Britská poučení o vlastenectví (v České televizi)

Třeba se mýlím, ale vypadá to, že my Češi jsme v posledních letech zvyklí se kolektivně dojímat prakticky už jen nad úspěchy našich reprezentantů na vrcholných sportovních událostech. Příběhy ostatních, kteří by si za mezinárodní výkony ve svém oboru také zasloužili nějakou tu medaili, už tolik vidět nejsou.

Přitom jestli něco může spoluvytvářet pocit sounáležitosti se svou vlastí a určité národní pýchy, jsou to – alespoň v našich zeměpisných podmínkách – zřejmě právě velké počiny velkých lidí. Musí se však o nich psát či vysílat, musí se lidem zprostředkovat. A to přesto, že polem, na kterém jsou dosahovány, je například jen ta nudná, drahá, elitářská, pravdoláskařská kultura. Je proto přece jen fajn mít televizor a v něm veřejnoprávní televizi, protože některé příběhy a události si člověk na internetu prostě aktivně nevyhledá. A tak jsem včera usedl na gauč a dvě a půl hodiny sledoval koncert. Takový zážitek se samozřejmě nedá úplně úspěšně předat pouhými slovy, musí se to vidět. Takže zmíním jen pár momentů, kvůli kterým se mi dostal hodně pod kůži.

Viděl jsem konečně (do té doby pro mě jen „učebnicovou“) londýnskou Royal Albert Hall. Převážně koncertní, avšak celkově multifunkční aréna (slovo hala či síň opravdu není na místě), která pojme až osm tisíc návštěvníků, je mimo jiné již stodevatenáctým rokem hostitelem slavného (avšak mě dosud taky neznámého) festivalu orchestrální a klasické hudby The Proms. Tento festival trvá osm týdnů a odehraje se na něm až sedmdesát koncertů. Na závěrečném koncertu tohoto festivalu, jehož tradice je mj. jen o několik málo let mladší než např. ta tenisově wimbledonská, zahrál skvělý dvousetčlenný symfonický orchestr (a sbor) veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti BBC, který doprovázel i dva pozvané vynikající sólisty. Ten orchestr pak řídil český dirigent, který za své šestileté působení u tohoto tělesa stihl festivalu The Proms vtisknout i jeho neformální podtitul ("the world's largest and most democratic musical festival") a být vyznamenán řádem britské královny za zásluhy v oblasti hudby.

Tento muž, pan Jiří Bělohlávek (díky kterému zde zazněla i česká - Dvořákova - produkce), se zhostil i role konferenciéra, a v průběhu dlouhého, ale zvolenou dramaturgií i uvolněného a zábavného večera promlouval nejen k nadšeným divákům na místě, ale i k těm, kteří se na koncert nedostali (vstupenka na nejlepší místa stojí až čtyři tisíce liber) a tradiční hudební večer družně a v neuvěřitelně obrovském počtu sledovali na projekcích na různých veřejných místech po celé Británii. Lze si vůbec představit, aby se např. na takové Letenské pláni či na nějakém z větších pražských náměstí vytvořila taková pozitivní pospolitost lidí i jindy, než jen tehdy, dělají-li se revoluce či čeká-li se na zlaté kluky?

Britové nám ukazují, že to jde. Že jde dělat vážnou hudbu i nevážně a že to není žádná ostuda. Naopak že je to jeden ze způsobů, jak s ní úspěšně oslovit široký okruh posluchačů, hlavně těch mladých. Tím se pak mimochodem dají vytvořit i podmínky pro to, aby tato sféra zábavy netrpěla materiálním nedostatkem, a nebyla vazalem nepředvídatelných přerozdělovacích procesů někde na radnici či ministerstvu. „Stará“ kultura může být sexy a dirigenti mohou být celebritami. Hm, západ je asi pořád hodně daleko...

Spokojené tváře Britů, kteří svůj festival navštívili, nám asi rovněž ukazují, že nejen vše individuální, ale i to kolektivní, může být normální a zdravé. Tedy že může přinášet radost či dobrý pocit být nejen občanem starající se o své bydlo a platícím daně, ale i někým jako spoluobčanem. Žít život i za zdmi svého domova, pobývat ve společně a kvalitně vytvářeném veřejném prostoru, a tam se veselit, diskutovat, vzpomínat, sdílet.  Není právě něco takového podstatou a zdrojem loajálního občanství, přirozeného vlastenectví a pevného národního sebevědomí, které umí být hrdé na své, ale současně uznalé k cizímu a které je trvalejší, přesahující dobu trvání mistrovství světa či olympiády? Mají to ostrované (díky těm tradicím či něčemu jinému?) skutečně o tolik jednodušší, že k nim tyto vlastnosti přirůstají tak nějak lépe než k nám?...

Autor: Jan Urbanec | úterý 19.8.2014 12:42 | karma článku: 14,21 | přečteno: 693x

Další články autora

Jan Urbanec

Nárazníky války a míru

Myšlenka, že vojenská pomoc Ukrajině je jediným účinným způsobem, jak zastavit ruskou invazi a přivést Putina k rozumu, je v současnosti jasným ideovým mainstreamem západního světa.

2.4.2024 v 22:00 | Karma: 26,08 | Přečteno: 734x | Politika

Jan Urbanec

Ekonomie viru

V tomto období prázdnoty a marnosti je dobré připomenout naléhavou pomíjivost ekonomických prognóz. Každý den vznikají ve finančních institucích a na různých vládních úřadech tisíce projekcí hospodářského vývoje.

16.3.2020 v 22:41 | Karma: 10,29 | Přečteno: 310x | Ekonomika

Jan Urbanec

Proč necítím hněv vůči AB

Ahoj příteli, vzpomněl jsem si, že jsme tuhle nedokončili rozhovor na téma AB. Ptal ses mě, co na něm vlastně vidím. Zkusím Ti odpovědět úsporně a snad ne moc pateticky.

3.7.2019 v 4:49 | Karma: 46,72 | Přečteno: 7281x | Politika

Jan Urbanec

Revoluce proti střetům zájmů

Ať už bylo v úterý na Václaváku sto tisíc hlav či jen sto tisíc končetin, poselství přítomných moudrých a spravedlivých zaznělo jasné - je zapotřebí zatočit se střety zájmů. To je totiž v dnešní době největší společenské zlo.

6.6.2019 v 22:15 | Karma: 28,30 | Přečteno: 663x | Politika

Jan Urbanec

Platební rozkaz z Bruselu

Po půl roce od chvíle, kdy se čeští novináři rozhodli nachytat premiéra při únosu vlastního syna, se narodil další materiál, který má rozčeřit jinak poměrně klidné vody tuzemského veřejného mínění. Tentokrát přiletěl z Bruselu.

3.6.2019 v 6:10 | Karma: 34,68 | Přečteno: 988x | Politika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Šel jsem kolem a najednou gepard, líčí oceněný fotograf. Snímek vznikl náhodou

23. dubna 2025  16:08

Jedinečné snímky přírody z celého světa nabízí nová výstava na Pražském hradě Czech Nature Photo...

Pomáhali tyranovi, viní policie další tři lidi kvůli mučení ženy v Siřemi

23. dubna 2025  16:05

Kriminalisté rozšířili počet obviněných v případu ze Siřemi na Lounsku, kde Karel N. držel několik...

Vláda se připojila ke dni beze spěchu. Po Turkově jízdě ignorující předpisy

23. dubna 2025  6:06,  aktualizováno 

Přímý přenos Vláda se připojila k Národnímu dni beze spěchu. Má varovat před riziky spěchu za volantem a přimět...

Za tři roky hrozí nedostatek proudu. Pomoci má urychlení výstavby elektráren

23. dubna 2025  5:25,  aktualizováno  15:57

K rychlejší výstavbě paroplynových elektráren má pomoci novela energetického zákona, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 53
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1742x
Rodilý Ostravák, toho času pražská naplavenina, celkově hrdý Čech. Už ne svobodný, a naštěstí ještě ne rozvedený. Služebník státu.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.