Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Také si myslíte, že bůh stvořil jen dvě pohlaví?

Bez ohledu na víru v boží existenci a poznatelnost boha, vše živé na zemi se vyvinulo evolucí, a právě evoluce způsobila tu fantastickou pestrost, v rámci které vzniklo mnoho výjimek od domnělé pevné binárnosti pohlaví.

Současná podoba života na naší planetě je výsledkem evolučního procesu, to je realita, nikoli jedna z hypotéz. Tato skutečnost není v rozporu s názorem na existenci nějaké vyšší síly, která učinila příslušný impuls, či jakkoli jinak do evolučního procesu zasahuje nebo ho dokonce řídí. Názory na existenci boha (a to v jakékoli podobě), či jeho neexistenci jsou naopak pouze názory, jejichž správnost nelze dokázat, ani vyvrátit. Víra v doslovnou podobu biblického stvoření však není ničím jiným než bigotním tmářstvím, které ignoruje zcela nezvratitelné poznatky vědy. To jen tak na úvod.

Nepřijde mi moc šťastné lidskou různost ve smyslu sexuální orientace, transgenderu a podobně obhajovat růzností a pestrostí přírody. Člověk se již dávno v řadě ohledů od přírody odpoutal, jsme sice stále biologicky determinováni, ale prošli jsme a stále procházíme sociálním vývojem, který mnohdy nemá s přírodními procesy mnoho společného. O to více mě překvapuje, když někteří málo informovaní lidé používají pro svá odmítavá stanoviska na lidskou různorodost onu absurdní představu, že bůh stvořil jen muže a ženu, samečka a samičku, a nic jiného neexistuje. Všechno je totiž trochu jinak.

Binární princip „samec a samice“ je typický pro obratlovce a členovce. Pro mnoho nižších organismů to neplatí vůbec a řadu výjimek najdeme třeba u hmyzu i mezi obratlovci. U sociálního hmyzu (včely, mravenci, termiti apod.) existuje více pohlaví, respektive specifické kasty bezpohlavních tvorů. U jiných skupin hmyzu vůbec neexistují samci a tyto druhy se rozmnožují partenogeneticky. Jiní živočichové jsou nositeli obou pohlaví nebo během svého života pohlaví mění. Ničím výjimečným není u zvířat ani asexualita nebo projevy homosexuality.

Příkladně některé ryby jsou hermafroditi, každý jedinec může tedy produkovat samčí i samičí pohlavní buňky. Někdy u nich samčí a samičí orgány fungují současně, jindy jde o sekvenční hermafroditismus, což je ona změna pohlaví během života. Na začátku dospělosti je konkrétní jedinec samicí, ale později se z něj stane samec. Známe i druhy, které dokážou „přepínat“ pohlaví opakovaně. Jsou i hermafroditické ryby, u nichž o pohlaví rozhoduje sociální postavení v rámci skupiny tvořené jedním či několika velkými dominantními jedinci jednoho pohlaví a větším počtem malých jedinců druhého pohlaví. Pokud dominantní ryba už nedokáže udržet svoje vůdčí postavení nebo ji třeba sežere predátor, jedna rybka postoupí na společenském žebříčku výš a změní přitom pohlaví.

Evoluce je tedy velmi kreativní, a pokud jde o pohlaví jedinců sexuálně se rozmnožujících druhů, dá se „její přístup“ označit jako velmi liberální. V případě potřeby jde skoro všechno a nic není trvalým problémem. Jak už jsem uvedl, přijde mi zbytečné obracet se na „liberálnost“ přírody proto, aby se tím obhájilo právo lidí na odlišnost, na homosexualitu, asexualitu, transsexualitu, pohlavní nevyhraněnost a podobně. Argumenty pro nezpochybnitelnost onoho práva nejsou v učebnicích biologie a nejsou ani v bibli či jiném posvátném textu. Je to pouze otázka lidské vyspělosti, tolerance a morálky. Navíc mi přijde docela směšné, že v dnešní hodně problematické době někoho trápí sexuální orientace a genderové nestandardy jeho bližních.

Tento článek je reakcí na blog Františka Mikeše: Stvořitel dal světu jenom dvě pohlaví!

Autor: Jiří Turner | neděle 2.1.2022 16:46 | karma článku: 20,39 | přečteno: 1174x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3672x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Nejednat s Patrioty se nám vymstí. Babiš to doma využije, říká Vrecionová

18. července 2024

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) V europarlamentu vede tříčlenný klub ODS ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR)....