Lékař, který zachránil mnoho maličkých a jednu porodnici
Pacientky přijímal téměř do osmdesátky. Byl skvělý lékař, gynekolog a porodník, odborník s obrovskými zkušenostmi, který se v Podolí staral o těžce riziková těhotenství a pomohl ke zdravému potomkovi mnoha maminkám, jež po zlých zkušenostech téměř ztratily naději, že se vlastního miminka dočkají.
Nikdy nespočítám, kolik žen mu vděčí za zázrak, protože jsem v průběhu dlouhých těhotenských hospitalizací a hodin čekání před ordinacemi v Podolí a GynCentru mluvila jen s nepatrným vzorkem jeho pacientek. Lišily se věkem i temperamentem, ale jedno měly společné – když na ně promluvil v nemocničním pokoji nebo je zavolal do ordinace, neplula jim v očích nejistota a odevzdanost, ale radost z nadcházející komunikace.
Pan doktor měl dary, které nejsou samozřejmostí. Říkal vždy jen to podstatné, pečlivě vážil slova, která mohou pomoci i ublížit. Dokázal spojit humor s laskavostí a soucitem. Byl přísný i benevolentní, věděl, kdy zapráskat bičem a kdy naopak rozhazovat bonbóny a barevné cukroví.
Ale především uměl své pacientky zbavit strachu, nejistot a pochybností.
Jednou jsem se ho ptala na význam zákroku, který se dřív často prováděl při rizikových těhotenstvích a který mi zjevně pomohl donosit obě děti. Proč byl tak důležitý?
„Kvůli hlavě!“ zaťukal si můj lékař na čelo.
Gynekolog, který připustí, že máte v těhotenství v hlavě mozek a že je třeba ho něčím krmit, je vzácný exemplář. Pokud na něj narazíte, držte se ho jako klíště.
Pan doktor Šmeral st. byl v tomto směru naprostý unikát. Možná proto se dostal i do těhotenské literatury. Byl jasnou inspirací pro věčně vtipkujícího doktora Pavlíčka z románu Slávky Poberové Čekatelky:
Pak chtěli, aby zatlačila, a vzápětí jí doktor Pavlíček vynadal.
„Zavřete přitom přece oči, a hlavu na prsa. Myslel jsem, že vás na sesterně naučí taky tlačit, když jste tam chodila vyhulovat…“
...
„Maminko, máte to za sebou, je to holka, blahopřeju vám, dolehl k Olze hlas doktora Pavlíčka. Nejdřív měla chuť připomenout mu, že už drahně let ji titulují jinak, ale vzdala to, ještě než domyslela větu. Debat o doktorském kastovnoictví už Pavlíček nejspíš absolvoval dost a dost…
...
„Jauvajs,“ hekla Olga.
„To byl takzvaný pamatovák pro příště,“ ušklíbl se doktor Pavlíček. „Ještě jednou blahopřeju. Byla jste báječná, takových víc.“
„To říkáte každé?“ usmála se Olga.
„Každé to neříkáme, jenom si poslechněte,“ kývl doktor Pavlíček ke dveřím hekárny. „Paní asistentko, trošku ji zkroťte, ať nedělá takový cirkus... Leží tam ještě jedna prvorodička, ať ji úplně nevyděsí.“
„Kdo to je?“ zeptala se Olga.
„Taky inženýrka.“
Málokdo ovšem ví, jakou roli sehrál MUDr. Šmeral st. v roce 1997, kdy se Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhodlo zrušit a prodat ÚPMD v Podolí. Argumentovalo tenkrát nadbytečným počtem porodních lůžek i chybějící návazností na další lékařská zařízení. Pražské matky iniciovaly petici za záchranu ÚPMD, kterou podepsalo mnoho známých osobností. Petiční archy byly k podpisu na stanicích metra, v adventu se hrálo se divadlo na podporu oblíbené porodnice. V březnu 1998 pojišťovny obnovily s ústavem smlouvy a nejmenovaný náměstek ministra při předání 70 000 podpisů na arších mně a Ivaně Dianové do očí řekl, že Podolí zachránilo veřejné mínění, protože budova měla být skutečně prodána.
Po celou dobu kampaně za ÚPMD v Podolí mi v uších zněla věta mého lékaře, kterou řekl na samém počátku té pětiměsíční anabáze:
„To veřejné mínění se musí pořád budit, aby to neusnulo.“
MUDr. Pavel Šmeral odešel ze zachráněné porodnice brzy po nástupu budoucího ředitele a těsně po narození mé dcery, v únoru 1999. Po něm odešli i mnozí další lékaři a sestry, s nimiž jsem při svých dlouhých hospitalizacích měla úžasné zkušenosti. A odešly také mnohé jejich pacientky.
Ale abych nekončila smutně, přidám ještě dva úryvky z literatury. Tentokrát raději neuvedu autorku ani název díla, jen kapitoly – Žebřík z kůstek mořského savce a Dámská jízda aneb Nábřežské účtování:
„Pane doktore?“
„Ano?“
Plnil slib a chodil za mnou jednou, dvakrát denně. Teď byl čtvrtek odpoledne, pátý den mojí hospitalizace. Infuzi už mi vyndali a cvrkot kolem mojí postele se pomalu stabilizoval. Moje břicho taky.
„Já si z vás udělám žebřík do šestatřicátýho týdne. Ať se vám to líbí nebo nelíbí!“
„Mně se to líbí,“ utlumil měkce a cíleně moji agresi. Potměšilý úškleb vševědoucího fauna nahradilo teplé, do nebe zvoucí pousmání.
Skrz zavřené okno padaly do mého studeného nemocničního pokojíku opožděné paprsky podzimního slunce a kreslily na zdech i na bílém povlečení jemné zlaté ornamenty. Jeden z nich se laškovně usadil Gralovi ve vlasech. Pozorovala jsem ty sluneční hrátky mírně zhypnotizovaná.
„A je to reálný? Ještě pět tejdnů?“
„Já si myslím, že to reálný je,“ řekl čaroděj pomalu, s rozvahou. „Protože vás znám.“
Podzimní paprsek mu pomalu klouzal přes čelo až k rozepnutému límečku doktorské košile a umazával vrásky i léta v Nábřežní. Zavřela jsem oči, rozhodnutá soustředit se jenom na hlas, tón, barvu a významové posuny...
„Ale hlavu za to nedám, aby bylo jasno!“
„Já vám ji taky neutrhnu!“
Zasmál se, vyskočil z křesla a poklepal mě po rameni.
„Tak se držte. Kdyby se něco dělo, zavolají mě, dneska mám službu. Ale nic se dít nebude!“
Dveře se zavřely a já jsem se zase začala modlit. Jako tenkrát před lety. Modlila jsem se od té doby mnohokrát, ale nikde, ani v té nejdůmyslnější katedrále, jsem necítila tak silnou a obapolnou rezonanci, jako v Nábřežní.
„Pane Bože, pomoz mi, ať to mimino donosím,“ šeptala jsem do zdi, do polštáře, do ticha. „Ať se narodí zdravý a v pořádku. Protože já si vážně nejsem jistá, jestli všechno, co dělám, je úplně košer. A když to dobře dopadne, tak ty nekošer věci prostě zruším a vymažu a obětuju. Však ty dobře víš, o čem mluvím!“
…
„Taky jsem u něj ležela, na začátku,“ vzdychla ta krásná blondýnka vedle mě zasněně. „Asi tři týdny. Jeden blbec na ultrazvuku mi tenkrát řek, že určitě potratím, a já jsem pak dva dny jenom brečela…do velký vizity, pamatuju si to přesně! “
Vůbec se jí to nepodobalo. Vypadala jako elfí královna, vysoká, sebejistá, zvyklá rozkazovat a přijímat dary.
„Čaroval?“
„Byl rozzlobenej. Že prej je to nesmysl. Že už viděl spoustu horších těhotenství, který se udržely. Že se mám o to dítě rvát jako kůň!“
Vzpomněla jsem si na své modlitby i zarputilé sliby.
„V kterym si byla, Marie?“
„V desátým. Teď jsem v šestatřicátým. Ten na tom ultrazvuku byl pěknej idiot, co?“
Marie ztichla, vánoční stromek zářil uprostřed potemnělé Nábřežní a já jsem přemýšlela o náhodách, které nejspíš žádnými náhodami nejsou…
Najednou zmizela ta prvotní opuštěnost a melancholie. Naplnil mě sváteční pocit všeobjímající lásky, smířlivosti a dobré vůle, připadala jsem si jako miminko, které před usnutím kolébá stará hodná chůva v náručí.
„Možná jenom neuměl s tebou správně komunikovat, Marie. Ten na tom ultrazvuku. Podcenil tvého bojovného ducha...“
„A jakej je v tom rozdíl,“ frkla Marie a odhodila do koše zmačkaný kelímek od capuccina. „Jakej je v tom rozdíl, prosímtě? Můžeš mi říct? Můžeš mi to vysvětlit s těma svejma znalostma a zkušenostma? Víš, jak mi bylo? Jak jsem se cítila těch pár dní? Je mi čtyřicet, Terezo, na další dítě už bych nejspíš nikdy odvahu neměla!“
Barevné koule na vánočním stromě zářily jako duhový slib a bílý andělíček nad Mariinou zlatou záplavou se na mě konejšivě pousmál.
A tady končím. Adventně. S nadějí, že pacientky pana doktora Šmerala i jeho rodina na něj budou stále s láskou vzpomínat.
A koho nosíme ve svých hlavách a srdcích, ten je tu s námi napořád.
Veronika Valíková Šubová
Pokochejte se! Modře zbarvený svět akademického malíře Pavla Kocha
Pavel Koch je můj Malíř. Jeho obrázky znám od roku 1990, několik jich zdobí mou pracovnu, některé i mou knihovnu. Je to i můj modrý svět.
Veronika Valíková Šubová
Tak kdopak jsou „svině“ a kdo prasata?
Internetové diskuse v posledních dnech připomínají zvířecí farmu. Někde kvičí podsvinčata, někde kejhají husy, někde sbírají do bandasek šváby.
Veronika Valíková Šubová
Několik argumentů proti výrokům pana Foltýna
Toto je blog reagující na výzvu kolegy blogera v diskusi. Prý mám argumentovat, co je na výrocích komunikačního stratéga vlády za hranou. Budu stručná, slibuji.
Veronika Valíková Šubová
Mordor je věčný, Frodo jsi třeba i ty
Minulý týden to bylo 70 let, co v roce 1954 prvně knižně vyšlo Společenstvo Prstenu, první díl Pána prstenů. Tedy trilogie J. R. R. Tolkiena, kterou literární vědci zařadili do žánru fantasy.
Veronika Valíková Šubová
Zdravý duch naježené doby
Postavit se oficiálním „pravdám“ bývá v ideologických dobách nebezpečné. Ale satečnost je jedna z křesťanských ctností...
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
I Češi byli kolonialisté. Podkarpatský mýtus musí skončit, píše historik
Premium Češi sice právem vyčítají Rusku, že neví, kde má hranice, sami ale teskní po části Ukrajiny. Řeč je...
Kurská oblast, ta zase bývala naše. Kyjev ukazuje absurditu ruských nároků
Putinovské Rusko dlouhodobě zpochybňuje nároky Ukrajiny na její území. A Kyjev mu teď oplácí...
Přivítali rodáka Kratochvíla. Na paralympiádě získal tři medaile v plavání
V Halži na Plzeňsku obyvatelé přivítali v pondělí tamního rodáka a také trojnásobného medailistu v...
Čaputová bude učit na Stanfordu. V Kalifornii stráví jeden semestr
Slovenská exprezidentka Zuzana Čaputová bude učit na prestižní americké univerzitě. V rozhovoru pro...
Pronájem ordinace (18 m2), atraktivní lokalita u parku Grébovka
Rybalkova, Praha 10 - Vršovice
15 000 Kč/měsíc
- Počet článků 470
- Celková karma 29,05
- Průměrná čtenost 1660x
Knihy:
Soukromý nebe (2004) - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.
Češtinářky 1. 9. 2022
Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.
Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...
Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/
mail: ver.valikova@seznam.cz
Seznam rubrik
- Kámošky
- Ženy a muži
- Časové a příležitostné
- Bezpečné místo k nadechnutí
- Porodnice a Soukromý nebe
- Škola a maturita
- Literární seminář pro oktávy
- Děti a Sešívané léto
- NEVERMORE
- Moře a další lásky
- PPP - Proti předčasným porodům
- Rodinka jak ze Shakespeara
- Taháky k maturitě
- NE! plošné střídavé péči
- Zvířátka
- Povídky