Normalizace na Hradě, "17. listopad" pod Hradem a před Hradem
Možná se někdo nechal unést a dožadoval se i čehosi nereálného a nedemokratického, ale obecně byla demonstrace reakcí na skandální prezidentův inaugurační projev, odůvodněné pocity ohrožení nezávislosti médií, zvláště České televize, vládnutí vlády bez důvěry s trestně stíhaným premiérem, kterou v rozporu s ústavními zvyklostmi posvětil prezident Zeman. Náhodou také v době demonstrace oznámil slovenský premiér Fico, že nabízí svou demisi, což byla velmi motivující informace.
Právě příklad Slovenska může sloužit ke kvalifikaci těchto událostí. Na Slovensku neprobíhá žádný převrat ani politický puč, neprobíhá tam nic nedemokratického. Lidé prostě na základě nějakých událostí a informací, které odstartovala vražda novináře a jeho snoubenky po mnohých předchozích signálech ztratili důvěru ve svou vládu. To by samo o sobě nemuselo vyústit v politickou krizi, kdyby tyto názory nesdílel i prezident, opozice (která toho pochopitelně využila) a také koaliční partneři Směru. A věci se začaly dít. Vláda, která se zkompromitovala, pod tlakem veřejnosti, opozice a prezidenta a za přispění koaličních stran patrně spěje k demisi.
Premiér Fico příjemně překvapil pragmatickým vyhodnocením situace a položil na stůl podmínky demise, které jsou zcela legitimní. Požaduje, aby byly respektovány poslední volební výsledky, koaliční smlouva, a také to, že jeho strana navrhne nového premiéra. Těžko něco namítat. I prezidentovy požadavky to splňuje (dokonce překračuje) a parlament rozhodne, jestli taková vláda dostane důvěru nebo půjde Slovensko do předčasných voleb. Takto se chová sebevědomý národ, slušný prezident a konečně (přestože Roberta Fica nemám v lásce) i realisticky a odpovědně jednající premiér.
České republice by toto mohlo být příkladem. Prezidentovi, premiérovi a hlavně lidu, který by se měl probudit z letargického pocitu, že takto jsme si rozdali karty ve volbách, tak se s tím nedá nic dělat. Ne, nedají se zvrátit výsledky svobodných voleb, ale lze jasně deklarovat, že volení zástupci nesmí skutečnosti, že byli demokraticky zvoleni, zneužívat. O to jde. Prezident nemá překračovat své pravomoci, ohýbat Ústavu a už vůbec se nemá vymezovat proti svobodě médií, a to i přesto, že mu nejsou nakloněna. Premiér má ctít ústavní zvyklosti a měl by též prodělat osobní sebereflexi.
Přijdou na to sami, nebo bude třeba, aby do ulic vyšly ne tisíce, ale desítky nebo statisíce lidí? Uvidíme. A uvidíme i to, jestli u nás ještě existuje občanská společnost, nebo, jako už vícekrát, zalezeme a počkáme, jak to dopadne. V takovém případě je jasné, že to dopadne zase blbě.
Jiří Turner
Když se v ráji setmělo
Rajská zahrada by měla být místem veskrze harmonickým bezpečným a milým. Ovšem jen do té doby, než Eden ovládne démon, fotbalový démon.
Jiří Turner
Felvidék, Pozsony a Kassa
Nebo, chcete-li, Oberungarn, Pressburg a Kaschau. Slovákům se evidentně tyto cizí názvy nelíbí. Ovšem i my drze říkáme Drážďany, a ne Dresden, Mnichov, a ne München.
Jiří Turner
Babiš v koutě
I králík vás pokouše, když mu nedáte možnost utéci, o kryse ani nemluvě. Člověk zahnaný do kouta může vyjednávat, hrát o čas a také taktizovat.
Jiří Turner
Zachraňte Timmyho!
„Timmy is free!“ Buď přežije, nebo zemře na volném moři. Úsilí zachránit zmatenou velrybu je dojemné. Osud milých zvířátek nás evidentně zajímá více než osud nemilých lidí.
Jiří Turner
Landsmannschaft v Brně
Neví-li někdo, jak nastolit kontroverzní společenské téma, stačí zmínit Sudetoněmecké krajanské sdružení. No a když se má jeho sjezd uskutečnit v Brně, musí čeští nacionalisté na barikády.
| Další články autora |
Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou
Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče
Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi
Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...
MS hokej 2026 online: Česko chce proti Slovinsku navázat na výhru s Dánskem
Čeští hokejisté dnes pokračují na mistrovství světa druhým zápasem základní skupiny. Po úspěšném...
Češi vstoupili do MS v hokeji 2026 vítězně. Ve Fribourgu ovládli zápas s Dánskem
Česká hokejová reprezentace vstoupila do mistrovství světa ve Švýcarsku vítězně a zapisuje první...
Nenápadný hodinář v šílené situaci. Dianiška uvede devadesátkovou romanci
Režisér a dramatik Tomáš Dianiška, jeden z oceňovaných originálů českého divadla své generace, se...
Strany v Plzeňském kraji chystají kandidátky, některé ještě nezveřejnily lídry
Strany v Plzeňském kraji naplno připravují kandidátky pro podzimní komunální volby. Některé už mají...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
Seznam rubrik
- Cesta kolem Česka
- Od hlouposti k šílenství
- Omen - Women
- Tenkrát na blízkém Východě
- Komentáře, úvahy a glosy
- Próza
- Poezie
- Básnická abeceda
- Limeriky a jiná satira
- Zápisník přírodouzpitce
- Eseje a fejetony
- Recenze, medailony, historie
- Průvodce dospívající dívky
- Pes by to nežral
- Antické frazémy
- Biblické frazémy
- Brdské historky
- Podbrdské historky
- Frazémy
- Nápravník islámských bubáků




















