Divadlo, kam chodil Henlein i K.H.Frank.

Jedná se o Krušnohorské divadlo v Teplicích, které v roce 2024 oslavilo 100. výročí od svého postavení. Média toto výročí bohužel zcela ignorovala, přestože jde o největší divadelní budovu v Čechách.

Obrátil jsem se kvůli výročí opakovaně na Toulavou kameru ČT 1, ale nebyl zájem. Budova byla postavena ve stylu art-deco vídeňským architektem Rudolfem Bitzanem a nachází se na okraji lázeňského parku. Provoz samotného divadla byl zahájen 20. dubna 1924 slavnostním představením Vagnerovy opery Mistři pěvci norimberští.

Divadlo mělo kapacitu 1000 diváků a bylo proto využíváno i k politickým akcím. Teplice spadaly do oblasti Sudet a tak se ve zdejším divadle konaly i mítinky henleinovců, kterých se zúčastnil kromě Konráda Henleina i bývalý karlovarský knihkupec K.H.Frank, za protektorátu Čechy a Morava státní tajemník

Jednou se stalo, že Frank na veřejnosti dal průchod svým radikálním názorům a byl teplickými četníky předveden na četnickou stanici. V té době už byl poslancem říšského sněmu a díky imunitě byl četníky posléze propuštěn. Určitě se mu to moc nelíbilo.

Divadelní budova je impozantní a krásná. Stálý soubor se zde udržel až do roku 1994. Od té doby zde hostují zájezdová divadla především z Prahy. Divadlo má i pěknou velkou terasu, kde je příjemné posezení a každou středu během lázeňské sezony zde hraje hudba k tanci.

Tento blog není vyloženě politický, ale podle mého názoru je politika vše kolem nás. Teplice mají skvělé autobusové spojení s Prahou a návštěva města se vyplatí. Teplické panství patřilo několik století rodu Clary-Aldringen a někteří jeho potomci město stále navštěvují.

Zahájení letošní 871. lázeňské sezony proběhne 24. a 25.5. opět za účasti mnoha zpěváků a hudebních skupin.

Autor: Václav Kříž | pátek 18.4.2025 12:45 | karma článku: 9,74 | přečteno: 135x

Další články autora

Václav Kříž

Věčná kauza Babiš-fraška české justice. Příkaz zní jasně, Babiš musí být potrestán.

A to za každou cenu! Soudci a státní zástupci dlouhodobě šikanují předsedu ANO. Podjatost vůči jeho osobě se nedá prokázat, to by se museli aktéři sami přiznat. To ale v naší justici nehrozí. Česká republika není právním státem.

24.6.2025 v 14:00 | Karma: 35,79 | Přečteno: 775x | Politika

Václav Kříž

Kam zmizela Myrka? Co vypukla bitcoinová aféra není po paní Němcové ani vidu ani slechu!

Pokud někdo zná její místo pobytu, sdělte to nervózní veřejnosti. Paní senátorka je známá jako rigidní antikomunistka a absolutně čestná politička. Veřejnosti je také známá tím, že když objeví nějakou levárnu, je velmi zděšená!

12.6.2025 v 12:12 | Karma: 38,79 | Přečteno: 1189x | Politika

Václav Kříž

ODS - mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky! Ten Blažek se opravdu zbláznil!

Tak tu máme mezinárodní ostudu v přímém přenosu. Don Pablo sice odstoupil, ale to rozhodně nestačí. Asi čekal pochvalu od premiéra, ale ten od toho dal ruce pryč, stejně jako Stanjura. Pouze udělali kozla zahradníkem!?

10.6.2025 v 17:23 | Karma: 24,35 | Přečteno: 442x | Politika

Václav Kříž

Česká justice vyrobila dalšího mučedníka. Ano, jde o Babiše. Tu dotaci už dávno vrátil.

O tom se ale moc nemluví. Babiš rozhodně není jediný, kdo chtěl získat nějakou dotaci, ale je to miliardář, který založil nejsilnější politické hnutí u nás. Takhle by po něm šel bolševik. Jenže teď po něm jdou státní zástupci.

29.5.2025 v 15:25 | Karma: 29,58 | Přečteno: 635x | Politika

Václav Kříž

Korespondenční volba? Kdy má logiku, kdy nemá logiku. Politici o těchto voličích mlží.

Přesněji řečeno mlží politici pětikoalice, kteří silou tento zákon protlačili. Tonoucí se stébla chytá. Říká se, že korespondenční volbu může využít asi 600 000 tisíc voličů. Kdo patří do této velké skupiny? A kdo právem logiky.

23.5.2025 v 11:23 | Karma: 27,89 | Přečteno: 642x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Obří výpadek elektřiny ochromil velkou část Česka. Energetici řekli příčinu

4. července 2025  12:11,  aktualizováno  21:48

Sledujeme online Velkou část Česka včetně Prahy a dalších velkých měst postihl masivní výpadek proudu. Bez elektřiny...

A modré přilby jen přihlížely... Fotka ze Srebrenice dodnes straší Nizozemsko

9. července 2025

Seriál Nizozemští vojáci sedí na střeše obrněného vozidla, vedle sebe modré přilby. Pod nimi stojí tisíce...

Plovoucí bary a „nepřevratitelný“ raft. Na Vltavě kvete zvláštní vodácký byznys

6. července 2025  14:16

Je deset hodin ráno a na jezu v Herbertově, dva kilometry po Vltavě od Vyššího Brodu na jihu Čech a...

Proslavily ji šaty z minerálky. Topmodelka z ikonické reklamy se vrátila do Varů

7. července 2025  9:35

Michael Douglas, Dakota Johnson, Peter Sarsgaard. Celá řada hvězd a celebrit ozdobila letošní...

OBRAZEM: Stano odhalil Bartoškův poslední portrét. Dakota si napravila reputaci

7. července 2025  1:17

Jak naposledy zvěčnil renomovaný fotograf Tono Stano Jiřího Bartošku, se můžete jít podívat do...

Úřady neví o plánu ruského teroristického útoku a popřely zadržení podezřelého

10. července 2025  16:39,  aktualizováno  19:39

Úřady nemají informace o tom, že by ruské tajné služby chystaly bezprostředně teroristický útok na...

Dopad emisních povolenek? 10 tisíc na průměrnou rodinu ročně, řekl Středula

10. července 2025  5:40,  aktualizováno  19:31

Před dopadem zavedení nových emisních povolenek ETS 2 na občany varoval po jednání se zástupci...

Sídlem koalice ochotných má být Paříž, pak se ale bude stěhovat dál

10. července 2025  19:17

Paříž se stane novým stálým sídlem takzvané koalice ochotných – skupiny států podporujících...

Spory v Okamurově táboře se daly čekat, Maláčové hrozí úplné fiasko, míní politolog

10. července 2025  19:16

I když spojenectví SPD průzkumy přisuzují přes 13 procent, společný projekt se drolí. Strana PRO...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 27,74
  • Průměrná čtenost 792x
Sečtělý realista s vlastním názorem. Nikomu neberu jeho odlišný názor. Takových lidí je doufám více. Třeba nemají potřebu zašlapat oponenta do země.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.