Pravdivé výmysly aneb cosi o satiře
Abdéra bylo město ve starořecké Trákii, které mělo být v tamní lidové slovesnosti místem, kde žijí hlupáci a jacísi venkovští balíci. První zmínka o něm je v díle řeckého satirika Lúkiana, jehož dílo v novověku inspirovalo Martina Wielanda a později také Voskovce a Wericha, jejichž hra Osel a stín je zasazena právě do Abdéry, ale její děj však čerpá spíše z Aristofanových satir. Ve francouzské literatuře se objevuje obdobné městečko Brétizy, německým městem podivínů je Schild, Nizozemci mají svůj Kampen, Angličané Gotham, v Polsku městečku hloupých říkají Pacanów, v Srbsku Balov a ve Švédsku Tälje. No a my máme Kocourkov.
Kocourkovské příběhy vznikly patrně stejně jako jejich cizí obdoby coby lidová satira a z ústně předávaných anekdot se postupně dostaly do literatury. Už v 17. století se u nás kocourkovské historky objevily v knížkách lidového čtení, roku 1832 vydal Josef Jaroslav Langer svou alegorickou prózu Den v Kocourkově, mezi lety 1847–1848 vycházely Prokopu Chocholouškovi kocourkovské příběhy v osmi svazcích pod názvem Kocaurkow. V české literatuře se však klasikou kocourkovského žánru stala až kniha Ondřeje Sekory Kronika města Kocourkova, přičemž autor populárního Ferdy Mravence uvádí, že první historky o Kocourkově slyšel v dětství od svého otce.
Ještě před Sekorovým zpracováním proslavil fiktivní Kocourkov film U nás v Kocourkově, který podle předlohy Karla Poláčka natočil v roce 1934 Miroslav Cikán, jenž do hlavní role obsadil Jana Wericha a do rolí vedlejších celou plejádu tehdejších filmových hvězd. Film má prvky filmové grotesky i určité společenské satiry, která nemá takový absurdní charakter jako příběhy z pozdější Sekorovy knihy, a přestože vzniká ve stejné době jako zmíněná hra V&W Osel a Stín, postrádá jakoukoli protinacistickou notu, kterou se naopak hra Osvobozeného divadla vyznačovala.
Charakter příběhů Kroniky města Kocourkova je dán tím, že je tato kniha jako většina Sekorovy tvorby určena dětem, pro které je jistě k pochopení lidské hlouposti vhodnější ztvárnění očividně nesmyslných příběhů. Proto také lingvistické použití kocourkovských příměrů má poukazovat na úplnou absurditu počinů. Kocourkovská komunální satira má logicky cílit na představitele měst, obcí, případně států, kteří dělají věci zdravému rozumu odporující. Tímto se vlastně dostávám k meritu tohoto článku, jehož myšlenková příprava je právě opačná, tedy jak se některé reálné činy politiků blíží bláznivým kouskům jejich literárních předloh.
Vraťme se ale ještě k Lúkianovi. Tento filozof, básník a v prvé řadě satirik se narodil v Samosatě (dnes turecký Samsat) a jeho řecky psané dílo je s ohledem na dobu vzniku (2. stol. n.l.) pozoruhodné. Společným rysem jeho próz, většinou krátkých dialogů je zesměšňování náboženských představ, mýtů, pověr a bludů. Jeho satirické dílo pak tepe do lidské hlouposti a do společenských nešvarů, kteréžto se za těch téměř dva tisíce let příliš nezměnily.
Divadelní hra Osel a stín z pera pánů Voskovce a Wericha je rozhodně více než jen komunální satirou, autoři skrze humor kritizují společenské nešvary, ale i negativní aspekty politiky. Ve hře také zaznívají narážky na Hitlera, Mussoliniho a Dollfusse. Kocourkovština se však v podobě všemožných absurdních situací a dějových zvratů prolíná celým dramatem, což je prvek, který satiře sluší a bezesporu funguje už tisíce let.
Tato malá sonda do kocourkovské satiry má v zásadě pouze jediný důvod: Satira, ať už politická, komunální či obecně společenská může mít mimořádnou sílu, kterážto není vedena skrze pomluvy, vulgární útoky, bezzubé glosy nebo obehrané kritické komentáře, ale prostřednictvím humoru. Má také jednu specifickou vlastnost: velmi obtížně se jí čelí. Kritika se dá zpochybnit, pravdivou informaci lze přebít lživými informacemi, ale útok na satiru a satirika končí většinou jen zesměšněním útočníka.
Satira má však i jedno velké úskalí. Je to, ač si někdo možná myslí opak, mimořádně těžká disciplína. Dobrému satirikovi totiž nestačí jen smysl pro humor, talent, nápaditost a kreativita, ale musí mít mimořádný cit, aby odhadl správný okamžik, a hlavně správnou míru síly té či oné satiry. Umírněná satira není účinná a může působit až hloupě, a když se to s radikálností přežene, může ta snadno vyvolat obecný odpor.
Vrátím-li se ke kocourkovské satiře Ondřeje Sekory, je patrné, že satirickému pohledu se dá učit již od dětství. A jak to tak bývá, z dítěte, které umí aplikovat do svého života humor, vyroste dospělec, který může humor včetně satiry konzumovat, tvořit a také ho dokáže, stane-li se sám terčem, přijmout.
Satira, dříve česká parádní disciplína, se vytrácí. Lze sice zaregistrovat mnohé pokusy, a to v různých formách, ale dle mého soudu a vkusu jim vždy něco chybí. Autoři často sklouznou do trapnosti, zbytečné vulgarity anebo naopak svázáni všudypřítomnou korektností plnohodnotnou satiru vlastně ani neprodukují. Neměli bychom také zaměňovat satiru a nekorektní humor. Podstatou satiry je nekorektní legrace, ale nekorektní humor není sám o sobě satirou.
Specifickým druhem satiry je satira politická. Dobrá politická satira je ještě komplikovanější v tom, že kromě zmíněných podmínek si musí autor počínat velmi chytře a někdy i odvážně. Dle mého soudu je aktuálně jediným kvalitním politicko-satirickým pořadem Šťastné pondělí Jindřicha Šídla. Myslím si, že právě tento ostřílený novinář přesně naplňuje to, co bylo výše zmíněno. Přestože je obecně známo, jak je Šídlo ideologicky a politicky orientován, pálí do všech a do všeho, co se mu jeví směšné, hloupé a také nebezpečné. Lze si všimnout, že je za to upřímně nenáviděn politiky z celého politického spektra, což je pro satirika nejvyšší možné ocenění.
Je to tak, satira musí vytvářet kontroverze a satirik musí být nenáviděn či v lepším případě neoblíben těmi, které zesměšňuje a tím i jejich posluhovači i příznivci. Onehdy jsem se tuto skutečnost pokusil vyjádřit v jednom dvojitém limeriku, kterýžto pro odlehčení připojuji:
Když stahují satiriky
v zájmu lepší politiky
pro výstrahu z kůže,
potěšit to může
prezidenta republiky.
*
Jenže kůže satiriků
řve na celou republiku,
z bubnu jak z té basy
na šéfa hradní chasy
o všech svinstvech do puntíku.
Jiří Turner
Homo rupestris – druh ohrožený vyhynutím

Je známo, že už naši dávní předci osidlovali místa, která jim příroda sama nabídla. Jeskyně a převisy pak po nich v moderní době osídlil novodobý „člověk skalní“.
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa V.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Ochrana přírody v Krkonošském národním parku na vlastní oči

Shodou okolností jsem se na své cestě dostal do Krkonoš právě v době kauzy „Luční bouda“. Vždy jsem býval spíše na straně ochránců. Teď mám trochu pochybnosti.
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa IV.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Svéráz nocování se psy

Není spaní jako spaní. Spaní v přírodě se dvěma černými princeznami se vyznačuje řadou specifik. O to více to platí na dlouhé cestě.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
U Splitu vypukl požár. Stovky turistů včetně Čechů museli evakuovat
Na jihu Chorvatska poblíž druhého největšího města Splitu vypukl v sobotu ráno požár, který si...
V Londýně a Berlíně demonstrovaly desetitisíce lidí na podporu Palestiny
Desetitisíce lidí demonstrovaly dnes v Londýně a Berlíně na podporu Palestinců a proti izraelské...
Horkovzdušný balón v Brazílii zachvátily plameny. Nejméně osm lidí zemřelo
Při nehodě horkovzdušného balónu, který se v sobotu zřítil ve státě Santa Catarina na jihu...
Bělorusko propustilo Cichanouského. Jeho žena poděkovala Trumpovi
Běloruský opoziční lídr Sjarhej Cichanouski byl propuštěn z vězení, uvedla v sobotu na sociální...

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...
Seznam rubrik
- Cesta kolem Česka
- Tenkrát na blízkém Východě
- Komentáře, úvahy a glosy
- Próza
- Poezie
- Básnická abeceda
- Limeriky a jiná satira
- Zápisník přírodouzpitce
- Eseje a fejetony
- Recenze, medailony, historie
- Průvodce dospívající dívky
- Pes by to nežral
- Antické frazémy
- Biblické frazémy
- Brdské historky
- Podbrdské historky