Jen klid, Řecko je v pohodě - Merkelová
Ne, Řecko není v pohodě, paní Merkelová, ne nemýlím se, pane Sarkozy. Řecko má velký státní dluh a stále ho navyšuje a to že někdo takovémuto státu půjčuje další a další peníze, Řecko z dluhů nedostane. Jde ze strany německé kancléřky a francouzského prezidenta pouze o snahu trhy uklidnit slovem, nikoliv činy. Ano evropské akcie opět rostou, ale jak dlouho jim to vydrží, déle než Řecku peníze?
Pokud dostane Řecko další část již dohodnuté půjčky, může rovnou o tuto půjčku navýšit dluh, evropské akcie zase chvíli porostou a pak? Pak Řecku opět dojdou peníze, protože i přes všechny škrty, Řecko funguje stále na dluh, stále s deficitem. Půjčky jsou pouze oddalováním problému, což finančním trhům z dlouhodobého hlediska zrovna neprospívá.
A ujišťování ze strany Německa a Francie, že Řecko zůstane v eurozóně? To jen dokazuje, že obě země nechtějí přijít o vliv a to za každou cenu, za cenu zpomalování celé ekonomiky eurozóny a zemí, které jsou na ni navázany, jako například my, za cenu dalšího zadlužování, za cenu znehodnocování eura a za cenu prosazovat miliardové "záchranné balíčky" i přes nesouhlas některých zemí a jejich občanů.
Obě země, totiž dobře vědí, že pokud by eurozónu opustilo Řecko, mohou ji záhy opustit další.
Situace kolem Řecka ukazuje, že je nesmyslem mít měnu, která nekopíruje vývoj ekonomiky státu, která nezvýhodní exportéry v době krize, která nesníží reálnou hodnotu dluhu v případě oslabení státní měny. Řecko navíc díky společné měně táhne ke dnu další státy, kterými jsou Portugalsko, Itálie, Irsko a Španělsko (s Řeckem takzvané země PIIGS).
A řešení? Mnoho lidí si řekne, že tu pouze kritizuji a nenavrhuji řešení. Řešení nebude jednoduché, státy a jejich občané jsou zvyklí žít na dluh, stejně jako náš stát. A oddlužit tyto státy nebude jednoduché a nejspíše ani rychlé. Řecko by se mělo dostat z nejhoršího hlavně samo a to rázným škrtáním a sestavením prvního přebytkového rozpočtu a poté ať už samo nebo s dalšími státy opustit eurozónu, aby se situace nemohla v budoucnu opakovat.
Mohlo by se totiž stát, pokud by Řecko zůstalo, že silná německá ekonomika a nové naděje investorů potáhnou euro vzhůru, což znevýhodní podniky v "utaženém" Řecku.
Řešením rozhodně nejsou stále nové a nové půjčky výměnou za škrtání v rozpočtu Řecka. Řecko by, stejně jako další státy, ve vlastním zájmu mělo škrtat a to bez žádání o další a další peníze a pokud je podle Řeků situace neúnosná, mělo by raději vyhlásit bankrot, než prohlubovat dluh a prodlužovat nervozitu na finančních trzích.
Samozřejmě bankrot není příjemná věc, ale je lépe snesitelný, pokud si ho Řecko připustí a připraví se na něj, než stále zvětšovat dluh, který zemi tlačí ke dnu.
I pokud by Řecko zbankrotovalo, mělo by eurozónu opustit, aby se mohlo postavit na vlastní nohy, nikoli na nohy Němců a Francouzů, kteří Řecko nebudou podpírat donekonečna a jejichž naprosto jiná úroveň ekonomiky může Řecko znovu poslat na kolena.
Autor je místopředsedou Plzeňského krajského sdružení Strany svobodných občanů (Svobodní).
Lukáš Týnovský
Lézt EU do zadku se vyplácí?

Když šéf v práci oceňuje své podřízené pouze podle toho, jak moc jsou k němu loajální a jak mu lezou do zadku, pomyslíme si obvykle, že to o jeho inteligenci něco vypovídá. Zvláště pokud nemáme zálibu v podlézání.
Lukáš Týnovský
Revoluční přímá volba

O první přímé volbě prezidenta se hovoří s nadšením a je všude probírána, ale co je na ní tak převratného? No přeci si zvolíme sami prezidenta. Ale budeme z výsledku stejně nadšeni jako ze zavedení přímé volby?
Lukáš Týnovský
OC Corso aneb kde je levice a pravice?

Kauza OC Corso ukázala kromě jiného i to, kdo je v Plzni chová spíše pravicově a kdo spíše levicově. Výsledek je naprosto fascinující, ale odpovídá prapodivnému celorepublikovému trendu.
Lukáš Týnovský
Prezidentská zamilovanost

Je jen jedno téma které se řeší více a déle než prezidentská amnestie, tím jsou volby nového prezidenta. Osobně mě velmi překvapilo kolik lidí se do diskuzí na téma voleb připojilo. Nutno dodat, že jsem byl překvapen mile.
Lukáš Týnovský
Ministerstvo běhu

Vláda se rozhodla sloučit všechna ministerstva do jednoho „superministerstva“ běhu, aby tak ušetřila daňovým poplatníků nemalé peníze. Zda bude dosáhnuta opravdu úspora jsem zjišťoval.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
VIDEO: Národní divadlo rozzářila světelná show ke 120. výročí Kytice
Budova Národního divadla se ve středu večer proměnila v plátno pro působivou světelnou show, která...
Zasáhli jsme ruskou továrnu na drony, tvrdí Ukrajinci. Denně jich vyrobila i tři sta
Ukrajinská armáda provedla vzdušný útok na podnik vyrábějící útočné drony v ruském Tatarstánu....
Hasiči uhasili hořící plasty u Rynholce. Policie prověřuje dva trestné činy
Hasiči uhasili celou plochu hořících plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce, zplodiny už...
„Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali
Přímý přenos Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do...
- Počet článků 18
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1339x