Rudá záře nad Plzní aneb proč brání komunisté spojení dvou firem?

Je velkou otázkou proč komunisté brojí proti tomu, aby 100% městská teplárna pohltila soukromou firmu. Proč, když by město zůstalo majoritním vlastníkem, nemuselo by investovat miliardy a mělo rozhodující vliv na cenu tepla? 

Nejsem sice z regionu, ale věnoval jsem se tomuto tématu v minulosti. Sám odebírám teplo z centrálního zásobování teplem. A když jsem si přečetl v médiích článek týkající se fůze, musel jsem reagovat. Často to to totiž bývá tak, že na složitou otázku je jednoduchá odpověď. A přesně tak je tomu i v tomhle případě. Karty jsou totiž rozdány velmi přehledně. Pojďme si to tedy připomenout:

Plzeňská teplárenská spolupracuje s Plzeňskou energetikou již léta. Nicméně Křetínského teplárna již investovala do ekologizace provozu a bude moct bez omezení fungovat i nadále. A právě o ekologizaci se tu hraje, městská společnost totiž bude muset investovat 1,5 mld. korun do rekonstrukce, která sníží produkované emise. A v tu chvíli přichází na scénu Daniel Křetínský, který nabízí partnerství ve formě fůze. Tím by se investice do ekologizace odsunuly. NE VYVEDENÍ MAJETKU, ALE NAOPAK! Plzeňská teplárenská by mohla pohltit Plzeňskou energetiku a vznikl by jeden subjekt, ve kterém by majoritním vlastníkem bylo město. Jak zmínil sám Křetínský, je to výhodné pro obě strany, společný podnik by získal větší kotelní kapacitu a mohl by díky partnerství levněji nakupovat potřebné komodity jako například uhlí nebo aditiva. Zároveň by také mohl odevzdávat městu nějakou dividendu a i nadále přispívat na potřebné projekty ve městě. Výše zmíněné jen v případě partnerství. Pokud město bude chtít jít cestou vlastní, bude muset nejen investovat 1,5 mld. korun, ale zároveň i za provozu úspěšně realizovat velmi složitý projekt. A díky investičním nákladům nebude vyplácet žádnou dividendu a nebude ani sponzorovat projekty ve městě. A otázkou bude, zda udrží cenu tepla ve stávající podobě.

Poslední věta občana zajímá, zbytku nerozumí. Běžný občan chce vědět, jakou cenu tepla bude mít. A tady je další z možných výhod - fůze by měla zaručit fixaci ceny tepla na příští 3 roky a především rozhodující vliv na výši ceny v rukou města. 

Určitě vás teď napadá, proč  tedy proboha komunisté mluví o vyvedení majetku? Nechtějí jednoduše hlasovat ani pro fůzi, ani proti ní. Je to prosté milý Watsone, ALIBISMUS, nic víc za tím nehledejme. A referendum je jen přehození odpovědnosti na občana. Občana, který nemá odbornou znalost problematiky a nemůže tak zodpovědně rozhodnout. To není referendum o tom, zda chceme na náměstí hospodu, soudruzi. To je politické rozhodnutí, které byste neměli přenášet na voliče. 

Hodiny tak tikají dál a času moc nezbývá. Takový projekt totiž není na půl roku. Proto je třeba, aby zastupitelstvo jednoznačně rozhodlo. Další odkládání by totiž znamenalo ohrožení splnění emisních limitů a to by mohl být pro Plzeň docela problém. Snad tedy prosinec rudou záři nad Plzní rozežene a zvítězí rozum, ne populismus a alibismus. Ať už dojde k fůzi, nebo ne.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Krátký | úterý 28.11.2017 9:40 | karma článku: 10,11 | přečteno: 393x