Teleskop Jamese Webba, oči lidstva dokořán

Po dlouhém čekání je to tady. JWST, tedy vesmírný teleskop Jamese Webba pořídil své první záběry, které USA věnovaly celému světu. 

Myšlenka na vesmírný teleskop, který zcela bezchybně vynesla francouzská raketa Ariane 5 na francouzském kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně z dosahu zemské přitažlivosti na Boží hod vánoční A.D. 2021 souvisí s posláním lidstva. Neboť i když mnozí z nás jsou přízemní a vystačí si s gravitací a televizí, pak zvednout hlavu nahoru nám velí náš pradávný instinkt příchozích na tuto planetu.

Vidět dál a vědět víc je odvěkou lidskou touhou od dob Kolumbových a Magalhaesových, kteří nás přivedli do světů nových u nás na Zemi a nyní lidstvo zvedá zraky a díky těm nejmodernějším technologiím může nyní pohlédnout do hlubin takových, že hlubiny mořské, na jejichž hladinách se zrcadlily majáky hvězd dávných mořeplavců jsou proti tomu úplné nic. 

Neboť jakkoli prvním oknem do vesmíru byl Hubbleův teleskop, již v okamžiku jeho fungování bylo zřejmé, že k tomu, abychom se podívali Bohu pod ruce jsou jeho snímky málo. Zajisté, úchvatné fotografie mlhovin a galaxií, které nám přinesl byly tím, co podnítilo lidskou zvídavost a tak vznila myšlenka na teleskop ještě dokonalejší, na teleskop, který měl původně nést jméno Vesmírný dalekohled nové generace, ale jenž dostal nakonec své jméno podle Jamese Webba, který se zasloužil o úspěch amerického lunárního programu. tedy o přistání amerických astronautů na Měsíci. 

JWST, byl za spolupráce NASA, Evropské kosmické agentury a Kanadské kosmické agentury zkonstruován jako nástroj, který bude pozorovat vesmír v nižším frekvenčním rozsahu a to od dlouhovlnného viditelného světla (červené) po střední infračervené spektrum, což mu umožní pozorovat objekty s vysokým rudým posuvem, které jsou pro Hubbleův teleskop příliš slabě viditelné a vzdálené. 

Poté, co JWST dosáhl stanoveného místa pro pozorování, které se nazývá Lagrangeův bod, což je rovnovážný bod bez gravitační přitažlivosti, začaly se postupně aktivovat všechny jeho systémy a kalibrovat přístroje, které s sebou uvnitř nese, aby byly pořízeny první záběry, kterým dal US president Joe Biden zelenou a uvolnil je pro lidstvo.   

Hluboký vesmír.

Přičemž snímky ostatní budou následovat, což můžete sledovat online na stránkách NASA, kliknete-li na odkaz, kterým je modře zbarvená část tohoto textu.

Je to triumf génia amerického, evropského a kanadského, na kterém se podílí i Česká Republika a který lidstvu přináší poznání, o kterém se mu doposud ani nesnilo.

Protože jen tehdy, až pochopíme, že my sami jsme dětmi, které přišly z hvězd, poznáme, že ačkoli jsme zcela nepatrní, menší než zrnko písku v poušti, přesto jsme součástí celku tak obrovského, že je měřeno lidskými smysly nekonečný. 

Teprve potom opustíme věčné spory a přestaneme vést válečné konflikty, které přináší pouze jen nezměrná utrpení a spatříme sami sebe v oné ohromné kontinuitě spolu se svou pomíjivostí a prchavostí. 

Nejen vědeckými pozorováními se obohatí lidstvo díky JWST, ale tyto dají nový směr i filozofii, kultuře a umění, neboť obrazy galaxií, mlhovin a supernov, které maluje sám Bůh do dech beroucí černi, přinutí pokleknout i toho posledního, který se nazývá člověkem. 

A v pokoře tohoto pokleknutí se nakonec všichni sejdeme, abychom poté povstali a podali si ruce. 

 

Miroslav Václavek

Šumperk  

 

 

 

   

Autor: Miroslav Václavek | úterý 12.7.2022 17:00 | karma článku: 16,90 | přečteno: 334x