Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hájili jsme Hrad

…a někteří ho hájí stále, přestože je poněkud nejasné, co je vlastně tím Hradem a co je na něm k hájení. Domnívám se, že stejně jako hrdinové románu, jehož název jsem si vypůjčil, hájí často pouze něco v sobě samých.

Přestože mě to svádělo, není tento blog o mém oblíbeném románu, ale o Hradu s velkým „H“, tedy o Pražském hradu, a není ani o vlastní stavbě a čemkoli spojeném s kulturou. Ve své podstatě není tento článek ani o tom jediném člověku, který je aktuálně s tímto místem spojen, a jehož osobu a funkci někdy nazýváme oním Hradem. Je to spíše o instituci, jejíž podoba se za posledních osm let povážlivě změnila.

Pohnutkou k napsání tohoto textu se stalo to, jak se chová Hrad, když v něm nedlí ten, k jehož činnosti existuje příslušný úřad. Dost jsem se v posledních dnech podivoval nad tím, jak onen systém funguje. Jak ten, jehož pracovní náplní je být prezidentovými ústy, stále mele, přestože ta skutečná ústa patří k člověku, který je napojen na přístroje na "ARU". Jak ten, jenž je pouze úředníkem řídícím prezidentovu kancelář, se chová jako viceprezident či místodržící, a jak celý ten podivný systém má patrně pocit, že je tím Hradem.

Ústava a příslušné přidružené zákony žádnou instituci Hradu neznají a bez prezidenta není tento systém ničím, neboť slouží hlavě státu pouze jako servisní složka. V ničem ho příslušní úředníci v ústavním slova smyslu nezastupují, nic v rámci politiky státu neřeší, a pokud se někde samostatně a nezávisle vyjadřují, činí tak pouze jako soukromé osoby, a nikoli jako Hrad.

Už jsme si patrně zvykli, že hradní mluvčí mluví „k národu“ v plurálu a nevypadá to, že by to byl pluralis majestatis, ale nabyl asi pocitu, že je plnoprávnou součástí nějaké mocenské instituce, což platí stejně o kancléři, který s mluvčím již několik let soupeří v namyšlenosti a aroganci. Přijde mi tak docela divné, že těchto lidí bychom se měli dotazovat, jak se panu prezidentovi daří, respektive jestli žije, vnímá, jaká je prognóza vývoje jeho zdravotního stavu a podobně.

Myslím si, že o prezidentovu zdravotním stavu by měli být informováni dříve než veřejnost nejvyšší ústavní činitelé, a to ne prostřednictvím nějakého pucfleka, ale například lékařským konziliem, které prezidentovu léčbu řídí, a pokud prezident komunikuje, může s těmito činiteli komunikovat stejně, jako se svým mluvčím a se šéfem kanceláře. Informace o tom, že prezident měl meruňkové buchty a zítra bude mít vinnou klobásu působí jako špatný vtip.

Pominuli to, že onen „Hrad“ trvale lže, mlží a různě zkresluje všemožné situace, je nad slunce jasnější, že oněm „místodržícím“ náramně zachutnala moc, a je otázkou, jestli úřad prezidenta vykonává pouze Miloš Zeman, jestli ho vykonává stále, respektive zdali ho vůbec fakticky vykonává, nebo je s ním umně manipulováno a informace jsou mu náležitě filtrovány.

Upřímně věřím tomu, že se ona hradní cháska nikterak netěší, až skončí Zemanovi prezidentský mandát, a už vůbec by si jistě nepřála, aby skončil předčasně. Tímto fokusem je třeba nahlížet na informace z „Hradu“ a přesně z tohoto důvodu je třeba informace „Hradu“ ignorovat a požadovat informace přímo od prezidenta (z jeho osobního vystoupení se dá odtušit i jeho psychická kondice), respektive od lidí, kteří jediní mohou kvalifikovaně zhodnotit jeho zdraví a schopnost vykonávat úřad.

Jedni hájí Hrad kvůli dobrému bydlu, jiní možná hájí své vlastní „Zemany“ v sobě samých, další si třeba neumí představit, že politické funkce nejsou doživotní, dědičné ani se nepředávají a nedelegují. Možná jsme také už zapomněli, že tyto úřady mají sloužit jen státu a jeho občanům, a možná je nejvyšší čas si začít na to rozpomínat.

Autor: Jiří Turner | úterý 12.10.2021 19:44 | karma článku: 41,20 | přečteno: 3859x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3673x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 5000x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 391x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

V Lovosicích hoří skládka pneumatik, zasahuje devět hasičských jednotek

22. července 2024  22:16

V Lovosicích na Litoměřicku hoří skládka pneumatik. Z místa požáru stoupá hustý černý kouř,...

Převážené baterie do elektromobilů se v kamionu vznítily. D1 čtyři hodiny stála

22. července 2024  22:06

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku byla čtyři hodiny neprůjezdná dálnice D1 ve směru...

VIDEO: Česká chovatelka uhodila psa na výstavě, pořadatelé ji vyloučili

22. července 2024  21:38

Během sobotní výstavy psů v maďarském Sarváru se neovládla česká vystavovatelka a po skončení...

Zoceleni z vesmíru i armády. Demokraté mají devět adeptů na viceprezidenta

22. července 2024  21:02

Už po oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o znovuzvolení, začali jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!