Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdraví Duškové v nemocné společnosti

Kontroverzní vyjádření Jaroslava Duška stále rezonují a stále podněcují společenskou diskusi. Někdy to vypadá tak, že těmi zdravými jsou ezoterikové, šarlatáni, pavědci, blouznivci a blázni a nemocní jsou ti, kteří je nechápou.

Už je to více jak měsíc, kdy známý herec Jaroslav Dušek pocítil potřebu vysvětlit národu, jak je to s těmi zdravými a nemocnými, a jak vlastně funguje svět, o kterém si někteří z nás bláhově myslí, že jeho podstata je racionální a je založen na vědecky poznaných a podložených skutečnostech, a ne na magii a kouzlech, která vytváří a živí lidská fantazie. Včera toto téma na iDnes opět otevřela Ivana Lesková a upozornila na to, že s Duškem sympatizují i někteří lékaři.

Osobně bych řekl, že názory Jaroslava Duška jsou důležité jen pro Jaroslava Duška, ale ono to asi bude složitější. Před lety jsem se na docela dlouhou dobu dostal do kontaktu s lidmi jak vystřiženými z Harryho Pottera, respektive žijící své životy jako svůj fantazy román. Nikdo neví, kolik lidí propadlo představám ezoteriků, okultistů, čarodějů a celé škály pavědců, ale je jisté, že tito lidé významně ovlivňují společnost, která se právě tímto stává dle mého přesvědčení v určitém smyslu nemocnou.

Na stranu druhou bych chtěl podotknout, že je v této oblasti těžké dělat kategorické soudy a škatulkovat lidi s určitými alternativními názory a přístupy. Jde logicky o škálu na jejímž jednom konci jsou učinění blázni a na druhém lidé s otevřenou myslí zdráhající se automaticky přijímat mnohdy překonaná dogmata. Nechci stanovovat polohu, kde se nachází pan Dušek, ale z příslušného článku mám pocit, že se ho zastávají lidé, myšleno lékaři, pohybující se jaksi na hraně seriózní medicíny, což asi mohou být lidé pro lékařskou vědu užiteční, stejně jako škodliví, přičemž je patrně v reálném čase těžké to posuzovat.

Řekl bych ale, že v této problematice panuje jedno zcela zásadní nedorozumění. Myslím, že už dnes žádný odborník nezpochybňuje, že lidské zdraví ovlivňuje velké množství faktorů a proces léčby a uzdravení je taktéž velmi komplexní záležitostí, přičemž vůle, psychika i víra v uzdravení hrají významnou roli. Nemoc a zdraví ovšem nejsou jen otázkou volby. Zdravý životní styl, stejně jako psychická rovnováha jistě významně ovlivňují lidské zdraví, ale, zjednodušeně řečeno, se vám asi slepé střevo nezanítí proto, že učiníte nějaký amorální skutek. Stejně tak platí, že člověk nemůže na základě vlastního rozhodnutí změnit svou genetickou výbavu, která má na jeho zdraví zcela zásadní vliv. Snadno lze na základě dlouhého života a pokojného stáří zločinců a různých kreatur zpochybnit skutečnost, že lidské zdraví, délku života či jeho milosrdný závěr ovlivňuje naše morálka a naše skutky.

Žijeme v době, kterážto není, myslím, o nic nemocnější než jiné doby, v níž jsme svědky velké renesance různých alternativ, které jsou v přímém rozporu s vědeckým poznáním i vědeckotechnickou podstatou tohoto světa. Náš život fatálně ovlivňují vědeckotechnické „zázraky“, ale jsme ochotni si nechat hádat z ruky, z karet či z horoskopů. Lékařská věda stále přináší další a další poznatky o fungování našich těl, které vedou k novým léčebným metodám, a přitom se mnozí z nás uchylují do rukou různých šarlatánů, a máme i tendenci věřit vykladačům jakési dosud nepoznané „Pravdy“, jakým je třeba právě Jaroslav Dušek.

Dokud má ona alternativa podobu hry ne nepodobné Duškovým Čtyřem dohodám, je dle mého soudu vše v pořádku, přičemž vedle zábavného balastu promlouvá skrze autora a herce i jistá moudrost. Pokud nás ale alternativní výklady a principy počnou odvádět od exaktně ověřených skutečností k ničím nepodloženým spekulacím, může to mít různé neblahé společenské dopady, a to i ty s tímto zdánlivě nesouvisející. V medicíně máme nepochybně značné rezervy v kvalitě péče i v přístupu k pacientům, což je třeba stále napravovat, to by nás však nemělo vést k využívání služeb čarodějů včetně těch, kteří kouzlí na zdánlivě vědeckých základech.

Mentálně zdravá společnost, což je jen nedosažitelný cíl, ke kterému je třeba se přibližovat, se logicky sestává z mentálně zdravých jedinců (v tom tkví podstata té nedosažitelnosti). Podmínky proto mohou být zabezpečovány stejně jako v jiných oblastech jen prolínajícím se procesem výchovy a vzdělání. Některé alternativní přístupy mohou vést k hledání nových cest, jiné k tmářství. Možná je někdy i pro odborníky těžké je rozlišovat, jindy však k tomu postačí selský rozum. Tímto fokusem lze hodnotit i názory pana Duška: Ano, můžeme zásadně ovlivňovat naše zdraví, ale jsme limitováni faktory, které ovlivnit nemůžeme a nemoc se tak nestává otázkou naší volby.

Autor: Jiří Turner | středa 6.9.2023 7:08 | karma článku: 35,30 | přečteno: 3639x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3672x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

ANALÝZA: Výstřel na Trumpa oživuje temné duchy minulosti a změní Ameriku

14. července 2024  10:35

Premium Sobotní pokus o atentát na Donalda Trumpa je zlomovým bodem nejen v probíhající prezidentské...

Jen milimetry od katastrofy. Střelce dělily od Trumpa pouhé desítky metrů

14. července 2024  9:58,  aktualizováno  10:18

Atentátník, který se pokusil zastřelit exprezidenta Donalda Trumpa, se podle tajných služeb dostal...

Běloruské vojenské jednotky se stahují z hranic s Ukrajinou, oznámil Lukašenko

14. července 2024  9:25

Napětí na hranici mezi Běloruskem a Ukrajinou se zmírnilo a dodatečné vojenské posily, které byly...

Zvednutá pěst jako gesto nezlomnosti. Atentát na Trumpa stvořil ikonické fotky

14. července 2024  9:16

Dvě fotografie, na nichž zkrvavený americký exprezident Donald Trump na předvolebním mítinku v...

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...