Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obvinění z týrání koně jako syndrom nemocné společnosti

Německá pětibojařka a její trenérka, dvě hysterky, které mentálně nezvládly situaci, když si o medaile bojující závodnice vylosovala problematického koně. To se stává, ale za pozornost stojí dohra celého incidentu a různé reakce.

Ty zprávy s příslušnými videi prolétly během olympijských her světovými médii, ale jsou ve své podstatě stále aktuální, protože onen incident měl a má různé dohry. V zásadě jde právě o ty dohry, a ne o vlastní událost, která má sama o sobě takový trochu tragikomický nádech.

Součástí moderního pětiboje je i parkúr, který ovšem závodníci absolvují na koni, kterého si vylosují, což může být problém i pro dobrého jezdce a stalo se to osudným i německé reprezentantce Annike Schleuové, která závodí pod vedením Kim Raisnerové. Z přiložených zpráv a videí je patrné, co se stalo.

Schleuová měla šanci na čelní umístění, ovšem pro parkur si vylosovala neposlušného koně jménem Saint Boy, který se začal vzpouzet a odmítl absolvovat překážky.  Pětibojařka se snažila zvíře přimět poslušnosti pomocí bičíku, k čemuž ji vyzývala i trenérka sama, která posléze koně pěstičkou udeřila do zadku. To pochopitelně nemělo žádný faktický efekt, ale chování obou žen strhlo lavinu.

Ono chování obou žen bylo z mého pohledu trapné, emoce ke sportu patří, ale nevím, jestli právě takovéto. Závodnice i trenérka se veřejně zesměšnily, a tím celá záležitost mohla být také uzavřená. Nad tím, co se však začalo posléze dít, zůstává rozum stát. Světová unie moderního pětiboje vyloučila trenérku Raisnerovou z olympijských her a razantně zareagovala i německá delegace.

Aby toho však nebylo málo, žalobě čelí nejen trenérka a jezdkyně, ale i Mezinárodní olympijský výbor a Mezinárodní jezdecká federace. Přijde mi zcela absurdní žalovat někoho za to, čeho jsme byli svědky, ale žaloba na porušování práv zvířat už je skutečně z mého pohledu zcela v rozporu se zdravým rozumem.

Na jednu stranu je třeba vnímat fanatické ochránce zvířat stejně, jako jiné fanatiky, tedy spíše než o rozumu, je třeba mluvit o přemrštěných emocích a notné dávce pokrytectví, ale za pozornost stojí, jak na to reagovala veřejnost třeba právě v Německu. Zdá se, že ta se kloní spíše k postoji německých a švýcarských „ochranářských“ organizací a reakce příslušných institucí tomu odpovídají. Světová unie moderního pětiboje (UIPM) uvedla že začala pracovat na opatřeních, která mají zlepšit podmínky koní a jejich ochranu před týráním.

Lidé, kteří práci s koňmi a jejich výcviku rozumí, potažmo lidé, kteří mají reálnou povědomost o tom, jak takové procesy vypadají, jsou patrně v defenzivě a mlčí. Ťukne-li koni do zadku pěstí subtilní žena, nestane se nic a nic by se reálně koni nestalo, kdyby ho do toho zadku praštil vší silou Arnold Schwarzenegger ve svých nejlepších letech, stejně tak ani rozumné používání bičíku není žádné týrání. Namístě je mluvit snad jen o etice, a to zvláště o emocionálních projevech, které na laickou veřejnost nemusí působit dobře.

Na druhou stranu by měla být veřejnost srozuměna s tím, že kůň není pes, že je to stále „divoké“ a nezávislé zvíře, při jehož výchově a výcviku je určitá míra násilí většinou nutná, a to mimo jiné i pro bezpečnost jezdců a všech, kdo s koněm přijdou do styku. Podotýkám, že jen určitá míra, a od lidí, kteří tomu rozumí a nejednají ve vzteku, natož pak na základě nějakých agresivních či sadistických choutek, ale naopak koně milují.

Aktivity ochránců práv zvířat by pak měly dle mého soudu směřovat proti reálnému týrání zvířat a zcela nevhodnému zacházení a podmínkám chovu zvířat hospodářských. Ukájet se na medializovaném vystoupení zmíněných dam, je pak zcela zbytečné a trapné. Otázkou však je, kde jsou v současné době ve společnosti (zejména v té západní) hranice absurdní korektnosti spojené s pokrytectvím.

https://www.irozhlas.cz/sport/olympijske-hry/tyrani-zvirat-parkur-trestni-oznameni-mezinarodni-olympijsky-vybor-annika-schleu_2108171218_mim

https://www.denik.cz/ostatni_sport/tyrani-kone-na-olympiade-svet-ma-novou-aferu-cesi-jen-krouti-hlavou-20210818.html

https://www.idnes.cz/oh/tokio-2021/wild-beim-wild-kone-olympijske-hry-trestni-oznameni.A210817_125424_olympiada-tokio-2020_tof

Autor: Jiří Turner | středa 18.8.2021 19:11 | karma článku: 45,05 | přečteno: 9132x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3671x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

KOMENTÁŘ: Letištní zavazadlové peklo. Proč chaos na Ruzyni přesáhl obvyklé meze

13. července 2024

Premium Když člověku na dvou ze tří dovolených rozmlátí letecký dopravce kufry, začne se jeden téhle fáze...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  12:29

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Izrael útočil v humanitární zóně Pásma Gazy. Zemřely desítky lidí

13. července 2024  12:19

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Festival Pohoda ukončili, při bouři se zřítil velký stan. Zranili se i Češi

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  13.7 11:54

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...