Čekání na ministra školství a jedna stará jezuitská pravda
A navrhují nejednu revoluční změnu, cituji z programu STAN: „Zavede se „reálná střední škola“ se stanovenou úrovní vzdělání. Ta umožní flexibilní přechod z jednoho typu školy na jiný... Student si sám vybere ze švédského stolu - namixuje si výběr předmětů podle předpokladů a zájmů… určí se „středoškolské minimum“ jako předpoklad připuštění k maturitě.“
Naše školství se léta potýká s nepřipravenými reformami svrchu a zavádět další v této nejisté době by byl nerozum. Snad si to uvědomují i koaliční experti.
Všechny strany pětikoalice avizovaly navyšování učitelských platů, shodly se na 130 % průměrné mzdy (učitelé dostali v posledních letech hodně přidáno, bude tedy zajímavé plnění slibu sledovat). V programech shodně rezonuje proměna výuky, menší důraz na memorování faktů, větší na propojování souvislostí, provázanost s praxí a podpora odborných škol, ale to slibovala většina politiků, stejně jako zkvalitnění výuky budoucích učitelů, které je prioritou KDU-ČSL. ODS navrhuje větší pravomoci ředitelům a zavedení kariérního systému pro učitele.
Plány pětikoalice jsou tedy jasné, jejich konkretizace zatím nikoli. Prý došlo k dohodě v otázce maturit – zavede se prověření středoškolského minima, to poslouží jako vstupenka ke zkouškám, jež si budou školy dělat po svém. Za část češtinářů navrhujeme toto řešení od vzniku státní maturity, má to však háček. Co bude v minimu? Kdo ho bude připravovat? Testy Cermatu, alespoň z češtiny, byly tak dlouho hlídané odbornou veřejností, až dosáhly jisté úrovně. Čeká nás zase mnohaletý boj? Nebudeme místo nesmyslných otázek z literární teorie řešit průzkum maturantovy „mediální gramotnosti“ a schopnosti rozpoznat fake news? Nenahradí orientaci v historických souvislostech a hledání chybných čárek v souvětí třeba znalost orgánů Evropské unie?
Trochu mě mrzí, že absolvent češtiny a historie a bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala striktně nedrží tak důležitý rezort v koalici SPOLU. Měl by znát jezuitské pravidlo: „Dejte mi dítě, než je mu sedm, a bude mé navždy.“ A co už by mělo být pro předsedu konzervativní strany důležitější než vzdělání a výchova našich dětí?
Psáno pro MF Dnes, 5. 11. 2022
PS: Čtenářům se omlouvám za diskusi. Pokud se v ní objeví invektivy vůči učitelům, neberte je vážně. Mnozí diskutéři nevědí, že teď právě neučím. Děkuji za pochopení.
Veronika Valíková Šubová
Tomio, Hayato a jiné bratrské zabijačky
Glosa z 8. listopadu. Sourozenecké vztahy (v literatuře i realitě) mě zajímají. Jsou i tématem mé knihy povídek.
Veronika Valíková Šubová
Pouťové oslavy 17. listopadu
Glosa, která nestihla vyjít. Vzpomínka na oslavy 17. listopadu, které se nám nějak zvrhly. A pochvala Petra Millera.
Veronika Valíková Šubová
Babička Mary, žužu a poetismus (vzpomínka na volební kampaň)
Včerejší glosa z MF Dnes. Rozklikla jsem ji v Římě, volili jsme ve Vatikánu, protože na Sardinii není volební místnost. Jedná se o satiru!
Veronika Valíková Šubová
Kampaň, nebo Dvě minuty nenávisti?
Týden stará glosa z MF Dnes a LN, reflektující útok na Andreje Babiše. Dnes jsem dopsala text o reakcích facebookových mágů na jiný útok, který bohužel skončil smrtí. Tu nenávist v nás stále uměle živí...
Veronika Valíková Šubová
A pozdravuj tam nahoře Dannyho, milá Honzlová. Zanechali jste tu zásadní memento
Rozloučení se Zdenou Salivarovou z LN. S Josefem Škvoreckým nás učili: nenechte se omámit ideologií a frázemi a nenechte se rozlomit.
| Další články autora |
Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální akci
Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...
Fotky metra, které vás dostanou: Vyhlásili jsme výherce fotosoutěže
Pražské metro se proměnilo v galerii. Alespoň tedy v očích desítek fotografů, kteří se zapojili do...
Kdo ví víc o Vánocích? Otázky, které prověří i Ježíška
Zazvonil zvoneček! Je čas zjistit, jestli máte srdce vánočního elfa, nebo duši lehce kyselého...
Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku
Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...
Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?
Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...
Poslední dohody o vině v kauze Stoka. Uzavřel ji podnikatel i jeho firma
Krajský soud v Brně v úterý uložil v korupční kauze Stoka podnikateli Luboši Krejčímu peněžitý...
Přívěs z Hané odveze živé kapry na velké vzdálenosti, umí okysličovat vodu
Speciální přívěs pro přepravu živých ryb vyrobila strojírenská společnost PANAV se sídlem v Senici...
Stovky bytů, desítky domů. V Uherském Hradišti chystají masivní výstavbu
Tisícovku nových obyvatel by mohlo získat Uherské Hradiště díky plánované výstavbě bydlení ve...
Branické přístřešky stále čekají na verdikt. Výsledky diagnostiky budou až příští rok
Betonové „zubaté“ přístřešky u tramvajové a autobusové zastávky Nádraží Braník zůstávají i po...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 497
- Celková karma 28,32
- Průměrná čtenost 1627x
Knihy:
Sesterské domino - 7. 2. 2025
Sbírka povídek, jejichž zásadními tématy jsou sourozenecké vztahy, láska a hledání cest, které nás nezavedou do pekla. Kulisy se mění: divadlo, vodácký tábor, FFUK, nemocnice i taneční parket. Jsou to spíše ženské příběhy, ale pro pány se v knize také něco najde. Třeba povídka Jak se mistr Villon setkal se svým lyrickým subjektem či námořnická Sluneční dcera.
Češtinářky - 1. 9. 2022
Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.
Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Soukromý nebe - 2004
Pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.
Moje stránky:
https://www.ver-valikova.cz/
Píšu glosy a články o literatuře do MF Dnes, nově se po vyjití v tištěných novinách objevují i v LN: https://www.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5586.
Můžete je najít i zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/komentare-glosy-nazory.K307000
Jsem i zde:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5530
Nově:
www.youtube.com/@veronika.valikova
mail: ver.valikova@seznam.cz
29. 5. v 17:00 zvu na autorské čtení do Café Martin, Sokolovská 29/75, Praha 8
Seznam rubrik
- Kámošky
- Ženy a muži
- Časové a příležitostné
- Bezpečné místo k nadechnutí
- Porodnice a Soukromý nebe
- Škola a maturita
- Literární seminář pro oktávy
- Děti a Sešívané léto
- NEVERMORE
- Moře a další lásky
- PPP - Proti předčasným porodům
- Rodinka jak ze Shakespeara
- Taháky k maturitě
- NE! plošné střídavé péči
- Zvířátka
- Povídky



















