spolu v tomto regionu koexistují po staletí a nikdo nemá právo je vyhladit“.

Tato Jawláního slova se nápadně podobají slovům československých stalinistů, kteří se znovu drali k moci v období pražského jara a svoji hrůzovládu, byť zdaleka ne tak krvavou jako je ta Syrská, obhajovali slovy „ano, děly se nespravedlnosti, ale nyní …“, popř. obligátním „když se kácí les, létají třísky“.

Všichni víme, kde jejich vize o socialismu s lidskou tváří skončily.

Autor: Jan Valtr | neděle 8.12.2024 23:15 | karma článku: 11,66 | přečteno: 245x
  • Další články autora

Jan Valtr

Úderníci a stachanovci, pýcha proletariátu skončila v propadlišti zapomnění

Úderníci nebo stachanovci byla zvláštní skupina pracujících v dobách diktatury proletariátu, beztřídní společnosti, rozvinutého socialismu a kdoví jak ještě onu dobu nedávno minulou soudruzi nazývali.

13.1.2025 v 21:51 | Karma: 19,93 | Přečteno: 308x | Diskuse | Společnost

Jan Valtr

Poslední z amerických čarodějnic byla rehabilitována na podzim roku 2022

Salem rovná se pokoj. Ironie dějin si pohrála s americkým městem téhož jména na konci 17. století. V komunitě přísných puritánů státu Massachusetts byl „pokoj“ nastolen až poté, co bylo za čarodějnictví usmrceno dvacet pět osob.

2.1.2025 v 22:06 | Karma: 13,40 | Přečteno: 198x | Diskuse | Společnost

Jan Valtr

Advent jako doba příprav na oslavu saturnálií a bakchanálií

Kdysi dávno byl Advent obdobím příprav na příchod Ježíše. Od toho také má toto období také svůj název. Což ví dnes každý gramotný.

30.12.2024 v 11:58 | Karma: 12,08 | Přečteno: 128x | Diskuse | Společnost

Jan Valtr

Vánoce u lovců lebek

Na bambusové lavici seděl lovec lebek. Stařec s obličejem poznamenaným už notně vybledlým tetováním s kančími kly upevněnými v šedivých vlasech a haleně, po které se viditelně procházely dobře živené, vypasené vši.

25.12.2024 v 12:48 | Karma: 12,57 | Přečteno: 192x | Diskuse | Cestování

Jan Valtr

Jakub Jan Ryba a kopec Třemšín

Cesta do Voltuše, konkrétně k mohyle Jakuba Jana Ryby je nenáročná procházka lesní cestou, která přetíná okresní silnici. Po ní, podle pověsti jezdí na koni bezhlavý jezdec a pocestný, který ho spatří, se zblázní.

24.12.2024 v 15:57 | Karma: 13,67 | Přečteno: 192x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

24. ledna 2025  12:05,  aktualizováno  12:19

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil

23. ledna 2025  10:03

Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...

Čisté a hrubé příjmy v Evropě. Překvapily mimo jiné Kypr, Česko i Slovensko

25. ledna 2025

Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Jinačí příjmy kvůli...

Trump do toho skočil po hlavě. Američany šokuje tempo nového prezidenta

25. ledna 2025

Premium Od naší spolupracovnice v USA V Americe stále převládá nadšení. Prezident podepisuje jedno nařízení za druhým, je jak utržený ze...

Okleštěk půjčil sedm milionů, Půta dluží svému hnutí, plyne z přiznání hejtmanů

25. ledna 2025

Premium Půjčky hejtmanů Ladislava Oklešťka (ANO) a Martina Půty (SLK) vyvolávají pochybnosti. U prvního...

USA zmrazily financování téměř veškeré zahraniční pomoci, výjimku mají Izrael a Egypt

24. ledna 2025  23:51

Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo nové financování téměř veškeré pomoci, kterou Spojené...

  • Počet článků 84
  • Celková karma 19,31
  • Průměrná čtenost 454x
Důchodce cestující po zemích Asie a Afriky se zájmem historii i současnost. Začalo to zájmem o země Orientu díky Bibli, pokračovalo studiem orientálních jazyků, islámu a první, půlroční cestě do Indie. Od těch dob trávím každoročně několik měsíců v zemích severní Afriky a Asie.

Seznam rubrik