Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chybí vám národní hrdost? Pokud ano, tak buďte rádi!

Národní hrdost živená vlastenectvím, které snadno přeroste v nacionalismus, je příčinou konfliktů a občanských i jiných válek. Jsou-li nám v tomto ohledu dáváni za příklad Ukrajinci, Rusové či Američané, tak je to příklad špatný.

Národní hrdost a vlastenectví, které často obdivujeme, jsou bezpochyby zásadní podmínkou pro aktivní obranu vlasti, tak jak to aktuálně vidíme na Ukrajině. Ale nestaly se tyto obecně kladně vnímané lidské pohnutky faktickou příčinou války? Vůbec nechci zpochybňovat roli Ruska coby agresora a Ukrajiny jako oprávněně se bránícího státu, ale na počátku byla neochota civilizovaně řešit problematiku ukrajinského území s ruským obyvatelstvem. Oboustranné nacionální vášně tak byly roznětkou, v případě Ruska i záminkou pro rozpoutání války, kterou většina Rusů opět z nacionálních pohnutek, které jsou propagandou náležitě živeny, podporuje.

Kdysi jsem na základě osobních zkušeností s občanskou válkou v bývalé Jugoslávii prodělal hluboké rozčarování z toho, jak národní hrdost, kterou jsem u svých jugoslávských přátel tak obdivoval, přivedla normální, slušné lidi k nenávisti a posléze k bratrovražedné válce s těžko představitelnými hrůzami. Boje sice ustaly, ale nenávist a pocity křivdy přetrvaly a stačí jen málo, aby opět nějaký konflikt vzplanul. Od té doby si všímám, jak univerzální je to princip, jak jsou obecně malicherné animozity schopny zažehnout kdekoli na světě konflikt, který často přeroste v násilí, vraždění a drancování, nebo je v lepším případě zdrojem nestability, která poškozuje všechny zúčastněné.

Není třeba chodit do historie, abych demonstroval, jakou národní a s ní spojená i rasová hrdost sehrála roli v Německu třicátých let minulého století. I dnes jsme svědky toho, jak snadno získatelným a snadno použitelným palivem se pro různé vyhraněné politiky stávají ony nacionální pohnutky, které téměř vždy obrací takto naladěné a ovlivněné lidi směrem do minulosti. Pochopitelně do té slavné minulosti, kdy měl příslušný stát a národ větší území, a s tím i větší vliv a moc. Aktuálním učebnicovým příkladem může být politika (a sní i rétorika) Viktora Orbána v Maďarsku nebo to, jak pojal svůj comeback Robert Fico na Slovensku.

Vždy si v těchto souvislostech kladu otázku, jak je možné, že lidstvo čelící tak vážným globálním problémům a v předvečer problémů zcela fatálních ztrácí čas, energii a prostředky takovými malichernostmi, jako jsou konflikty kvůli různému náhledu na boží existenci, zvyky a tradice, boje o kus vyprahlé pustiny vážící se k nějaké ideologii, válčením o poloostrov, na kterém by mohl být jak v dobách dávné Kolchidy ráj na zemi zaručující prosperitu všem bez ohledu na rasu a národní příslušnost, stejně jako devastaci půdy, po které by pro uživení milionů hladových krků měly jezdit kombajny, a ne tanky.

Moc nerozumím tomu, řekne-li někdo: Jsem hrdý, že jsem Čech. Myslím si, že k hrdosti nás opravňuje jen to, co je výsledkem naší práce, umu, znalostí apod., zkrátka jen to, o co jsme se nějak zasloužili. Být hrdý na to, že jsem se narodil v Golčově Jeníkově, a ne v Čierne při Čope mi přijde divné. Samozřejmě mám vztah ke své zemi, ale hlavně k místům, se kterým se váže můj život, dětství, dospívání a významné události a zážitky, nicméně mám třeba daleko bližší vztah ke slovenským Poloninám než ke Krušným horám, a to bez ohledu na to, v jakém státě se horstva aktuálně nachází. Chápu podstatu pojmu vlast, ale vlastenecké emoce by se mne zmocnili asi jen v okamžiku nějakého nebezpečí, tedy při ohrožení mých bližních, při ohrožení našich práv a svobod apod.

 Výše uvedené hrozby také jako jediné dle mého soudu opodstatňují nacionální emoce a projevy. Je-li napadena něčí vlast, má na ně každý právo, neboť je ohrožena jeho vlastní existence, svoboda a pochopitelně životy jeho blízkých. V jiných případech jsou nacionální emoce a projevy nepatřičné, neboť se často zakládají na zcela falešných a účelově dramatizovaných hrozbách. Ruská propaganda, mám-li uvést markantní aktuální příklad, vyvolává takové emoce u svých občanů tím, že hlásá, že Západ Rusko ohrožuje, chce si ho podrobit, získat jeho nerostné bohatství a zotročit lid. Naši nacionalisté zase straší Evropskou unií, která má, jako by to byl nějaký netvor, pohltit a zničit náš stát, zlikvidovat naši identitu a podobně, přičemž evropská integrace je přes veškeré své nedokonalosti, chyby a asi i lumpárny relevantním pokusem povznést uprděné soukromé, lokální a nacionální zájmy k obecnému řešení společných a globálních problémů. Podotýkám, že vůbec nejsem přesvědčen, že se to děje vždy dobře, ale považuji to principiálně za správný směr.

Když už jsem se dotkl opačných trendů, než jsou ty nacionální, tak považuji za zcela zásadní ty chyby, které naopak nacionalismus živí. Zrovna třeba smysl a výhody evropské integrace jsou tak příšerně prezentované, že se ani moc nedivím, že u řady lidí vyvolávají zcela opačné pocity. Na druhé straně ovšem existuje i zcela cílená nacionální politika, která často pomíjí nejen etiku a morálku, ale i obecné právní normy. Pokud někdo jako Viktor Orbán volá po revizi hranic evropských států a mobilizuje v tomto smyslu maďarské menšiny v jiných zemích, dopouští se dle mého soudu zločinu, a jako se zločincem má být s ním zacházeno. Taková rétorika je totiž, jak vidíme na příkladu Ruska a Ukrajiny, přípravou konfliktu, který může snadno, což dokladují i události v bývalé Jugoslávii, přerůst ve válku.

Na závěr si dovolím jen zopakovat podstatu toho, co by mohlo být díky autorově neobratnosti pochopeno jinak, než byl jeho záměr. Takže: láska k vlasti, její historii, kultuře, území a k lidem je nepochybně naprosto pozitivní emocí, což asi o lásce platí zcela univerzálně. K negativnímu posunu nastane jen tehdy, je-li na základě takových emocí projevována nenávist k jiným subjektům, státům stejně jako k jednotlivcům. Nacionalismus je očividné zlo vedoucí ke zlům ještě daleko většího rozsahu a intenzity.  Hrdost je lidská pohnutka, která má být podložena hrdost opravňujícími počiny, nikoli prostou podstatou náhody nebo nijak neovlivnitelné skutečnosti. Můžeme být hrdi na výsledky svých činů a můžeme být rádi kým jsme a kde žijeme, ale to se netýká, pokud nás nikdo reálně neohrožuje, nikoho jiného.

https://medium.seznam.cz/clanek/martin-skacel-podobne-srpnove-deste-jako-dnes-byly-pred-23-lety-predznamenim-katastrofy-16450?utm_campaign&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz&timeline--pageItem=16136#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=1

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 10.8.2023 9:57 | karma článku: 34,13 | přečteno: 3675x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3672x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Konflikt v Praze na Žižkově skončil pobodáním. Pachatel unikl, policie po něm pátrá

15. července 2024  7:36,  aktualizováno  12:20

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Nemocnici opustily poslední dvě dívky zraněné při zborcení stanu na festivalu

15. července 2024  12:12

Lékaři z jihlavské nemocnice dnes propustili do domácího ošetřování poslední dvě dívky, které se...

Bitcoin po střelbě na Trumpa posílil, jeho cena vyšplhala nad 60 000 dolarů

15. července 2024  11:58

Cena bitcoinu se po střelbě na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa přesáhla 60 000 dolarů...

Špička nože zůstala v hlavě, vražda čtrnáctiletého chlapce spěje k rozsudku

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  11:55

U Krajského soudu v Hradci Králové se dnes očekává rozsudek v případu lednové vraždy čtrnáctiletého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!