Desátý říjen roku 680 je nejtragičtějším dnem pro dvě stě milionů ší´itů.
Desátý říjen roku 680 je nejtragičtějším dnem pro dvě stě milionů ší´itů.
Ten den si všichni muslimové hlásící se k ahl al-Bajt, čili mezi přímé Muhammadovy potomky, což je zhruba dvě stě milionů, připomínají nejtragičtější událost své historie. Bitva u města Karbala byla spíš něco mezi masakrem nebo jatkami než bitvou. I když se jedná o událost starou 1643 let mezi ší´ity je její připomínka stále živá.
Toho dne bylo na vyprahlé pláni v dnešním Iráku povražděno sedmdesát dva příslušníků a následovníků vnuka Proroka Mohameda.
Proti malé skupince mužů, žen a dětí stála asi čtyř tisícová armáda Jazída I., druhého chalífy Umajovského chalífátu. Na požadavek velitele armády Umara ibn Sa´ada k vůdci obklíčené skupinky, aby se vzdali a uznali Jazída I. za chalífu přišla stručná odpověď: „To nikdy neudělám“.
Oním vůdcem byl Husajn, vnuk proroka Mohameda. A tím podepsal rozsudek smrti nad sebou, svou rodinou a svými stoupenci.
Všechno začalo smrtí proroka Mohameda v roce 632. Protože neměl syna, byl zvolen za jeho nástupce do čela muslimské obce jeho přítel Abú Bakr. Jenže část muslimů s takovou volbou nesouhlasila. Podle jejich představ by měl být vůdcem někdo z krve Prorokovi. I přesto, že Islám dobýval jedno území za druhým a vypadalo to navenek jako jednotné uskupení lidí sdružených v novém náboženství kolem Jednoho Boha, uvnitř to vřelo. V roce 652 byl zavražděný další volený chalífa Uthmán a příznivci Alího se snažili, aby se stal hlavou muslimů právě on.
Alí ibn Abí Tálib bratranec a zároveň Mohamedův zeť, manžel Prorokovy dcery Fátimy. Podařilo se a byl zvolen jako čtvrtý chalífa. A zároveň poslední. Jako jeden z prvních uvěřil ve zjevení svého strýce Mohameda a měl velkou zásluhu na šíření Islámu. Účastnil se bitev u Uhudu i u Hunajnu, kde osobně bránil Proroka.
Jeho volba ale narazila na odpor u části muslimů, především na územích, která ovládali Umajjovci, protože Prorok pocházel z konkurenčního rodu Hášimovců, kteří náleželi ke kmeni Kurajš. Ale svoji roli sehrály i špatné rodinné vztahy mezi poslední Prorokovou ženou Ajšou a ostatními členy rodu. Tedy ti kteří nesouhlasili s Alího volbou vyhlásili jeho vládě vzpouru, kterou vedl guvernér Sýrie Mu´ávija. Oba znepřátelené tábory spolu svedly několik bitev.
K rozhodující došlo u Siffínu. Armáda Alího měla navrch a zřejmě by bitvu vyhrála. Proto se Mu´ávija uchýlil ke lsti, v podání ší´itů to byla podlost, když nařídil svým vojákům v předních řadách, aby na své kopí připevnili Korán. Část Alího vojáků odmítla jít proti svaté knize a tak Mu´avija uhrál nerozhodný výsledek. Další jednání měla přinést smír, ale navrhnuté podmínky byly pro Alího nepřijatelné. Mnoho jeho stoupenců ho opustilo, zatímco Mu´avija získal pod svoji kontrolu Egypt a v červenci roku 660 se v Jeruzalémě nechal prohlásit chalífou. Tím byly položeny základy první muslimské dynastie Umajjovců. Alí byl zavražděn v mešitě v Kúfě 28. ledna 661 a veškeré boje skončily.
Alího nejstarší syn Hasan nechtěl dál bojovat o nástupnictví a dohodl se s Mu´áwijou, že po smrti panovníka Sýrie se moc vrátí k dědicům proroka Mohameda. Poté se Hassan spolu se svým mladším bratrem přestěhovali do Mediny, kde byl v roce 669 otráven. Z jeho smrti byl obviňován Mu´awija.
Tady se začíná odvíjet drama, které vyústí do vraždění u města Karbala a rozkolu v muslimské obci. Příznivci ši´at Alí, tedy strana Alího nebyli se současným stavem a vedením chalifátu spokojeni a tak se shromáždili kolem druhého Prorokova vnuka - Husajna ibn Aliho.
Mu'awija před smrtí jmenoval za chalífu svého syna Yazida což se logicky nelíbilo muslimům, kteří očekávali, dle daného závazku, že následným chalífem bude Prorokův vnuk a vedení obce se tak vrátí do pokrevní linie. Skryté nepřátelství mezi ší´itskými a chalífovými příznivci bylo ještě vyhroceno povstáním ve městě Kufa. Obyvatelé města se vzbouřili a poslali Husajnovi dopis, v němž jej vyzývali, aby převzal moc do svých rukou. Ten souhlasil a spolu s celou svou rodinou zamířil z Medíny do Kufy. Mezi tím více než osmnáct tisíc lidí přísahalo věrnosti vnukovi proroka Mohameda, což mělo za následek kruté potlačení vzpoury už v zárodku a popravu množství rebelů. Husajn ibn Ali dorazil na planinu poblíž města Karbala, asi sto kilometrů od Bagdádu.
Bitva u Karbaly 10. října roku 680 byla krátká a krvavá. Bylo zmasakrováno sedmdesát dva lidí, mezi nimi i dvaadvacet příbuzných vnuka Prorokova. On sám byl dlouho mučen, mrtvému tělu usekli hlavu a narazili na kůl. Masakr přežil 22-letý nemocný syn Husajna Zajn-ul-Abidin. Ženy, které přežily, byly zajaty a odvedeny do Damašku, který se stal hlavním městem chalífátu. Byla mezi nimi i Rubab, manželka Husajna a jeho sestra Zajnab. Těla padlých, včetně Husajnova byla následně zohavena a ponechaná tři dny na místě. Poté byly pohřbeny lidmi z kmene Bani-Asad.
Bitva u Karbaly zaujímá hlavní místo v ší´itské historii. Husajnovo utrpení a smrt se staly symbolem oběti v boji za pravdu proti zlu. I po více než 1643 letech je bitva hlavním traumatem všech ší´itů. Jazíd je vnímán jako symbol zla. Naopak Husajn je vzorem pro všechny opravdové věřící. Bitva i mučednická smrti Husajna proměnila Karbalu v poutní a náboženské místo téměř stejného významu jako Mekka nebo Jeruzalém. Dvakrát ročně navštíví město mnoho milionu poutníků a v den Husajnovi smrti se jich tam směstná i osm milionů.
Nejdůležitějším rituálem, jako vzpomínka a připomenutí oné tragické události je svátek ´Ašúrá,. Během něj se konají procesí flagelantů, během kterých se věřící bičují do krve nebo si způsobují řezné rány. Připomínají si tak Husajnovo utrpení a tímto napodobují jeho možná zranění. Dávají tak najevo, že jsou ochotni trpět nejen za něj ale i za svoji víru.
Každý den je ´Ašúrá, každá země je Karbala.
Jan Valtr
Pokusy o zkulturnění vesnické mládeže nepadly na úrodnou půdu
Ke konci let šedesátých, v „krizových letech“, jejichž krizi jsem jako kluk nijak nepociťoval, rozhodlo nové vedení školy v čele s novým ředitelem Tylem, dříve fyzikářem, že je třeba přivést školáky ke kultuře.
Jan Valtr
Prachy patří nám. Hladoví herci, politik bez peněz a umělá prsa.
Přemýšlím, jestli nespáchám sebevraždu, kde si půjčím? Jídlo neřeším, k obědu mi stačí brambory, ale teplo člověk přece potřebuje.
Jan Valtr
Panem et circenses a vykutálený Péťa.
Chléb a hry je latinské úsloví „panem et circenses“, které charakterizovalo přístup císařů v pozdním úpadkovém období Římské říše, kdy byla za jídlo a hry získávána přízeň prostého lidu.
Jan Valtr
Jak královny přichází o hlavy. Narozena se stříbrnou lžičkou v puse.
Marie se bránila tvrzením, že není poddanou anglické královny a tím pádem nemůže být souzena za zradu. Navzdory tomu byla uznána vinnou právě z tohoto zločinu a odsouzena ke smrti.
Jan Valtr
Třetí křížová výprava, druhá část
Trvalo dva týdny, než spojená křesťanská vojska francouzských a anglických křižáků, doplněná o jednotky templářů a Johanitů, dorazila k Arsúfu. Tam 7. září došlo k bitvě.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
VIDEO: V Číně padaly peníze z auta. Nálezci vrátili částku do posledního jüanu
Zaměstnanec čínské autobusové společnosti měl za úkol převést denní tržbu do místní banky. S kufrem...
U Kladna vykolejil osobní vlak, najel do spadlého stromu. Provoz stál pět hodin
V pondělí brzy ráno vykolejil na Kladensku osobní vlak. Nehoda se obešla bez zranění, informoval...
Terapeutické setkání. Imagine Dragons se příští rok vrátí do Prahy
Kapela Imagine Dragons se 9. června 2025 vrátí na pražské letiště Letňany, aby představila aktuální...
Podpořil Kamalu. Velmi mě to urazilo, reagoval Trump na Putinovo prohlášení
Americký exprezident a republikánský kandidát na šéfa Bílého domu Donald Trump řekl, že jej velmi...
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...
- Počet článků 38
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 325x