Člověče, mně se rozum hrbí, jak to tam máte blbý, vy jedni Švédové!
Nechci tvrdit, že materiální zajištění je totéž co svoboda a demokracie, ale obecně platí, že i trocha nesvobody se s plným břichem snáší tak nějak lépe a naopak svoboda o hladu poněkud ztrácí sexepíl. To však neodpovídá uvedenému příkladu. Nesvoboda o „hladu“ je vysloveně tou nejblbější variantou stavu nějaké společnosti, což se dá v Evropě demonstrovat právě třeba na příkladu Běloruska, Ruska a některých zemí bývalé Jugoslávie a naopak relativně svobodná společnost skandinávských zemí s vysokou životní úrovní by byla asi docela dobře snesitelná i pro kritiky tak zvaného švédského či norského socialismu.
Je fakt, že z těchto zemí občas přichází zprávy, nad kterými našinci zůstává rozum stát, ale v této souvislosti je třeba si vždy položit několik zásadních otázek: Je ta zpráva pravdivá, a pokud ano, známe i celý kontext oné události? Jsme schopni pochopit, že Švéd či Nor není Čech? A chápeme poněkud rozlišnou kulturu a zvláště zcela jiný vztah občana a státu, než je tomu u nás? Je poněkud zcestné vnímat Norsko jen základě excesů Barnervernetu a aktuálně Švédsko na základě zprávy, že: „Švédsko odebralo děti křesťanskému otci a dalo je muslimské rodině“. Mimochodem tuto zprávu přinesl Reflex i podle toho článku je celá záležitost značně nepřehledná a ne jednoznačná. To ovšem někomu nebrání šmahem prohlásit stav švédské demokracie za katastrofální a konstatovat privilegované postavení muslimů v této zemi.
Skandinávské země se liší i jedna od druhé, ale spojuje je poměrně kontinuální historický proces, který evolučně (nikoli revolučně) dospěl do současného stavu, který se s poněkud pejorativním nádechem občas nazývá oním skandinávským socialismem. I hlasití kritici takového systému však paralelně trochu uslintávají, a to právě s ohledem na životní úroveň a sociální jistoty v těchto zemích. Kritériem hodnocení úrovně každého státního systému je však jen a pouze ona kvalita života občanů. Tu pak definují pouze životní úroveň, bezpečnost a občanské svobody.
Myslím, že neexistuje jen jeden fungující systém, stejně jako jsou rozličné nefungující systémy. Je mylnou představou, že blahobyt Norů zabezpečuje pouze ropa, stejně jako Švédy nedrží Ikea a Finy Nokia (ta asi už dávno ani v nejmenším). Třeba Rusko, Čína či Brazílie měly a stále mají neuvěřitelné přírodní zdroje a jsou tam, kde jsou, tedy ve stavu, kdy se v těchto zemích dobře žije jen malé části populace. Kanada s podobnými podmínkami je naopak hodnocena jako jedna nejpřívětivějších zemí pro život. Existují absurdně bohaté ropné monarchie, ale jejich bohatství není pro všechny, kdo v nich žijí a o mnohých svobodách si mohou nechat i privilegovaní občané těchto zemí jen zdát. Vidíme státy, které jsou svou polohou a přírodním bohatstvím předurčeny k blahobytu, a prožívají pravý opak, a pak jsou státy, které ke skvělým podmínkám pro život přivedl jen dobrý politický systém. Případné přírodní bohatství, ať už v podobě ropy nebo sjezdovek je pak už jen vítaným benefitem.
Myslím si, že je rozumné tyto skutečnosti vždy jaksi zapracovat do případných hodnocení kterékoli země. Kritérií různých pohledů může být mnoho, ale vždycky si řekněte, kde byste byli schopni normálně žít, a kde byste nechtěli být ani po smrti namalovaní na zdi. V názvu článku jsem parafrázoval verš z jedné staré písničky Pavla Dobeše, která ještě v předlistopadové době mimo jiné poukazovala právě na naivitu hodnotitelů cizích poměrů. Možná, že je to stále aktuální.
https://youtu.be/aYWIpnDOiDY
Jiří Turner
Pevnosti

Bylo jich naplánováno celkem 17 a v různé fázi rozestavěnosti jich existuje 9: Smolkov, Šibenice, Hůrka, Bouda, Adam, Hanička, Skutina, Dobrošov a Stachelberg.
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa VI.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Homo rupestris – druh ohrožený vyhynutím

Je známo, že už naši dávní předci osidlovali místa, která jim příroda sama nabídla. Jeskyně a převisy pak po nich v moderní době osídlil novodobý „člověk skalní“.
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa V.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Ochrana přírody v Krkonošském národním parku na vlastní oči

Shodou okolností jsem se na své cestě dostal do Krkonoš právě v době kauzy „Luční bouda“. Vždy jsem býval spíše na straně ochránců. Teď mám trochu pochybnosti.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Tah z Varů na Prahu uzavřela nehoda u Bochova, záchranáři ošetřili čtyři lidi
Dvě osobní vozidla se v úterý dopoledne srazila na křižovatce u Bochova na hlavním tahu z Karlových...
Trumpova nařízení brzdí nástup Čechů na americké univerzity. Bojí se i ti, co tam jsou
Dostali se na prestižní americké univerzity, ale netuší, jestli získají povolení ke vstupu do země...
Rusové si od začátku roku omylem svrhli na vlastní území už skoro stovku bomb
Ruská vojenská letadla od začátku letošního roku omylem svrhla či ztratila nad ruským a okupovaným...
Hasiči na řeckém ostrově Chios třetí den bojují s požáry, nedaří se je zkrotit
Stovky hasičů už třetím dnem bojují s lesními požáry na řeckém ostrově Chios, které se jim nedaří...
Seznam rubrik
- Cesta kolem Česka
- Tenkrát na blízkém Východě
- Komentáře, úvahy a glosy
- Próza
- Poezie
- Básnická abeceda
- Limeriky a jiná satira
- Zápisník přírodouzpitce
- Eseje a fejetony
- Recenze, medailony, historie
- Průvodce dospívající dívky
- Pes by to nežral
- Antické frazémy
- Biblické frazémy
- Brdské historky
- Podbrdské historky