Jak je ti Rakousko? Ouzko.., ouzko…,ouzko?

Pokud ne, mělo by být, a  to z důvodu  výsledku prezidentských voleb. Ten neunikl pozornosti mnohých blogerů, kteří vesměs želí Hoferovy těsné prohry a Pyrrhova vítězství Van der Bellena. A ani pro mě to nebyla pozitivní zpráva.

Pro mě je smutnou zprávou úspěch Norberta Hofera . Ano, je to úspěch, protože za ním stojí s ohledem na „méně disciplinovanou“ voličskou základnu více jak polovina Rakušanů. Těsné formální vítězství Van der Bellena mi pak nepřijde o nic veselejší. Kdyby však takový výsledek byl v obdobné volbě u nás, řekl bych, že náš národ dostává rozum.  Mohlo by se analogicky konstatovat, že ho Rakousko ztrácí, ale to by bylo hodně zjednodušující. Populistická hnutí jsou na vzestupu, stejně jako jednotliví politikové takovéto praktiky provozující a politologové si nad tím marně lámou hlavy, protože se již zcela stírají rozdíly pravicové a levicové a vše řeší jakási absurdní otázka: „Jsi s uprchlíky nebo proti nim?“ jako by snad na tuto otázku, kromě vyšinutých jedinců na obou okrajích spektra, někdo dokázal jednoduše odpovědět. Jako mantru opakujeme: je krize. Krizové situace, a to daleko krizovější, však stíhají svět, co je světem, a přesto v moderních dějinách se v těchto situacích lidé uchylovali většinou nakonec k pragmatickým osobnostem a ne ke žvanilům, dobře věda, jak to nakonec dopadlo, pokud někde učinili opak.

Ale evropská civilizace už sedmdesát let žádnou skutečnou krizi nezažila a lidé zapomínají.  Nevím, jestli je to ten pravý důvod, ale nic jiného mě nenapadá. Blahobytná a rozmazlená Evropa mění ideály za klid, plná břicha a benefity. Žádné „pot, slzy a krev - a vaše děti se budou mít dobře“, ale „klid, pokoj, žádné rušivé elementy a žádné slevy ze standardu- teď ani jindy“. Naštěstí i u části  nespokojených nebo o „své jisté“ se bojících občanů zatím existuje nějaký princip záchranné brzdy: přece si nezvolíme toho šaška (nebo… jak nazvat samičku od šaška?), co se veze na vlně naší nespokojenosti a našich obav. Ukázalo se to ve Francii, nyní v Rakousku a doufejme, že se to přes jiné evropské státy, kde budou nějaké volby probíhat, přenese i začas k nám. 

Autor: Jiří Turner | úterý 24.5.2016 17:34 | karma článku: 27,28 | přečteno: 4710x

Další články autora

Jiří Turner

Vrtěti Íránem

Ve filmu to byla válka fiktivní, v reálném světě, ve kterém jsme svědky nového kultu osobnosti a uzurpace moci prezidentem USA je to válka skutečná. Proč byl Írán napaden?

3.3.2026 v 9:19 | Karma: 25,89 | Přečteno: 1542x | Diskuse | Politika

Jiří Turner

Historie à la seriál „Čtyři z tanku a pes“ versus realita

Pár „chytrých hlav“ v demokratickém Polsku usilovně brání prezentaci novodobých dějin tak, jak se to Polákům nelíbí, tedy že žádné zločiny antisemitismu Poláci nepáchali.

2.3.2026 v 9:48 | Karma: 16,44 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kubova huť

Huť může být kromě jiného místem, kde se cosi kuje. Ta šumavská Kubova Huť dostala svůj název po hejtmanovi Gubovi. Ten současný hejtman Kuba už cosi ukul.

28.2.2026 v 11:05 | Karma: 12,04 | Přečteno: 265x | Diskuse | Politika

Jiří Turner

Sejdeme se na nástupišti 9 ¾

Tam nasedneme na mašinku, která nás odveze do trochu jiného světa. Ten je docela podobný tomu našemu, ale ten náš to není. Konečná není v Bradavicích, ale v sídle Teologické fakulty UK.

27.2.2026 v 12:35 | Karma: 9,13 | Přečteno: 188x | Diskuse | Ostatní

Jiří Turner

Odkaz Vítězného února

Tohle výročí jsem měl vždycky rád. Za okny bylo už cítit jaro a na jedné manifestaci jsem poprvé hrál veřejně na trombón. Vypadá to, že i letošní únor bude pro mnohé vítězný.

19.2.2026 v 10:33 | Karma: 29,89 | Přečteno: 1233x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další

Fantomasovský Citroën jsem náhodou objevil v jedné z podzemních garáží.
8. března 2026

Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....

Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc

Na trase metra C mezi Kačerovem a Pražského povstání se v těchto dnech mění...
6. března 2026  18:42

Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...

ÚS rozhodne o stížnosti sourozenců odebraných z rodiny, zastal se jich výbor OSN

ilustrační snímek
10. března 2026,  aktualizováno 

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti sourozenců z jižní Moravy, kteří v roce...

Ústecké ANO chce jako primátora manažera Slunety Tomáše Hrubého

ilustrační snímek
9. března 2026  21:25,  aktualizováno  21:25

Jako kandidáta na ústeckého primátora podpořila tamní oblastní organizace hnutí ANO dlouholetého...

Konflikt bezdomovců vyústil ve fyzické napadení, jeden je v umělém spánku

Pražští policisté vyjížděli k potyčce dvou bezdomovců v Praze Troje (9. března...
9. března 2026  22:22,  aktualizováno  22:22

Pražští policisté vyjížděli k potyčce dvou bezdomovců v Troji. Muži ve věku zhruba 45 let se...

Rakovničtí zastupitelé schválili zákaz odpalování pyrotechniky po většinu roku

ilustrační snímek
9. března 2026  20:05,  aktualizováno  20:05

Rakovničtí zastupitelé dnes schválili vyhlášku, která zakazuje odpalování pyrotechniky po většinu...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.