Souhvězdí žab

Internet je zase plný plukovníka Foltýna, respektive toho, co se stalo na jeho přednášce. Mnohokrát jsem psala, že hrdinové naší generace nebyli generálové a vojáci. Byli to spisovatelé, básníci, dramatici a písničkáři...

Nedávno jsem poslouchala Skupinové foto Pavla Dobeše, píseň Souhvězdí žab:

„A strašná gravitace mě ku prameni táhla/ na němž kdo sedí už nemůže se hnout/ Na koho kdy ta rozkošnice sáhla/ nemůže už nikdy nebem plout...“

Album vyšlo čtyři roky po debutu Karla Plíhala, rok ho dělil od Darmoděje Jarka Nohavici, a bylo pro nás dalším zjevením predikujícím konec bolševika. Píseň reflektovala zkušenost s vojenskou službou a my dívky z FF UK jsme s úlevou kvitovaly, že nemusíme mezi počernobylskými potraty řešit vojenskou katedru a podplukovníka Brabce.

Zmíněný důstojník byl legendou. Výroky jako „A to je, jak já říkám, každý pes z jiné vesnice,“ nebo „Když si to nepamatuješ, tak si pořiď zápisník, to není žádná ostuda, já mám dva“ padaly k dobru na každém vydařeném mejdanu. Znali jsme samozřejmě omezeného poručíka Duba, jemuž vložil Jaroslav Hašek do úst nesmrtelnou repliku: „Ty mne ještě neznáš, ale až mne poznáš, já tě přinutím až k pláči“. Znali jsme Švandrlíkova majora Terazkyho s jeho „čo bolo, to bolo, terazky som majorom“. Někteří z nás znali i Škvoreckého Tankový prapor či Hellerovu Hlavu XXII a nejasně tušili, že absurdita vojenského života se napříč zeměkoulí příliš neliší.

Proto nás Souhvězdí žab zasáhlo. Zpívali jsme u kytar Nohavicovo Když mě brali za vojáka i písně Spirituál Kvintetu, recitovali Šrámkův Raport, Gellnerovo „To je teď celá moudrost moje:/ Milovat hlučnou vřavu boje“ i Rimbaudova Spáče v úvalu (“Vojáček bez čapky a s nachýlenou šíjí/ spí s ústy dokořán v modravé řeřiše…“). Ze střední jsme znali knihy E. M. Remarquea i R. Rollanda, na vysoké četli Poslední kabriolet A. Myrera i Žij a nezapomínej V. Rasputina, dva zásadní protiválečné romány té doby. Gándhí R. Attenborougha nás v pacifismu utvrdil. Adorace armády a vojenského myšlení byla naší generaci cizí. Obdivovali jsme spisovatele, básníky, písničkáře, herce… Nikoli generály.

Možná proto hůře snášíme, když dnes vojáci, respektive důstojníci armády ve vysokých státních funkcích diktují národu, co je správné, a co nikoli. Jsou to atavismy z mládí, těžko je přemůžeme.

Vrchní komunikační stratég Úřadu vlády, Otakar Foltýn někdy počátkem roku debatoval s poslanci v Parlamentu. Zopakoval tady svůj výrok o adorantech ruského režimu, kteří jsou buď smutní, opuštění, frustrovaní nebo jenom svině a dodal: „Já jsem nikoho za svini neoznačil, žádného konkrétního člověka. Oni se všichni přihlásili sami.“ Je to filuta, ale řežbu na sítích a další rozdělení už tak rozděleného národa mu neodpustím. Když o pár týdnů později při debatě o paragrafu 318a (neoprávněná činnost pro cizí moc) vypustil z úst výrok: „věci, které jsou bytostným zájmem českého státu, si necháme rozvrátit diskusí, která je proti našim vlastním zájmům“, zapracovaly moje atavismy a před vnitřním zrakem začali pochodovat všichni legendární lamapasáci z kniha a vyprávění spolužáků: poručík Dub, Švandrlíkovi tupí důstojníci, podplukovník Brabec i Škvoreckého Malinkatý ďábel.

Často si teď zpívám Dobešovu ikonickou píseň až do hořkého konce a omlouvám se při ní všem slušným vojákům, kteří poctivě dělají svou práci a jsou ochotni za nás nasadit svůj život:

„Souhvězdí žab se pozná velmi lehce/ jeho obyvatelé jsou zelení/ zelené mozky v zelené lebce/ a od huby jim šlehaj plameny.“

Psáno pro Neviditelného psa

PS (reakce na text Karla Trčálka):

O II. světové někdy říkají historici, že byla válkou slov. Bez Churchillových projevů by nacisté drželi Evropu déle. Jistě, sir Winston byl voják. Ale také dostal Nobelovku za literaturu.

Jsem ráda, že pan Trčálek oceňuje hrdinství vojáků v boji proti nacismu (pozor, fašismus byl v Itálii, tuhle bramboračku pojmů zavinil Stalin, pan Trčálek by to měl vědět), doufám, že se to týká vojáků všech spojeneckých armád. V glose mám zmínku o Posledním kabrioletu a Žij a nezapomínej - oba romány se týkají boje proti nacismu.

„Mocná je zbraň/ mocnější je právo/ co je nejmocnější/ pravdomluvné slovo.“ (J. Hutka: Náměšť)

a K. Kryl: Píseň neznámého vojína

Autor: Veronika Valíková Šubová | pondělí 7.4.2025 20:08 | karma článku: 31,65 | přečteno: 1088x

Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Básník koketující s anděly

Dnes slaví nekulaté narozeniny Jarek Nohavica. Přála jsem mu už mnohokrát, ale nikdy jsem se nevěnovala jeho andělům. Nejvyšší čas to napravit.

7.6.2025 v 18:23 | Karma: 26,11 | Přečteno: 624x | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Ještě k vymírání národa a měsíci matek

Včera jsem publikovala text o tom, že se rodí málo dětí a že je to záležitost vnitřního nastavení mladé generace.

26.5.2025 v 23:41 | Karma: 22,83 | Přečteno: 618x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Bílá nemoc evropských chciválků

V souvislosti s válkou na Ukrajině je nám předkládána prvoplánová paralela s rokem 1938 a nacistickým Německem. Ta ale kulhá. Vzhledem k čerstvým vyjádřením prezidenta a ministra zahraničí věším březnový článek z LN.

11.5.2025 v 21:05 | Karma: 34,74 | Přečteno: 1312x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Čeští umělci versus totalita

Karel Hašler, Vladislav Vančura, Josef Čapek, Karel Poláček. Anna Letenská, Vojtěch Preissig, nepřímo i Jiří Orten. Čeští umělci zabití nacisty.

5.5.2025 v 22:03 | Karma: 28,54 | Přečteno: 695x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Politici a jiné osobnosti nám lžou do očí. Opravdu si nic jiného nezasloužíme?

Také se vám při pročítání zpráv a sledování politických diskusí občas zdá, že ta vnucovaná realita je křivá či kulhá na obě nohy? Vezměme to od nejvyšších pater.

9.3.2025 v 21:25 | Karma: 36,34 | Přečteno: 1195x | Společnost

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Hra na oliheň Korejcům nepřijde brutální. Je to pro ně běžný thriller, říká koreanistka

21. června 2025

Premium Hra na oliheň. Seriál, který šokoval svět. A zatímco většinu diváků ohromil svou brutalitou,...

Od porcelánu po sendviče. Jak vypadá menu v evropských vlacích

21. června 2025

Nároky na služby železničních dopravců se zvyšují a zdaleka se už netýkají jen pohodlných sedaček a...

Jsou jen dva druhy kávy, malé a velké espresso, říká šéf slavné kavárny

21. června 2025

Premium Silvio Spohr, provozovatel Café Louvre, odhaluje, jak se mu podařilo obnovit noblesní kavárnu v...

Pracujících seniorů rychle přibývá. Ženou je životní náklady i touha být aktivní

21. června 2025

Premium Starších lidí v práci za poslední roky strmě přibývá, motivují je peníze i snaha o aktivní stáří....

  • Počet článků 490
  • Celková karma 28,77
  • Průměrná čtenost 1635x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Sesterské domino - 7. 2. 2025

Sbírka povídek, jejichž zásadními tématy jsou sourozenecké vztahy, láska a hledání cest, které nás nezavedou do pekla. Kulisy se mění: divadlo, vodácký tábor, FFUK, nemocnice i taneční parket. Jsou to spíše ženské příběhy, ale pro pány se v knize také něco najde. Třeba povídka Jak se mistr Villon setkal se svým lyrickým subjektem či námořnická Sluneční dcera.

Češtinářky - 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.
Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Soukromý nebe - 2004 

Pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Moje stránky:
https://www.ver-valikova.cz/

Píšu glosy a články o literatuře do MF Dnes, nově se po vyjití v tištěných novinách objevují i v LN: https://www.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5586.
Můžete je najít i zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/komentare-glosy-nazory.K307000

Jsem i zde:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5530

Nově:
www.youtube.com/@veronika.valikova

mail: ver.valikova@seznam.cz

29. 5. v 17:00 zvu na autorské čtení do Café Martin, Sokolovská 29/75, Praha 8

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.