Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Desátý říjen roku 680 je nejtragičtějším dnem pro dvě stě milionů ší´itů.

Bitva u Karbaly 10. října roku 680 byla krátká a krvavá. Bylo zmasakrováno sedmdesát dva lidí, mezi nimi i dvaadvacet příbuzných vnuka Prorokova. 

Desátý říjen roku 680 je nejtragičtějším dnem pro dvě stě milionů ší´itů.

     Ten den si všichni muslimové hlásící se k  ahl al-Bajt, čili mezi přímé Muhammadovy potomky, což je zhruba dvě stě milionů, připomínají nejtragičtější událost své historie. Bitva u města Karbala byla spíš něco mezi masakrem nebo jatkami než bitvou. I když se jedná o událost starou 1643 let mezi ší´ity je její připomínka stále živá.

     Toho dne bylo na vyprahlé pláni v dnešním Iráku povražděno sedmdesát dva příslušníků a následovníků vnuka Proroka Mohameda.

     Proti malé skupince mužů, žen a dětí stála asi čtyř tisícová armáda Jazída I., druhého chalífy Umajovského chalífátu. Na požadavek velitele armády Umara ibn Sa´ada k vůdci obklíčené skupinky, aby se vzdali  a uznali Jazída I. za chalífu přišla stručná odpověď: „To nikdy neudělám“.

     Oním vůdcem byl Husajn, vnuk proroka Mohameda. A tím podepsal rozsudek smrti nad sebou, svou rodinou a svými stoupenci.

     Všechno začalo smrtí proroka Mohameda v roce 632. Protože neměl syna, byl zvolen za jeho nástupce do čela muslimské obce jeho přítel Abú Bakr. Jenže část muslimů s takovou volbou nesouhlasila. Podle jejich představ by měl být vůdcem někdo z krve Prorokovi. I přesto, že Islám dobýval jedno území za druhým a vypadalo to navenek jako jednotné uskupení lidí sdružených v novém náboženství kolem Jednoho Boha, uvnitř to vřelo. V roce 652 byl zavražděný další volený chalífa Uthmán a příznivci Alího se snažili, aby se stal hlavou muslimů právě on.

     Alí ibn Abí Tálib bratranec a zároveň Mohamedův zeť, manžel Prorokovy dcery Fátimy. Podařilo se a byl zvolen jako čtvrtý chalífa. A zároveň poslední. Jako jeden z prvních uvěřil ve  zjevení svého strýce Mohameda a měl velkou zásluhu na šíření Islámu. Účastnil se bitev u Uhudu i  u Hunajnu, kde osobně bránil Proroka.

     Jeho volba ale narazila na odpor u části muslimů, především na územích, která ovládali Umajjovci, protože Prorok pocházel z konkurenčního rodu Hášimovců, kteří náleželi ke kmeni Kurajš. Ale svoji roli sehrály i špatné rodinné vztahy mezi poslední Prorokovou ženou Ajšou a ostatními členy rodu. Tedy ti kteří nesouhlasili s Alího volbou vyhlásili jeho vládě vzpouru, kterou vedl guvernér Sýrie Mu´ávija. Oba znepřátelené tábory spolu svedly několik bitev.

     K rozhodující došlo u Siffínu. Armáda Alího měla navrch a zřejmě by bitvu vyhrála. Proto se Mu´ávija uchýlil ke lsti, v podání ší´itů to byla podlost, když nařídil svým vojákům v předních řadách, aby na své kopí připevnili Korán. Část Alího vojáků odmítla jít proti svaté knize a tak Mu´avija uhrál nerozhodný výsledek. Další jednání měla přinést smír, ale navrhnuté podmínky byly pro Alího nepřijatelné. Mnoho jeho stoupenců ho opustilo, zatímco Mu´avija získal pod svoji kontrolu Egypt a v červenci roku 660 se v Jeruzalémě nechal prohlásit chalífou. Tím byly položeny základy první muslimské dynastie Umajjovců. Alí byl zavražděn v mešitě v Kúfě 28. ledna 661 a veškeré boje skončily.

     Alího nejstarší syn Hasan nechtěl dál bojovat o nástupnictví a dohodl se s Mu´áwijou, že po smrti panovníka Sýrie se moc vrátí k dědicům proroka Mohameda. Poté se Hassan spolu se svým mladším bratrem přestěhovali do Mediny, kde byl v roce 669 otráven. Z jeho smrti byl obviňován Mu´awija.

     Tady se začíná odvíjet drama, které vyústí do vraždění u města Karbala a rozkolu v muslimské obci. Příznivci ši´at Alí, tedy strana Alího nebyli se současným stavem a vedením chalifátu spokojeni a tak se shromáždili kolem druhého Prorokova vnuka - Husajna ibn Aliho.

     Mu'awija před smrtí jmenoval za chalífu svého syna Yazida což se logicky nelíbilo muslimům, kteří očekávali, dle daného závazku, že následným chalífem bude Prorokův vnuk a vedení obce se tak vrátí do pokrevní linie. Skryté nepřátelství mezi ší´itskými a chalífovými příznivci bylo ještě vyhroceno povstáním ve městě Kufa. Obyvatelé města se vzbouřili a poslali Husajnovi dopis, v němž jej vyzývali, aby převzal moc do svých rukou. Ten souhlasil a spolu s celou svou rodinou zamířil z Medíny do Kufy. Mezi tím více než osmnáct tisíc lidí přísahalo věrnosti vnukovi proroka Mohameda, což mělo za následek kruté potlačení vzpoury už v zárodku a popravu množství rebelů. Husajn ibn Ali dorazil na planinu poblíž města Karbala, asi sto kilometrů od Bagdádu.

     Bitva u Karbaly 10. října roku 680 byla krátká a krvavá. Bylo zmasakrováno sedmdesát dva lidí, mezi nimi i dvaadvacet příbuzných vnuka Prorokova. On sám byl dlouho mučen, mrtvému tělu usekli hlavu a narazili na kůl. Masakr přežil 22-letý nemocný syn Husajna Zajn-ul-Abidin. Ženy, které přežily, byly zajaty a odvedeny do Damašku, který se stal hlavním městem chalífátu. Byla mezi nimi i Rubab, manželka Husajna a jeho sestra Zajnab. Těla padlých, včetně Husajnova byla následně zohavena a ponechaná tři dny na místě. Poté byly pohřbeny lidmi z kmene Bani-Asad.

     Bitva u Karbaly zaujímá hlavní místo v ší´itské historii. Husajnovo utrpení a smrt se staly symbolem oběti v boji za pravdu proti zlu. I po více než 1643 letech je bitva hlavním traumatem všech ší´itů. Jazíd je vnímán jako symbol zla. Naopak Husajn je vzorem pro všechny opravdové věřící.  Bitva i mučednická smrti Husajna proměnila Karbalu v poutní a náboženské místo téměř stejného významu jako Mekka nebo Jeruzalém. Dvakrát ročně navštíví město mnoho milionu poutníků a v den Husajnovi smrti se jich tam směstná i osm milionů.

     Nejdůležitějším rituálem, jako vzpomínka a připomenutí oné tragické události je svátek ´Ašúrá,. Během něj se konají procesí flagelantů, během kterých se věřící bičují do krve nebo si způsobují řezné rány. Připomínají si tak Husajnovo utrpení a tímto napodobují jeho možná zranění. Dávají tak najevo, že jsou ochotni trpět nejen za něj ale i za svoji víru.

     Každý den je ´Ašúrá, každá země je Karbala.

 

Autor: Jan Valtr | pondělí 9.10.2023 21:57 | karma článku: 12,88 | přečteno: 507x
  • Další články autora

Jan Valtr

Pokusy o zkulturnění vesnické mládeže nepadly na úrodnou půdu

Ke konci let šedesátých, v „krizových letech“, jejichž krizi jsem jako kluk nijak nepociťoval, rozhodlo nové vedení školy v čele s novým ředitelem Tylem, dříve fyzikářem, že je třeba přivést školáky ke kultuře.

4.2.2024 v 21:44 | Karma: 15,27 | Přečteno: 339x | Diskuse

Jan Valtr

Prachy patří nám. Hladoví herci, politik bez peněz a umělá prsa.

Přemýšlím, jestli nespáchám sebevraždu, kde si půjčím? Jídlo neřeším, k obědu mi stačí brambory, ale teplo člověk přece potřebuje.

4.2.2024 v 15:59 | Karma: 28,54 | Přečteno: 708x | Diskuse | Společnost

Jan Valtr

Panem et circenses a vykutálený Péťa.

Chléb a hry je latinské úsloví „panem et circenses“, které charakterizovalo přístup císařů v pozdním úpadkovém období Římské říše, kdy byla za jídlo a hry získávána přízeň prostého lidu.

1.2.2024 v 21:19 | Karma: 24,59 | Přečteno: 546x | Diskuse | Společnost

Jan Valtr

Jak královny přichází o hlavy. Narozena se stříbrnou lžičkou v puse.

Marie se bránila tvrzením, že není poddanou anglické královny a tím pádem nemůže být souzena za zradu. Navzdory tomu byla uznána vinnou právě z tohoto zločinu a odsouzena ke smrti.

1.2.2024 v 19:54 | Karma: 15,05 | Přečteno: 273x | Diskuse | Ostatní

Jan Valtr

Třetí křížová výprava, druhá část

Trvalo dva týdny, než spojená křesťanská vojska francouzských a anglických křižáků, doplněná o jednotky templářů a Johanitů, dorazila k Arsúfu. Tam 7. září došlo k bitvě.

28.1.2024 v 13:35 | Karma: 14,61 | Přečteno: 226x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

VIDEO: V Číně padaly peníze z auta. Nálezci vrátili částku do posledního jüanu

9. září 2024  10:58

Zaměstnanec čínské autobusové společnosti měl za úkol převést denní tržbu do místní banky. S kufrem...

U Kladna vykolejil osobní vlak, najel do spadlého stromu. Provoz stál pět hodin

9. září 2024,  aktualizováno  10:57

V pondělí brzy ráno vykolejil na Kladensku osobní vlak. Nehoda se obešla bez zranění, informoval...

Terapeutické setkání. Imagine Dragons se příští rok vrátí do Prahy

9. září 2024  10:53

Kapela Imagine Dragons se 9. června 2025 vrátí na pražské letiště Letňany, aby představila aktuální...

Podpořil Kamalu. Velmi mě to urazilo, reagoval Trump na Putinovo prohlášení

9. září 2024  10:48

Americký exprezident a republikánský kandidát na šéfa Bílého domu Donald Trump řekl, že jej velmi...

Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček

Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 325x
Důchodce cestující po zemích Asie a Afriky se zájmem historii i současnost. Začalo to zájmem o země Orientu díky Bibli, pokračovalo studiem orientálních jazyků, islámu a první, půlroční cestě do Indie. Od těch dob trávím každoročně několik měsíců v zemích severní Afriky a Asie.

Seznam rubrik