Jak se postavit ke klimatickému balíčku "Fit For 55" (návod pro křesťanské demokraty)

Zní to jako cvičební program pro lidi ve středním věku a opravdu to vlastně zeštíhlovací kúra je. Týká se ale unijních cílů dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2055. Jak se k takovému jako křesťanští demokraté postavit? 

Text jsem napsal v červenci 2021 krátce po zveřejnění návrhu původně jako příspěvek pro interní debatu v KDU-ČSL.

Nabízím několik tezí:

1) NEBÝT PŘEKVAPEN

Neměli bychom být překvapeni, že pro cíle, které jsme si stanovili, Komise připravila návrh nástrojů. Už v roce 2019 Celostátní konference KDU-ČSL přijala usnesení, kterým podporuje, aby byla ČR do roku 2050 uhlíkově neutrální. Dokonce o pět měsíců dřív, něž tento závěr podpořila Rada Evropské unie, kde jsme členem, naposled o tom ministři, vč. našeho, hlasovali 28. června, kdy přijali tzv. rámec pro dosažení klimatické neutrality, zdrželo se pouze Bulharsko. Udivenost českého publika z toho, že „Brusel zase něco…“ nám nedělá dobrou vizitku.

2) BRÁT TO VÁŽNĚ A KONSTRUKTIVNĚ

Je to materiál Komise, na kterém se teď bude několik let vyšívat. Práce teď bude na europoslancích a členských státech. Tam se odehrají největší bitvy a tam toho jde nejvíce ovlivnit. Bude to řešit mj. naše vláda během Předsednictví v roce 2022, ta bude hledat kompromisy napříč EU. Říkat, že to je klimatická diktatura nebo utopie, nabere asi hodně lajků, ale na věci samotné to moc nezmění. Co teda chceme a jaké kompromisy, které jsme připraveni dělat a které už ne?

Přirozeně nejdiskutovanější je avizované omezení prodeje nových aut se spalovacími motory. Logicky, doprava tvoří asi 1 emisí. Pokud to vidíme jinak, jako křesťanští demokraté v Evropě bychom neměli mít problém vytvořit koalici a přijít s jinými návrhy. Cíl je ale jasný, když někde ubereme, jinde budeme muset přidat. Saša Vondra říká, že to je výhodné pro větrné státy jako Holandsko a nevýhodné pro nás ve Střední Evropě. Nechci s ním polemizovat, protože problematice detailně nerozumím, ale myslím, že je třeba dodat taky to, že na rozdíl od nás se řada států na svou energetickou budoucnost dlouho připravuje (investicemi, výzkumem atp.). U nás troufám si říct, že u nás nějaká strategie chybí, a hlavně chybí politický a společenský konsenzus, bez kterého nemůže fungovat. Nová vláda s účastí KDU-ČSL by byla dobrou příležitostí pro splnění některých domácích úkolů. Čili rozhodně, brát to vážně, týká se nás to bytostně v dobrém i špatném, ale tvoříme to i my. Podstatné je to tvořit zevnitř, ne to chytat za ocas.

3) S LIDMI NA PRVNÍM MÍSTĚ

Protesty tzv. žlutých vest ve Francii v roce 2018 byly vyvolány zvýšením daní na paliva, které samozřejmě dopadlo nerovnoměrně na lidi dojíždějící za méně placenou prací do větších měst, řemeslníky, lidi na venkově atp. Zatímco spousta jiných lidí, co mohou využívat MHD či chytrou dopravu ve městech to třeba ani nepocítí. To musíme brát velmi vážně, pokud nestojíme o vzrůstající konflikt mezi generacemi, mezi Západem a Východem Evropy, mezi centry a regiony. Tohle žádný křesťanský demokrat nemůže brát ne lehkou váhu.

Frans Timmermans, hlavní tvář balíčku, bude v pátek a v sobotu v ČR. Navštíví Prahu a Ostravu a bude mluvit se zástupci Ústecka, Karlovarska, Prahy, Vlády, parlamentu a dalšími, aby balíček obhájil. Doufám, že se setká i s našimi odborníky jako senátorka Anna Hubáčková a další. Timmermans zažil transformaci země na vlastní kůži, jeho děda byl horník, jeho táta diplomat.

Ekologie jako souhrn skutků individuální odpovědnosti jako používat trvalou lahev na vodu, je důležitá, ale vlastně snadná. Přesvědčit, že si člověk musí vyměnit svůj plně funkční kotel za jiný, dražší, který splňuje přísnější kritéria, zatímco by mu zdražila doprava, stavební materiály atp., je o dost těžší. A ještě ho přesvědčit, aby vás kvůli tomu volil. Takže jak to udělat, aby to neznamenalo vzrůst všemožných Okamurů, Le Pen a dalších? (já sám nevím)

4) CHYSTAT SE

Už teď musíme pilovat naše pozice, analýzy, kulaté stoly atp., abychom jako strana měli jednotné stanovisko, kterému rozumíme a naši politici byli připraveni na všechno, co bude po volbách. Máme v tom velkou podporu našich voličů, kteří jsou podle CVVM zelenější než voliči kterékoliv jiné strany.

svatý Hostýn, Zlínský kraj

Fun Fact: větrná elektrárna na Svatém Hostýně stojí od roku 1994

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Pláteník | pátek 29.7.2022 15:30 | karma článku: 10,30 | přečteno: 235x