Normalizace dobrá, ale teď padesátky
Právě skončila minisérie Volha, která nám měla ukázat několik typických normalizačních charakterů: bezskrupulózního práskače, umělce donuceného podepsat spolupráci s StB pod tlakem, oportunistu s problémovou dcerou a bratrem v emigraci a statečnou disidentku. Dílo je to přehledné, nepobuřující. Vyšetřovatelé StB se po roce 1989 vypaří do soukromého sektoru, antihrdina se stane strážným, hodný oportunista zemře na infarkt a disidentka zamíří na ministerstvo. Hlavně se do těch hrozných let nevracet!
Jistě, normalizace byla zelenohnědá břečka a křivila duše i charaktery. Ale Husákův režim cílil na kariéru a budoucnost dětí, nikoli na životy. Sesazoval lidi z vyšších postů, posílal je do kotelen či na měření vody, jen hrstka nejstatečnějších skončila v kriminále, někteří zemřeli na následky vyšetřování či věznění. Šlo o koryta, o posty, o studium dětí, o cesty do zahraničí, o možnost publikovat, vystupovat, natáčet.
Stále méně se však dnes mluví o padesátých letech, nejkrvavější a nejtemnější době komunistické totality, možná i proto, že část budoucích reformátorů ze šedesátek a pozdějších disidentů se na nich jistou měrou podílela. 200 rozsudků smrti (Milada Horáková, Záviš Kalandra), další stovky zastřelených při pokusech o útěk či tajně zlikvidovaných (farář Josef Toufar), 200 000 lidí odsouzených na doživotí či dlouhá léta do vězení a uranových dolů. Bylo mezi nimi i mnoho spisovatelů, akademiků, kněží. Za všechny jmenujme Karla Pecku, autora skvělého románu Motáky nezvěstnému, který byl odsouzen za přechod hranic v roce 1949 a propuštěn při květnové amnestii 1960 stejně jako Jan Zahradníček, a Václava Renče, který byl odsouzen v roce 1952 v procesu s katolickými intelektuály spolu se Zahradníčkem k pětadvaceti letům a propuštěn až v květnu 1962.
Václav Renč zemřel 30. 4. 1973, tedy přesně před padesáti lety. Na svobodě prožil ještě jedenáct let, pracoval v divadle, psal, překládal a vydal mimo jiné sbírku vězeňské poezie Skřivaní věž a nádhernou Popelku nazaretskou. O tomhle básnickém životopisu Panny Marie se vyprávěly „legendy“. Verše prý jsou proto tak průzračné, že si je básník musel ve vězení pamatovat. Za psaní na papír byla samovazba a Renč jich zažil mnoho. Části Popelky učil své spoluvězně a ty byly venku známé ještě před jeho propuštěním. Text neupravoval, považoval ho za dar.
A protože květen je v katolické liturgii zasvěcen Panně Marii, ostatně druhou květnovou neděli slavíme i Svátek matek, rozloučím se s Václavem Renčem právě verši z jeho Popelky. Třeba nám přinesou trochu naděje – nebo zázrak, který potřebujeme.
“Kráčelo jaro Nazaretem./ Učilo ptáky zpívat dětem-/ a v srdcích probouzelo žal./ Proč, proč je smutno v Nazaretě?/ Proč je tak smutno v celém světě?/ Že mor i v kvítí hořkne dál./ Též v tesařově domku chudém,/ stýská si panna nad osudem,/ jejž vysloužil si bědný lid./ Vší silou duše své i těla/ ta dívka pokorná by chtěla/ na Králi spásu vymodlit."
Psáno pro MF Dnes, 3. 5. 2023
Veronika Valíková Šubová
Gender a LGBT: ideologie, které mrzačí děti
Snažím se být tolerantní k odlišnostem týkajícím se pohlaví a sexuality. To se však netýká ideologie, která na těchto odlišnostech vyrostla a ovlivňuje mnoho mladých lidí.
Veronika Valíková Šubová
Důležité volby: vítězí Trump
Nechci být patetická, ale na zdánlivou objektivitu nehraji. Mám velkou radost, že v prezidentských volbách vyhrává Donald Trump. A mám k tomu vícero důvodů.
Veronika Valíková Šubová
Světem obchází strašidlo Trump
Vzpomínáte, jak hoši Rychlých šípů na jedné z prvních výprav ve Stínadlech potkají rozvášněné Vonty, kteří na Mirka Dušína vybafnou: „Koho volíš? Losnu, nebo Mažňáka?“
Veronika Valíková Šubová
Rudá kapitalistka Kateřina Konečná
Už Karel Havlíček Borovský učil, že více než název politické strany nás má zajímat její směřování. Proto jsem věnovala glosu schopné europoslankyni.
Veronika Valíková Šubová
Lásky Dannyho Smiřického
V dnešní tištěné MF Dnes je moje gratulace Josefu Škvoreckému, a protože čtenáři občas potřebují projasnit Dannyho historii, nabízím malý přehled – kdy, kde a koho Danny v které knize miluje.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Poslanci budou jednat o zvýšení poplatku pro Českou televizi i rozhlas
Spor o zvýšení pravidelného poplatku pro Českou televizi a Český rozhlas zaměstná v úterý poslance....
Coca-Cola distribuuje Finlandii. Češi mají rádi kokosovou, říká ředitelka
Coca-Colu si spousta lidí spojuje s limonádou, ale americký výrobce nápojů boduje poslední dobou i...
Trouba, vánoční světýlka, televize. Víte, kolik elektřiny propálíte na svátky?
Premium Zatímco o Vánocích spotřeba elektřiny v celé České republice klesá, domácnosti jí naopak využívají...
Brutální a bezcitní. Ojedinělá sonda do dětských zločinů: jsou nečekaně hrůzné
Premium Brutalita, agresivita, bezcitnost a chladnokrevnost dětí, které páchají nejzávažnější trestné činy,...
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...
- Počet článků 477
- Celková karma 26,34
- Průměrná čtenost 1649x
Knihy:
Soukromý nebe (2004) - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.
Češtinářky 1. 9. 2022
Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.
Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...
Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/
Jsem i zde:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5530
mail: ver.valikova@seznam.cz
Seznam rubrik
- Kámošky
- Ženy a muži
- Časové a příležitostné
- Bezpečné místo k nadechnutí
- Porodnice a Soukromý nebe
- Škola a maturita
- Literární seminář pro oktávy
- Děti a Sešívané léto
- NEVERMORE
- Moře a další lásky
- PPP - Proti předčasným porodům
- Rodinka jak ze Shakespeara
- Taháky k maturitě
- NE! plošné střídavé péči
- Zvířátka
- Povídky