Kdo za krizi může?
Pravda je taková, že v době blahobytu nedávali banky pozor a půjčovali a půjčovali. Už si mnuli ruce nad zisky z úroků. A ani si nevšimli, že tento stroj náhle začíná skřípat. Není dostatek oleje v motoru a ten se začíná zadírat. Už se kolečka tak netočí, protože jsou zadřená.
Vysvětlím: prostě půjčovali i těm, kteří na splácení nemají, neměli, přecenili své možnosti a co hůř, byli i takový, kteří ani neměli v plánu něco splácet. Drtivá většina těchto lidí pochází právě z řad chudých a střední třídy. A když se bankám nevraceli peníze (olej), tak se stroj zadřel.
No a tady je další problém. Někde přišli na to, že se jim stroj zadírá a tak si půjčovali od jiných bank. Dolívali prostě olej, jak se dalo. Ale to už byl stroj tak poškozen, že jednou stranou olej nalili, druhou jim vytekl. Stroj se stále více ničí až dojde k úplnému zastavení.
Banky se sami tak zadlužili, že nemohli už ani půjčovat ani vracet. Vše krachlo na druhotnou platební neschopnost. Oni vlastně ty peníze měli, ale u zákazníků a ty byli nedostupné. Kdyby každý poctivě vrátil, co si půjčil, tak i banky vrátí, co si půjčila (jestli by si vůbec museli půjčovat?) a bylo by vše v pořádku.
Krizi tedy zavinili chudí a střední třída a špatně pracující bankovní úředníci. Vlastně zaměstnanci bank, s ohledem na jejich platy, střední třída. Špatná kontrola bank a špatně nastavené podmínky půjček. No a kontrola a nastavení podmínek je chybou vedení.
Ale za co vedení bank může, to je špatné řešení problému, tedy řešení pomocí půjček. Měli vyhodit ty, co nastavili podmínky a ty, co neudělali kontrolu a ty úředníky, kteří si dostatečně neprověřili platební možnosti zákazníků. Možná by padla jedna – dvě banky, ale mohlo se jít dál.
Takže, za krizi nemůže jen jedna vrstva lidí, ale my všichni. Neuváženým chováním. Proto nesme následky krize všichni. Nevěřme komunistům a odborům, že za vše mohou jen a jen bohatí a proč máme za to platit všichni.
Narážím na jejich nadávání, že státy ze státního rozpočtu lije peníze do bank a automobilek. No, a když už jsme u toho, kdo nejvíce přispívá do státního rozpočtu? Právě ti bohatí.
Václav Nový
báseň, Mít křídla motýlí

Mít křídla motýlí, letěl bych za tebou z lehkostí. Letěl bych na křídlech lásky po slunečním paprsku.
Václav Nový
báseň, Tvá láska je jak květ

Má milá jsi má jistota,to mi pomáhá moc. Dáváš mi zas jistotu že mohu v lásku věřit.
Václav Nový
báseň, Krásný den má lásko

Krásné ráno krásný den. Sluníčko se probudilo Ptáčci zpívají do oken. Probouzím tě pohlazením a sladkým polibkem.
Václav Nový
báseň, Ty jsi to nejlepší

Nikdy nebude den krásný, pokud nebudeš se mnou.Nikdy nebude ráno krásné, pokud se neprobudím vedle tebe.
Václav Nový
báseň, Čeho bych byl schopen pro tebe

Já přeplaval bych moře, přešel celou poušť, postavil se rozvodněné řece, postavil plamenům.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Izrael a Írán souhlasí s příměřím, oznámil Trump. Íránská diplomacie jeho slova mírní
Írán a Izrael souhlasily s vyhlášením příměří, které po 12 dnech ukončí současné boje mezi oběma...
Vedro, pašeráci, rakety. Jak jsem zažil Hormuz, kde se právě pěkně potí dějiny
Premium Kdyby si peklo chtělo otevřít na Zemi filiálku, Hormuzský průliv by byl dobrá parcela. Když tam byl...
Strašák jménem povolenka. Kolik mohou domácnosti připlácet za topení i benzin
Premium Domácnosti obchází strašidlo nových emisních povolenek, které mají už za rok a půl zdražit vytápění...
Odposlouchávali i vydírali vlivné. Rusové měli agenty v české armádě i v ČEZu
Premium Verbování lidí ke spolupráci s ruskými tajnými službami, výhrůžky, sledování lidí, odposlouchávání...

PROJEKTANT TZB (40-65.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat:
40 000 - 65 000 Kč
- Počet článků 213
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 823x